Kosmogonia

Jeśli szukasz miejsca, gdzie zamieścić temat niezwiązany ze Spirytyzmem, złożyć życzenia, zamieścić ogłoszenie o sprzedaży "nienawiedzonego" domu to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

Re: Kosmogonia

Postautor: Obserwator » 27 maja 2015, 12:33

Dlaczego cię to przeraża ? :)

Jeśli chodzi o naukowców, to jak na razie mają większy problem do rozwiązania, od kiedy odkryli czarną energię zmieniającą tempo ekspansji wszechświata i czarna materię, która oddziałuje grawitacyjnie z materią w makroskali, choć nikt nie wie czym ona jest. Zanim nie rozwiążą tych zagadek śmierć cieplna jest tylko jedna z hipotez. Poza tym okazuje się że czarne dziury są odpowiedzialne za wiele zjawisk we wszechświecie, a wiemy o nich niewiele. Są równie tajemnicze jak osobliwość początkowa. Trudno z dużym prawdopodobieństwem prognozować rozwój wszechświata przy tak wielu niewiadomych.

A jeśli cykliczność powstawania wszechświata okazałaby się prawdą, to przecież coś dużo lepszego niż śmierć cieplna. Kolejne cykle, kolejny rozwój, być może coraz doskonalsze światy - ja w tym widzę dużą analogię w stosunku do tego o czym mówi spirytyzm. Mogę się oczywiście mylić, ale po prostu rozważam taką możliwość.
"Żeby zdobyć wiedzę, trzeba studiować. Żeby zdobyć mądrość, trzeba obserwować."
 Marilyn vos Savant
Awatar użytkownika
Obserwator
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 292
Rejestracja: 03 paź 2014, 22:48
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kosmogonia

Postautor: Hansel » 27 maja 2015, 12:43

Obserwator pisze:Dlaczego cię to przeraża ? :)
Boję sie że rację mógł mieć Fryderyk Nietzsche głosząc koncepcję ,,wiecznego powrotu,,
Ostatnio zmieniony 27 maja 2015, 12:48 przez Hansel, łącznie zmieniany 2 razy
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Kosmogonia

Postautor: cthulhu87 » 27 maja 2015, 12:46

Hansel pisze: Obserwator pisze:
Dlaczego cię to przeraża ? :)

Dlatego http://pl.wikipedia.org/wiki/Wieczny_powr%C3%B3t


Gdyby to była prawda, każda chwila, którą przeżywasz nie ginęłaby, ale trwała wiecznie. To raczej optymistyczne niż przerażające - założenie, że nie ginie nawet najdrobniejszy moment Twojego życia ;)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Kosmogonia

Postautor: Hansel » 27 maja 2015, 12:59

Dla mnie to było by straszne, a pomyślałeś o tych wszystkich chwilach kiedy byłeś nieszczęśliwy, ktoś cię skrzywdził albo coś cię bolało i że musiał byś przez to wszystko przejść jeszcze raz ?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Kosmogonia

Postautor: Obserwator » 27 maja 2015, 13:06

Mnie osobiście wydaje się to mało prawdopodobne, bo pomijając fakt że przeczyłoby wielu oczywistym zjawiskom, zasadniczo całkowicie niszczyłoby związek przyczynowo skutkowy. Spójrz. Jeśli kolejne odradzające się światy powtarzałyby nie tylko stany początkowe materii ale wciąż idealnie kopiowałyby wszystkie (absolutnie wszystkie) wydarzenia aż do najdrobniejszych szczegółów z życia wszystkich ludzi, oznaczałoby to, że coś takiego jak wolna wola i podejmowanie decyzji nie może mieć miejsca. Bylibyśmy tylko powtarzającą się płytą. Zaprogramowaną projekcją, a nasze myśli fikcją. Mam jednak wrażenie, że posiadam (ty również :) ) wolną wolę, i jestem w stanie wpływać na otoczenie, choćby w tak drobnych kwestiach czy coś zrobię, czy nie. Każdy człowiek to może, więc na bieżąco wspólnie zaburzamy możliwość istnienia takiego ustabilizowanego stanu, tworząc lawinę nieprzewidywalnych sytuacji i zdarzeń.
"Żeby zdobyć wiedzę, trzeba studiować. Żeby zdobyć mądrość, trzeba obserwować."
 Marilyn vos Savant
Awatar użytkownika
Obserwator
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 292
Rejestracja: 03 paź 2014, 22:48
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kosmogonia

Postautor: Hansel » 30 maja 2015, 11:13

Przypomniało mi się jedno takie opowiadanie Terry Pratchetta: http://www.lspace.org/books/dawcn/dawcn-polish.html
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Poprzednia

Wróć do Różne różności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości