Filozofia Alfa

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Hansel » 17 lut 2015, 16:23

A własnie która z istniejących obecnie religi jest w swoich załorzeniach najbliższa Spirytyzmowi ?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Nikita » 17 lut 2015, 16:53

wydaje mi sie, ze chrzescijanstwo ale zasady moralne we wszytskich religiach sa takie same.
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Filozofia Alfa

Postautor: cthulhu87 » 17 lut 2015, 16:56

Jeśli chrześcijanie uważają, że ludzie rodząc się ponoszą odpowiedzialność za przewinienia pierwszych rodziców (grzech pierworodny), a więc za czyny, których sami nie popełnili - to o jakiej moralności jest tu mowa? O moralności opartej na odpowiedzialności zbiorowej - charakterystycznej dla pierwotnych, barbarzyńskich społeczności pasterskich. Ja nie mam z tym nic wspólnego i nie uważam, aby to było bliskie spirytyzmowi.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Hansel » 18 mar 2015, 21:33

cthulhu87 pisze:Jeśli chrześcijanie uważają, że ludzie rodząc się ponoszą odpowiedzialność za przewinienia pierwszych rodziców (grzech pierworodny), a więc za czyny, których sami nie popełnili - to o jakiej moralności jest tu mowa? O moralności opartej na odpowiedzialności zbiorowej - charakterystycznej dla pierwotnych, barbarzyńskich społeczności pasterskich.
Tą chora koncepcję wymyślił z tego co wiem dopiero Augustyn z Hippony a wcześniej ona w ogóle nie występowała...

Ja w ogólę uważam że pojęcie grzechu przyniosło naszej cywilizacji same szkody i podejżewam że powstało z jakichś zaburzeń na tle sexułalnym http://www.jesusneverexisted.com/sin-polish.html
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Nikita » 19 mar 2015, 14:11

Zasady moralne to Dekalog.... ;)
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Hansel » 19 mar 2015, 20:33

W Judaizmie nigdy czegoś takiego jak grzech pierworodny nigdy nie było http://poznan.jewish.org.pl/index.php/j ... dnego.html

Dekalogu akurat nie lubię bo on mówi o tym czego nie robić zamiast to co należy robić, o wiele bardziej podobają mi się wskazania które dał ludziom Budda.
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Hansel » 10 maja 2015, 19:16

Achill pisze:pozwolę sobie zatem na wniosek, że wszelkie religie opierają się na tej samej bazie - będacej nazwijmy to umownie "filozofią alfa". Dopiero w toku róznicowania się kulturowego wśrod ludzi "filozofia alfa" obrastała w legendy i mity, o których pamięć przerodziła się w obrzędy a te wkońcu w sposób naturalny łączyły się z filzoofia alfa i tym sposobem stawaly się samodzielnymi tworami filozoficznymi.
Teraz zaczynam już to rozumieć każda religia ma swoją ,,dobrą,, część pochodzącą z inspiracji Duchów, która jest jednak zawsze mniej lub bardziej ,,przysypana,, taką powiedzmy ,,warstwą ludzką,,
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Xsenia » 11 maja 2015, 12:07

Nikita pisze:Zasady moralne to Dekalog....

Który Dekalog Nikita? Ten z Biblii, czy ten z Chrześcijaństwa? :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Hansel » 13 maja 2015, 05:56

Achill pisze:Jaką pozycję w takim układzie zajmuje f. spirytystyczna czy jest tylko pochodną, ( i jeśli tak to jak bardzo zmutowaną wersją "filozofii alfa") czy też może jest właśnie tą bazą.
Osobiście myślę że to drugie.
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Hansel » 21 cze 2015, 11:46

Achill pisze:Wydaje mi się, że jeśli udaloby się nam dokonac rozkładu wszystkich wierzeń na ich formę religijną i filozofię to doszlibyśmy do wniosku, że mimo wielu różnic na tle religijnym, ogolna myśł filozoficzna sprowadza się do tego samego mianownika. przecież judaizm, islam, chrześcijaństwo, buddyzm itp itd (we wszystkich odmianach) jako filozofia sugeruje ze czynienie dobra jest droga do nagrody w postaci wiecznego i szczęsliwego życia. Jako religie sa jednak niezwykle różnorodne, czasem odmnienne w szczególach, czasem różniące się w kwestiach dogmatycznych - każda jednak wskazuja swoją, specyficzna tylko dla siebie ścieżkę na dotarcie do prawdy.
pozwolę sobie zatem na wniosek, że wszelkie religie opierają się na tej samej bazie - będacej nazwijmy to umownie "filozofią alfa". Dopiero w toku róznicowania się kulturowego wśrod ludzi "filozofia alfa" obrastała w legendy i mity, o których pamięć przerodziła się w obrzędy a te wkońcu w sposób naturalny łączyły się z filzoofia alfa i tym sposobem stawaly się samodzielnymi tworami filozoficznymi.

Jaką pozycję w takim układzie zajmuje f. spirytystyczna czy jest tylko pochodną, ( i jeśli tak to jak bardzo zmutowaną wersją "filozofii alfa") czy też może jest właśnie tą bazą.
Tutaj wracamy do problemu skąd sie na świecie wzieły religie. Ja myślę że ponieważ one wyrażnie nie mają tylko jednego źródła to bylo tak że ludzie ponieważ wszyscy są tylko inkarnowanym Duchami posiadali bardzo mgliste wspomnienie świata duchowego z którego tutaj przyszli dlatego religie które tworzyli były na początku dość prymitywne a nawet jeśli u jakiegoś człowieka wystapiły przez przypadek zdolności Mediumiczne to i tak duchy z którymi łapali jakiś kontakt musiały się do tych jego wyobrażeń dopasować.

Pozostaje pytanie jak to się ma do teorii rozwoju religii: viewtopic.php?f=73&t=2390&hilit=wyj%C5%9Bcie
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

PoprzedniaNastępna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości