Demony są czy ich nie ma ?

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Demony są czy ich nie ma ?

Postautor: Belial71 » 01 paź 2012, 16:02

Czytałem wiele wątków na tym forum i być może coś pomieszam w swoim ale do rzeczy. Z tego co tu piszecie 3/4 z Was neguje istnienie demonów . Ja z kolei wierzę w ich istnienie dla mnie duch to człowiek a demon to istota z innego świata Upadły Anioł wyrzucony przez Boga z "nieba" Są np. imiona demonów Belial , Lucyfer czy inne nie będę przytaczał wszystkich po miejsca może zabraknąć. oczywiście można powiedzieć że są to imiona wymyślone przez ludzi i to samo można powiedzieć o Bogu że wymyślili Go ludzie bo żyć wierząc w coś jest łatwiej. Są na świecie miejsca gdzie czczono demony stawiano im świątynie . Opętania , wiadomo że jednym z elementów egzorcyzmów jest poznania imienia demona . Np gdzieś czytałem że Cezar był opętany przez Beliala . Po za tym jak zakładamy istnienie Aniołów np Anioła Stróża to są i Anioły złe upadłe . Są moim zdaniem potężniejsze czy silniejsze od zwykłych duchów. Przykładem może być Annelise Michel.
Piotrek
GG 2576667
Awatar użytkownika
Belial71
 
Posty: 144
Rejestracja: 01 paź 2012, 07:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Demony są czy ich nie ma ?

Postautor: Hilary » 01 paź 2012, 18:29

Osobiście kiedyś Duchy które opętywały nazywałem demonami. Dziś co najwyżej przez przejęzyczenie to robię.
Demon z zasady nie może zmienić swojego zachowania... dlaczego miałby więc po wsze czasy być złym? Bóg nie działałby w tej sposób sprawiedliwie w stosunku do takiego Ducha, jak i pozostałych, które czyniąc źle dostają karę, a ten jeden nie może nigdy czynić dobra... Nie są traktowani równo, a to niezbyt sprawiedliwe, więc Bóg nigdy by czegoś takiego nie zrobił.

Jest jednak tutaj pewna luka... Zgadzam się z Jackie Valabregue, jakoby możliwe było "utworzenie cienia", myśli, która w sposób na wpół materialny będzie "egzystować". Nie będzie to Duch, a jednak wygląda jakby nim było. Nie będzie to zwierzę totemiczne, lecz być może wiara w ich istnienie może spowodować, że w ten sposób myśl wykreuje rzeczywistość (nie wykluczam istnienia zwierząt totemicznych).
No, ale to tylko domniemanie małego, szarego żuczka ;)
Hilary
 

Re: Demony są czy ich nie ma ?

Postautor: Belial71 » 01 paź 2012, 18:36

Jeśli chodzi o Boga to ja Go postrzegam na swój sposób . W to że istnieje wierzę ale czy jest samą dobrocią , sprawiedliwością i miłością tu już mam wątpliwości. Wierzę że istnieje Jakaś bliżej nieokreślona Siła Wyższa , którą nazywam Bogiem i tym wszystkim kieruje . Wierzę też że istnieją siły dobre i złe . Zakładając istnienie Aniołów to wg mnie są dobre i złe "demony". Jest wiele udokumentowanych opętań przez demony nie duchy. Demon jest też bytem duchowym ale różni się od "klasycznych " duchów.
Piotrek
GG 2576667
Awatar użytkownika
Belial71
 
Posty: 144
Rejestracja: 01 paź 2012, 07:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Demony są czy ich nie ma ?

Postautor: Filaretka » 01 paź 2012, 18:46

Istnieją, jestem jednym z nich - tak przynajmniej twierdzi macocha mojego chłopaka. :lol: A tak poważnie, to swego czasu również się nad tym zastanawiałam. Czytałam co prawda o tym, że nie istnieją, ale nie byłam co do tego do końca przekonana. W "Księdze Duchów" Allana Kardeca możemy wyczytać:

131. Czy istnieją demony, w powszechnym tego słowa znaczeniu?
"Jeśli by istniały, byłyby dziełem Boga - a czy Bóg byłby dobry i sprawiedliwy, tworząc istoty, które miałyby być nieszczęśliwe i wiecznie skłaniać się ku złu? Demony - jeśli istnieją - to zamieszkują waszą podrzędną planetę i inne jej podobne; to hipokryci czynią z Boga sprawiedliwego, Boga złego i mściwego, myśląc, że podobają się Mu dzięki podłością, które czynią w Jego imieniu".


Jest więc pytanie człowieka i odpowiedź Ducha. Przemyślałam ten tekst i uznałam, iż jest logiczny, bo dlaczego Bóg dobry, miłosierny miałby kogoś potępić na wieki, nie dać mu szansy poprawy. Jeśli złe Duchy przedstawiają się jakimiś imionami (które są nam znane, jako imiona demonów) to zwykle dlatego, że chcą abyśmy uwierzyli, iż są wielkie, potężniejsze od innych.
(...) Bezpieczna... W objęciach jego skrzydeł
Unoszę się, zachwycam i poddaję chwili ulotnej.
Wysoko wśród gwiazd, wśród aniołów...
Tutaj jestem wolna, tutaj jestem w domu.
Awatar użytkownika
Filaretka
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 117
Rejestracja: 25 cze 2012, 20:16
Lokalizacja: Poznań

Re: Demony są czy ich nie ma ?

Postautor: Nikita » 01 paź 2012, 18:49

demony to zle duchy. Moze Hitler jest teraz zlym duchem. W diabla raczej nie wierze.
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Demony są czy ich nie ma ?

Postautor: Belial71 » 01 paź 2012, 18:52

No dobrze w takim razie co z całą demonologią ? Co do tego że Bóg by stworzył demony to nie jest tak do końca.Z tego co wiem były kiedyś Aniołami i zbuntowały się przeciw Bogu za co spotkała ich kara. Może i nie są wiecznie potępieni tylko ze znanych tylko sobie powodów nie chcą się poprawić .Może odpowiada im to co robią.
Piotrek
GG 2576667
Awatar użytkownika
Belial71
 
Posty: 144
Rejestracja: 01 paź 2012, 07:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Demony są czy ich nie ma ?

Postautor: Luperci Faviani » 01 paź 2012, 19:04

Belial71 pisze:zbuntowały się przeciw Bogu

Każdy, kto świadomie nie żyje według zasad miłosierdzia także poniekąd buntuje się przeciw Bogu. Jeśli osoby (duchy, demony...) nie chcą się poprawić, to dlatego, że jeszcze nie zrozumiały co tracą i de facto żyją w nieświadomości.

Uważam, że gdzieś w zaświatach istnieją duchy tak niewyobrażalnie złe, że według naszych kategorii śmiało moglibyśmy nazwać je szatanem, demonami itp. ale nie są one skazane na ten stan na wieczność.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Demony są czy ich nie ma ?

Postautor: Hilary » 01 paź 2012, 19:32

Rozwiązanie które zacytowałem przekonuje mnie do siebie właśnie z racji poczucia na własnej skórze prawdziwości demonologii.
Szatan jako-taki nie powinien mieć racji bytu, a jednak... a jednak, na tym pozostańmy ;)
Hilary
 

Re: Demony są czy ich nie ma ?

Postautor: Belial71 » 02 paź 2012, 07:08

Dlaczego mamy pozostać i czemu nie miał by racji bytu ? Bo się zbuntował czego wszechwiedzący Bóg nie przewidział ? To by znaczyło że nie jest wszechwiedzący znowu jeśli wiedział o tym przed stworzeniem Aniołów to znaczy że nie jest wszechmocny " mógł zapobiec buntowi nie stwarzając człowieka " jeśli wiedział ze tak się stanie a nie zapobiegł to by znaczyło że nie jest miłością wiedząc jakie cierpienia sprowadzają owe istoty na ludzi . Wg Szatan ma racje byto woćby nawet jako równoważnik dobro-zło brak jednego wyklucza istnienie drugiego.Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem moimi rozważaniami ale o Bogu mówię otwarcie co myślę.
Piotrek
GG 2576667
Awatar użytkownika
Belial71
 
Posty: 144
Rejestracja: 01 paź 2012, 07:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Demony są czy ich nie ma ?

Postautor: Hilary » 02 paź 2012, 08:14

O ile dobrze pamiętam (a pewności nie mam) ludzie jako jedyni wedle Biblii posiadają wolną wolę. Jak może się zbuntować bezwzględnie posłuszny sługa?
Dodatkowo idea odejścia ob Boga istoty która była tak blisko... przeczy idei powszechnego postępu, jak i zdrowemu rozsądkowi.
Nie przeczę jednak, że nasze postrzeganie wymaga yin i yang, wymaga by jeden bajkowy worek smutku,chorób i nieszczęść został otwarty, byśmy docenili dobro... jednak zbyt dużo mi się tutaj nie zgadza ;)
//Merytoryczna, kulturalna dyskusja urazi tylko głupca obstającego przy swoim zdaniu dla zasady... tak myślę.
No i tutaj pojawia mi się pytanie trochę inne od rozprawy filozoficznej o Bogu w wykonaniu Epikura. Nie 'dlaczego', tylko 'jak'! Jakim cudem Bóg mógłby stworzyć świat (jako wszechwiedzący tworzy też przyszłość) zawierający zło? Jezus sam powiedział "po owocach je poznacie", więc czy patrzymy dopiero na pąki kwiatów i nie wolno nam ich oceniać?
To jest paradoks na mój dzisiejszy dzień...
Hilary
 

Następna

Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości