Czy zwierzęta mają wyższe uczucia?

Rozwój nauki, naukowe ciekawostki, pseudo i paranauki. Sprytne i ciekawe rzeczy, badania i doswiadczenia.. Pisz o swoich zainteresowaniach.

Czy zwierzęta mają wyższe uczucia?

Postautor: Sebastian » 16 lis 2012, 21:57

Z profilu "Crazy nauka" na Facebooku:

Obrazek

Całe wieki trwało, abyśmy doszli do wniosku, że jednak tak. Teraz nie mamy co do tego wątpliwości, ale Kartezjusz w XVI wieku stwierdził, że zwierzęta to takie nie odczuwające niczego, bezrefleksyjne „żywe maszyny”. Niektórzy do dziś tak sądzą, nawiasem mówiąc.

Oto najbardziej oczywiste dowody na to, że zwierzęta czują, myślą i dokonują moralnych osądów.

1. Rozpaczające słonie
Kiedy umrze ukochany członek stada, słonie urządzają mu pogrzeb. Zasypują jego ciało liśćmi i trawą i przez tydzień czuwają nad tym grobem. Potem przez lata wracają w to miejsce, by oddać hołd szczątkom zmarłego.

2. Psy odczuwają wyrzuty sumienia?
To, co zwykliśmy uważać za psie wyrzuty sumienia, w rzeczywistości nimi nie jest. Jednak zwierzęta te wznoszą się na wyżyny empatii, by zrozumieć uczucia swoich właścicieli. Pokazał to eksperyment, podczas którego naukowcy powiedzieli właścicielom, że kiedy na chwilę opuścili pomieszczenie, ich psy zjadły zakazany kąsek. Nawet jeśli zwierzę tego nie zrobiło, czuło się winne. Dlaczego? Bo pan sygnalizował, że jest z niego niezadowolony.

3. Zazdrosne ptaki
Błękitniki z rodziny drozdów, ptaki żyjące w Ameryce Północnej i Środkowej, karcą swoje niewierne partnerki. Kiedy samiec szuka dogodnego miejsca na gniazdo, jego znudzonej czekaniem małżonce zdarza się wyskoczyć na chwilę z innym samcem. Zdradzony samiec robi awanturę marnotrawnej partnerce, wyrywając jej piórka i uderzając dziobem w jej dziób.

4. Kosmopolityczne delfiny
Delfiny słyną z ciepłych uczuć wobec innych gatunków. Zdarzało się, że ratowały nurków przed polującymi na nich rekinami młotami, zaobserwowano też, że wyprowadzały na głębsze wody walenie, które utknęły na mieliźnie. W obrębie swojego stada delfiny szeroko odwzajemniają miłe gesty i rutynowe uprzejmości.

5. Współczujące szczury
Mało humanitarne doświadczenia prowadzone na tych gryzoniach w 1958 roku pokazały, że szczury odczuwają empatię. Odkryto to, kiedy zwierzęta były karmione tylko wtedy, gdy naciskały dźwignię wywołującą impuls elektryczny rażący współbraci z tego samego miotu. Wolały pozostać głodne. Na szczęście już dziś takie doświadczenia na zwierzętach są prawnie zabronione.

Na podstawie livescience.com


Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
Sebastian
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 499
Rejestracja: 14 sty 2010, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy zwierzęta mają wyższe uczucia?

Postautor: 000Lukas000 » 17 lis 2012, 08:04

Nie ma dymu bez ognia, ale trzeba pamiętać że instynkt jest określonym zachowaniem danego gatunku, i może to również być zachowanie społeczne. Więc przynajmniej część z tych zjawisk może mieć źródło w zwierzęcym instynkcie co nie ma aż tyle wspólnego z odczuwaniem.
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Czy zwierzęta mają wyższe uczucia?

Postautor: Darel » 06 kwie 2014, 18:58

Ja również przychylam się do opinii, że opisane wyżej doświadczenia to forma działalności instynktu zwierzęcego.
Moim zdaniem zwierzęta nie posiadają intelektu funkcjonującego chociażby w zbliżony sposób do tego ludzkiego.
Postawy określone w tekście to jednak instynktowne zachowania poszczególnych gatunków.
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Darel
 
Posty: 175
Rejestracja: 22 mar 2014, 16:12

Re: Czy zwierzęta mają wyższe uczucia?

Postautor: Xsenia » 06 kwie 2014, 20:25

Według mnie zwierzęta myślą, czują i śnią. Widzę to na co dzień na przykładzie mojego kota. Zwierzęta potrafią też przekazywać swoje myśli, wystarczy chcieć je zrozumieć, a nie traktować jako bezmyślne zabawki roboty.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy zwierzęta mają wyższe uczucia?

Postautor: czarnyMag » 31 gru 2014, 19:15

Chyba tu ktoś z szanownej loży pisał coś o wcieleniu duszy ludzkiej w kamień :)))) a potem w drzewo i tego typu dywagacje aż do zwierzęcia - no to nad czym się loża zastanawia :) Jeśli przyszły człowiek jest obecnie w zwierzęciu to chyba ma uczucia :)
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

Re: Czy zwierzęta mają wyższe uczucia?

Postautor: Hasesis » 14 sty 2015, 15:44

Zwierzę reprezentuje najwyższy poziom pragnień.
Ma wyższe odczucia niż roślina czy kamień.
Nie ma jednak dodatkowego odczucia do pragnień duchowych, które zostały zakodowane człowiekowi.
Przez to jesteśmy inteligentniejsi a nasza egoistyczna natura sprawia, że wykorzystujemy to przeciwko pozostałym,
nawet przeciwko sobie: iluzjoniści, marketingowcy... wykorzystują jedynie wiedzę o naszej niewiedzy, pracy naszego mózgu...
dążymy tak do własnej korzyści do tego stopnia, że staczamy się na samo dno tej całej piramidy...
Zwierzę jest doskonałe, bo takim zostało stworzone.
Człowiek powinien dążyć do dalszego rozwoju a tego nie robi...
Czy więc można mówić o wyższych uczuciach zwierząt, podczas gdy my sami często ich nie mamy?
Co sami robimy, żeby te wyższe uczucia w sobie odkrywać?
Pozwolić ego rosnąć, by wznieść się ponad nie...

http://zdrowieducha.pl

http://kabaladlawszystkich.pl
Awatar użytkownika
Hasesis
 
Posty: 21
Rejestracja: 26 gru 2014, 17:47

Re: Czy zwierzęta mają wyższe uczucia?

Postautor: cthulhu87 » 15 sty 2015, 22:43

Obrazek

w wyjątkowych przypadkach ludzie mogą wcielać się w zwierzęta :D
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Czy zwierzęta mają wyższe uczucia?

Postautor: cthulhu87 » 15 sty 2015, 22:49

Obrazek
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Czy zwierzęta mają wyższe uczucia?

Postautor: cthulhu87 » 15 sty 2015, 22:50

Obrazek
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Czy zwierzęta mają wyższe uczucia?

Postautor: cthulhu87 » 15 sty 2015, 22:55

Obrazek
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Następna

Wróć do Nauka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości