Pogrzeb. Zwyczaje religijne

Jeśli szukasz miejsca, gdzie zamieścić temat niezwiązany ze Spirytyzmem, złożyć życzenia, zamieścić ogłoszenie o sprzedaży "nienawiedzonego" domu to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

Pogrzeb. Zwyczaje religijne

Postautor: qaz » 07 sty 2010, 14:39

Dlaczego podczas pogrzebu w kaplicy ludzie dotykają trumny zmarłego?
Pomocnicy /Huśtają/ trumną przekraczając próg kaplicy pogrzebowej?
Mimo kilku pogrzebów przeżytych w swoim życiu jestem niedoinformowana.
Chciałabym się tego dowiedzieć. Czy to wynika z tradycji regionalnych czy coś w tym
jest? Ewa
qaz
 
Posty: 145
Rejestracja: 03 sty 2010, 10:21

Re: Pogrzeb. Zwyczaje religijne

Postautor: sigma » 07 sty 2010, 15:23

Myślę że to wynika z miejscowych tradycji. Te zaś tradycje wynikają m.in. z zabobonów.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tradycja

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przes%C4%85d

:shock:
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Pogrzeb. Zwyczaje religijne

Postautor: qaz » 07 sty 2010, 15:37

Rzeczywiście może Masz rację.
W moim regoinie dużo jest takich tradycji.
qaz
 
Posty: 145
Rejestracja: 03 sty 2010, 10:21

Re: Pogrzeb. Zwyczaje religijne

Postautor: sigma » 07 sty 2010, 15:52

Moja śp. Babcia mieszkała w dzieciństwie na Górnym Śląsku. To było bardzo dawno, w okresie I wojny światowej i trochę po tej wojnie. Śląsk mnie zawsze fascynował między innymi z tych względów o których piszesz.

Mam na Śląsku swoje magiczne miejsca :). Mieszkam pod Warszawą ale ze Śląskiem wiążą mnie całkiem fajne wspomnienia :).
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Pogrzeb. Zwyczaje religijne

Postautor: natalia » 06 wrz 2011, 12:22

Za czasów mojego liceum (kilka lat temu), ksiądz nam na lekcji religii opowiadał o tego typu zabobonach. Przykład: pojechał na pogrzeb jakiegoś mężczyzny,a działo się to kilka lat wcześniej w jakiejś wsi. No i ludzi chcieli wynieść nieboszczyka, faceci wzięli trumnę i zaczęli nią kręcić na wszystkie strony, po czym wyniesiono ją poza dom, ale nie przeniesiono jej na samochód pogrzebowy tylko zaczęto okrążanie wokół domu. Trumnę na bary i parada w stylu: zwrot w lewą stronę i 3 kółka wokół domu, po czym zwrot w prawo i 2 kółka, następnie zwrot znowu w lewo i kolejne kółka... Księdza zatkało, nie wiedział po co to, więc się spytał ludzi. Ktoś go oświecił: A bo to proszę księdza, robi się po to...aby zmarły po pogrzebie już do domu nie trafił" :mrgreen:
Awatar użytkownika
natalia
 
Posty: 29
Rejestracja: 14 gru 2009, 16:33

Re: Pogrzeb. Zwyczaje religijne

Postautor: 000Lukas000 » 07 wrz 2011, 10:32

hahahahahahaha dobre, wręcz genialne :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

A powiedz mi, a oni trafili z powrotem, czy też się zgubili?
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Pogrzeb. Zwyczaje religijne

Postautor: konrad » 12 wrz 2011, 14:33

natalia pisze:Za czasów mojego liceum (kilka lat temu), ksiądz nam na lekcji religii opowiadał o tego typu zabobonach. Przykład: pojechał na pogrzeb jakiegoś mężczyzny,a działo się to kilka lat wcześniej w jakiejś wsi. No i ludzi chcieli wynieść nieboszczyka, faceci wzięli trumnę i zaczęli nią kręcić na wszystkie strony, po czym wyniesiono ją poza dom, ale nie przeniesiono jej na samochód pogrzebowy tylko zaczęto okrążanie wokół domu. Trumnę na bary i parada w stylu: zwrot w lewą stronę i 3 kółka wokół domu, po czym zwrot w prawo i 2 kółka, następnie zwrot znowu w lewo i kolejne kółka... Księdza zatkało, nie wiedział po co to, więc się spytał ludzi. Ktoś go oświecił: A bo to proszę księdza, robi się po to...aby zmarły po pogrzebie już do domu nie trafił" :mrgreen:


W zabobonach szukałbym pewnego ukrytego sensu. Dlaczego ten zmarły miałby wrócić do domu? Skąd miałoby się wziąć takie przekonanie, które przecież nie wynika jakoś z religii... Jeśli ono się pojawia, to znaczy, że niektórzy ludzie widzieli, jak zmarły wracał do domu. Wymyślili więc taki sposób, by unikać tego w przyszłości. Sposób oczywiście średnio skuteczny, ale sam fakt uciekania przed jakimś zjawiskiem jest kolejnym kroczkiem, by pokazać, że zjawisko to iście powszechne.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pogrzeb. Zwyczaje religijne

Postautor: Hansel » 03 maja 2015, 21:00

Co ciekawe nie wszędzie pogrzeb jest ceremonią kojarzona ze smutkiem http://www.abctajlandia.pl/tajskie-obrz ... andii.html
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Pogrzeb. Zwyczaje religijne

Postautor: Mirek » 04 maja 2015, 06:39

natalia pisze:Za czasów mojego liceum (kilka lat temu), ksiądz nam na lekcji religii opowiadał o tego typu zabobonach. Przykład: pojechał na pogrzeb jakiegoś mężczyzny,a działo się to kilka lat wcześniej w jakiejś wsi. No i ludzi chcieli wynieść nieboszczyka, faceci wzięli trumnę i zaczęli nią kręcić na wszystkie strony, po czym wyniesiono ją poza dom, ale nie przeniesiono jej na samochód pogrzebowy tylko zaczęto okrążanie wokół domu. Trumnę na bary i parada w stylu: zwrot w lewą stronę i 3 kółka wokół domu, po czym zwrot w prawo i 2 kółka, następnie zwrot znowu w lewo i kolejne kółka... Księdza zatkało, nie wiedział po co to, więc się spytał ludzi. Ktoś go oświecił: A bo to proszę księdza, robi się po to...aby zmarły po pogrzebie już do domu nie trafił" :mrgreen:

Może to był pogrzeb teściowej? ;)
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk


Wróć do Różne różności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości