Wywoływanie duchów niewinna zabawa?

Dyskusje o książkach związanych z tematyką spirytystyczną i dostępnych w Polsce. Recenzje, zapowiedzi, streszczenia książek zagranicznych.

Wywoływanie duchów niewinna zabawa?

Postautor: Hansel » 23 sty 2020, 13:47

,,W biblioteczce miesięcznika „Egzorcysta” ukazała się kolejna demonologiczna broszura przybliżająca szkodliwość okultyzmu „Wywoływanie duchów, niewinna zabawa”.

Spirytyzm, czyli wywoływanie duchu, to w rzeczywistości przyzywanie demonów podszywających się pod duchy, które jest przyczyną opętań i dręczeń niszczących zdrowie psychiczne i fizyczne.

Przyczyną popularności spirytyzmu jest samotność ludzi w nowoczesnym świecie, żywe przesądy i gusła, brak ugruntowanej silnej wiary katolickiej i laicyzacja.

Nekrolatria, czyli oddawanie czci zmarłym, jest „jedną z najstarszych form religijności”. „W każdej kulturze grzebanie zmarłych, niezależnie od formy jaką przybierało, było zawsze traktowane jako wyraz szacunku i czci dla nich”. We wszystkich kulturach starano się nie naruszać spokoju zmarłych, unikano bezczeszczenia zwłok i miejsc pochówku, oraz przywoływania dusz zmarłych. Przyzwolenie na przywoływanie dusz zmarłych traktowano jako wyraz degeneracji, która najpierw gardzi duszami zmarłych, a potem żywymi.

Według nauczania Kościoła katolickiego „w samym momencie umierania, następuje indywidualny sąd szczegółowy, w czasie którego w sposób definitywny rozstrzyga się wieczny los człowieka”. Po śmierci czeka nas nagroda w postaci nieba, kara w piekle, lub możliwość nawrócenia w czyśćcu.

Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego zmarli nie przybywają do świata żywych, zakazane jest wywoływanie duchów (za nekromancję przewidziana była w Biblii kara śmierci). Rzekome duchy to w rzeczywistości demony udające zmarłych, zakazane jest wydawanie, czytanie, posiadanie publikacji zawierających instrukcje, jak duchy wywoływać. Kościół zakazuje też wróżbiarstwa (horoskopów, astrologii, nekromancji, wróżb, jasnowidzenia i mediumizmu).

Spirytyzm jest obecny w kultach afrokubańskich, powstałych w społeczności czarnych niewolników wywiezionych do Ameryki. Jedną z takich religii jest arara, dzieląca się na wiele nurtów, zdeterminowanych miejscem pochodzenia niewolników. Wzajemnie się ona przenika z innymi religiami afrokubańskimi – santerią, wudu i palo. We wszystkich tych kultach duchy i bóstwa (czyli demony) opanowują wyznawców w czasie rytuałów. Teologia i rytuały tych wyznań są znane tylko wtajemniczonym i nie są spisane. Niebezpieczne jest to, że religie te wykorzystują katolickie nazwy i symbolikę, działając jednocześnie absolutnie sprzecznie z duchem Kościoła.

Obecnie na zachodzie spirytyzm promowany jest w pop kulturze. Jedną z popularnych współcześnie form nekromancji jest channeling „w którym rzekomo dochodzi do kontaktu nie z duszami osób zmarłych lecz z bytami duchowymi przebywającymi w świecie pozazmysłowym i pragnącymi przekazać wiedzę tajemną”. Inną popularną formą spirytyzmu chirurgia parapsychologiczna praktykowana przez znachorów z Filipin i Brazylii.,,

https://prawy.pl/31528-wywolywanie-duch ... na-zabawa/

Co o tym myślicie?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Wywoływanie duchów niewinna zabawa?

Postautor: danut » 23 sty 2020, 14:43

"Co o tym myślicie? " - Nikt nie ma tam racji :). To poglądy prezentujące strach przed nieznanym, ubierany w różne formy z niewiedzy o prawdziwej przyczynie i oddziaływaniu zjawisk. Rytuały, metody, eksperymenty, zabawy, religie , czary, nakazy i zakazy - śmieszne są i bezpodstawne we wszystkich kręgach uzurpujących sobie o nich wiedzę. Myślę, że nowoczesny świat przystąpi wreszcie do autentycznego i solidnego ich badania i zrobią to ludzie, którzy odrzucą gusła.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Wywoływanie duchów niewinna zabawa?

Postautor: alexis200 » 30 sty 2020, 01:05

Zgodzę się z tobą Danut jak najbardziej

lecz Spirytyzm, Okultyzm może być niebezpieczny jak zabierają się za te ścieżki duchowego rozwoju, ludzie pomieszani z zaburzeniami psychicznymi, niedojrzali i fanatyczni, piękną idee zawsze można wypatrzyć i zniekształcić .

pozdr
Nie wystarczy zdobywać mądrość, trzeba jeszcze z niej korzystać .
Cyceron
Awatar użytkownika
alexis200
 
Posty: 68
Rejestracja: 20 sty 2020, 16:39
Lokalizacja: Zagłębie - Śląskie

Re: Wywoływanie duchów niewinna zabawa?

Postautor: danut » 30 sty 2020, 05:50

alexis200 pisze:Zgodzę się z tobą Danut jak najbardziej

lecz Spirytyzm, Okultyzm może być niebezpieczny jak zabierają się za te ścieżki duchowego rozwoju, ludzie pomieszani z zaburzeniami psychicznymi, niedojrzali i fanatyczni, piękną idee zawsze można wypatrzyć i zniekształcić .

pozdr


Bo bez wątpliwości tworzą nas informacje, a to jakie one są dojdzie do głosu kiedy zaczynasz wołać. Ludzie nie rozumiejący ich( samych siebie) nie zrozumieją tym bardziej tych obcych, które przy okazji napłyną. Niewinna zabawa? To dlaczego aż tyle osób próbujących mierzyć się z tym tematem szuka potem pomocy psychiatrycznej? Nie wiem czy wiecie, że spirytyzm w Polsce najpierw nazywano "stołomancją", a nazwa ta odnosiła się do mody sprowadzonej z USA na wirujące stoliki w XIX w Polsce.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Wywoływanie duchów niewinna zabawa?

Postautor: allithea » 17 lut 2020, 12:35

Wiara katolicka bardzo mocno przyczyniła się do hamowania mojego rozwoju duchowego i rozwijania swoich zdolności metafizycznych. Czytałam takie broszury i choć tliła się we mnie wewnętrzna niezgoda z tym, co czytałam, to jednak zasiało to we mnie nutkę strachu i niepewności. Dziś, jako dorosła kobieta, mogę powiedzieć, że takie informacje zwyczajnie mi szkodziły. Podcinały skrzydła, umieszczały w klatce. Ale przecież na groźbach cała wiara katolicka się opiera. Za wszystko czeka nas kara, wszystko może być grzechem. Dopiero własna dojrzałość emocjonalna i duchowa pozwoliły mi odrzucić myśli o tym, że kontakt z innymi światami, to źródło wiedzy i doświadczenia, a nie pierwszy krok w drodze do piekła.
Awatar użytkownika
allithea
 
Posty: 27
Rejestracja: 17 sty 2020, 13:55

Re: Wywoływanie duchów niewinna zabawa?

Postautor: danut » 17 lut 2020, 14:10

Zależy co ma się na myśli, czy rzeczywiście kontakt, czy zabawy ze wzburzeniem myśli, pamięci, emocji. Niektóre zabawy z tym są naprawdę szkodliwe i nieodpowiednie. :)
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Wywoływanie duchów niewinna zabawa?

Postautor: Xsenia » 17 lut 2020, 15:23

Hansel, spirytyzm to nie jest wywoływanie duchów. Spirytyzm to wiara, że każdy człowiek ma w sobie 3 części: materialne ciało, niematerialną duszę i fluid, który łączy dwa poprzednie. Spirytyzm, to nie wywoływanie duchów!!! Owszem są ludzie media, którzy mogą kontaktować się z duszami osób zmarłych, ale to są jednostki.
A spirytyzm w Polsce, to przede wszystkim rozwój duchowy. Staramy się rozwijać własne dusze poprzez uczenie sie, słuchanie, czytanie. I niekoniecznie poprzez kontakt z duszami zmarłych.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wywoływanie duchów niewinna zabawa?

Postautor: tadyszka » 01 kwie 2020, 20:57

Myślę ze dzięki spirytyzmowi można zatoczyć kolo odnośnie nauk Kościoła w naszym kręgu kulturowym. Zaczynamy od zwątpienia i szukania drogi rezygnując z nauk wiary naszych przodków a kończymy i wracamy jako spirytyści do miłości Jezusowej z pełna świadomością.
... Może wojny wciąż wybuchają dlatego, że jeden nigdy w całej pełni nie chce czuć tego, co cierpi drugi...
Bycie empatycznym to widzenie świata oczami drugiego, a nie widzenie własnego odbitego w jego
oczach...


spirytystka na emigracjii
Awatar użytkownika
tadyszka
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 668
Rejestracja: 16 lut 2011, 18:21
Lokalizacja: Hamburg

Re: Wywoływanie duchów niewinna zabawa?

Postautor: danut » 01 kwie 2020, 22:38

Nie można zastąpić jednej wiary drugą wiarą. Wiara naszych przodków a spirytyzm jako jej kontynuacja oparta o te dawne dogmaty z przeinaczeniami jakiegoś Kardeca. To jest właśnie błędne koło. Liczy się doświadczenie i rozum. Skupienie, poważne podejście do problemu i rozwiązywanie go z odszukaniem niewiadomej, bo wiedza jest w nas.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Wywoływanie duchów niewinna zabawa?

Postautor: Zbyszek » 01 kwie 2020, 23:21

Jak zawsze najwięcej opisują na temat Spirytyzmu osoby które nie maja wystarczającej wiedzy na ten temat, wprowadzając innych w błąd. Nazwa Spirytyzm powstała we Francji, za sprawa Allana Kardeca by odróżnić ja od spirytualizmu. Spirytyzm jest tylko nauka, teoria, sposobem na życie. Wykorzystuje prawie te same nauki co kościół katolicki tylko zmienia interpretacje. Mediumizm jest jego ważną częścią, ale nie najważniejszą. Mediumizm istniał od zawsze. Nawet kościół katolicki, uznaje jego istnienie. Kontakt ze Świętymi lub z Jezusem, Maryja/Według Spirytystów nieprawdziwe/ Spirytysta wie dobrze ze nie należy wywoływać duchów, gdyż to nie on kontaktuje się z duchami, tylko one kontaktują się z nim. Kościół katolicki walczy ze Spirytyzmem bo widzi w nim zagrożenie, gdyż Spirytyzm jest darmowy, wolny. Spirytysta nie potrzebuje pośredników między Bogiem a nim. Jego świątynią jest to co go otacza.
Zbyszek
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 642
Rejestracja: 19 lis 2010, 00:01
Lokalizacja: Madryt

Następna

Wróć do Literatura spirytystyczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości