Dinozaury i potop

Jeśli szukasz miejsca, gdzie zamieścić temat niezwiązany ze Spirytyzmem, złożyć życzenia, zamieścić ogłoszenie o sprzedaży "nienawiedzonego" domu to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

Re: Duchy też mówią o Bogu.

Postautor: Achill » 14 wrz 2014, 20:31

Xsenia pisze:A jeśli chodzi o zanik umiejętności.

Może źle to ujałem, umiejętnośc sugerowałaby wiedze ktorą można nabyć. Budowanie miast to cos więcej, to sposób życia powodowany potrzebą handlu, bezpieczenstwa, silnym poczuciem wspólnoty (religijnej, etnicznej) itp.
Xsenia pisze:Jeszcze kilkaset lat temu ziołolecznictwo było na porządku dziennym. Zielarki leczyły większość chorób. Teraz większość zielarzy zna się na najbardziej popularnych ziołach, a gdzie wiedza o tych mniej używanych? Nie ma. Została spalona na tysiącach stosów dla czarownic.

Może i częśc wiedzy zostala stracona, ale... ziololecznictwo bylo bardzo dlugo praktykowane przez mnichow/zakonników. Wiedza na temat tych mniej popularnych ziół jest cięzej dostepna ale nie nieosiągalna. poza tym są grupy zielarskie ktore na nowo odkrywają tę dziedzinę dla świeckich zielarzy - nie pamiętam dokadnie nazwy ale jest taka grupa z Poznania.
Xsenia pisze:I jeszcze jedna uwaga. W czasie wojny od wieku wieków morduje się na początku wojsko, a potem inteligencję przeciwnika. Tak było od zawsze. Budowniczych też mogli wytępić.

inteligencję tak, ale nie tych ktorych wiedza mogła się przydać. A budowanie domów z cegieł, bylo bardzo "trendy". Nie wyobrażam sobie więc mordowania jedynych ktrozy to potrafili.
Poza tym myślałem, że mówimy o potopie. no chyba, że było to zdalnie sterowany potop ;)

Xsenia pisze:Do teraz zaskakuje mnie informacja, że znaleziono np. biżuterię misternie wykonaną, i to tak dokładnie, że obecnie żyjący jubilerzy mieliby wielki problem z replikami tejże biżuterii. Wiedza umiera. Kiedyś wiedziano, jak budować drewniane domy, które przetrwałyby setki lat. Teraz tej wiedzy nie ma, albo "wymyślają" ją na nowo.

bizuteria mnie nei zaskakuje - wspólczesni jubilerzy to nie jest dobry punkt odniesienia - oni maja po prostu super nowoczensy sprzęt ale w wiekszości robia tandetę. bizuteria wikinska tez byla uważana za jedną z najmisterniej wykonanych.Z blizszych czasów, porownaj sobie wspolczesne dziela jubilerskie z jajkami Faberge (pierwsze powstało raptem 130 lat temu w 1884) a myślę, ze długo by szukac Jubilerów potrafiących tworzyć z takim kunsztem.

Zalezy jakie datowania przyjmniemy jeśli około 10-11 tys to oznacza, ze istnialy równoczesnie z przytoczonymi - nie ma to więc związku, bo wiedza o tym jak budowac miasta istniala wtedy równocześnie na różnych terenach, zalanie miast nie gorzilo utrata tej wiedzy.
Jeśli jednak są starsze dajmy na to powyzej 15 tys. ... to ponowię pytanie... co było pomiędzy? nagle zaginela wiedza, żeby potem po kilku tysiącach lat budowac bardzo podobne miasta ?? absurd!
Xsenia pisze:... twierdzić, że cywilizacja zaczęła się dopiero 8 czy 7 tysięcy lat temu.

Tego nie powiedzialem, najstarsza znane miasto to Qaramel według bieżacego stanu wiedzy to 13 tysiecy lat. mozna śmialo zalozyć, ze cywilizacja rozumiana jako wspołpracująca ze soba spoleczność dziłająca ponad podzialami plemiennymi mogła powstać ciut wcześniej. załózmy więc że okolo 14-15 tysiecy lat temu mogły sie wytworzyć zarodki cywilizacji. (o ile oczywiście nie będzie dalszych odkryć).
Tu nie chodzi o ignorowanie tyc stanowisk ale bądźmy sceptyczni. doprowadźmy do ładu sprawe datowań i autentyczności i wtedy otworzy to droge do dalszych dyskusji. Póki co to po prostu szereg rewelacji nakręccanych przez wspólczense media "dla idiotów", które nie zostaly jeszce dokladnie przebadane.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Duchy też mówią o Bogu.

Postautor: Achill » 14 wrz 2014, 20:40

ps. przepraszam za zwrot >>wspólczense media "dla idiotów"<<
po rpsotu często takie artykuły piszą ludzie bez wiedzy merytorycznej. Archeologia jak już napisalem to nauka wbrew pzoorom ścisła. aby zorzumiec z jakim stanowiskiem mamy do czynienia należaloby sie przebić przez dokumentację badań i artefaktów, wtedy można by było coś próbowac oceniać.
a tak czytamy o kolejnym odkrycia Atlantydy... pfff... jakby nie można bylo napisać, że odkryto starożytne zatopione miasto - opisać stan badań i przedstawić stawiane hipotezy.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Duchy też mówią o Bogu.

Postautor: Xsenia » 14 wrz 2014, 21:46

Mirek pisze:A jakby założyć, że biblijny potop miał miejsce, a wg jej datowania było to jakieś 4000 lat temu, to jest naturalne, że te miasta zostały zalane.

Mirku tego zakładać już nie trzeba. Jest udowodnione, że był potop w Mezopotamii, ale lokalny.

Achill, tyle tematów poruszyliśmy, że nasze posty niedługo będą osiągać rozmiary strony :D Dla mnie super :D

Achill pisze:Może źle to ujałem, umiejętnośc sugerowałaby wiedze ktorą można nabyć. Budowanie miast to cos więcej, to sposób życia powodowany potrzebą handlu, bezpieczenstwa, silnym poczuciem wspólnoty (religijnej, etnicznej) itp.

Zgadzam się, ale człowiek to zwierzę stadne :) A w tamtych czasach jeszcze bardzo płodne :) I miasta, według mnie, były na porządku dziennym.

Achill pisze:ziololecznictwo bylo bardzo dlugo praktykowane przez mnichow/zakonników. Wiedza na temat tych mniej popularnych ziół jest cięzej dostepna ale nie nieosiągalna. poza tym są grupy zielarskie ktore na nowo odkrywają tę dziedzinę dla świeckich zielarzy - nie pamiętam dokadnie nazwy ale jest taka grupa z Poznania.

Wybacz, ale stosowanie większości ziół nie polega tylko i wyłącznie na naparze z takowego. Wiedza o ziołach, to na początku wiedza, kiedy zebrać dane zioło (który miesiąc, dzień czy noc, dokładna godzina niekiedy). Co zbierać: liście, łodygi, kwiaty, korzeń. Jak je suszyć (rozwieszone, rozłożone, nad ogniem, z boku ognia). Jak je przygotowywać (jedne się gotuje, inne zaparza, z innych robi się wyciąg na spirytusie itp.), jak je podawać (zewnętrznie, wewnętrznie, jakie dawki, jakie ilości na wagę ciała itp.). Jakie mogą być skutki stosowania. Które łączenie ziół wzmacnia ich działanie, a które po połączeniu może zabić.
To wszystko była wiedza, którą zdobywało się niejako doświadczalnie. Nie zapisywało się tego. Uczyła się młoda od starej wiedźmy i to przez lata. Śmiem twierdzić, że żaden mnich/zakonnik nigdy nie zdobył pełnej wiedzy. Ta wiedza udoskonalana i poszerzana przez wielki umarła na stosach i utopiona w wodzie.
Odkrywają na nowo. Taaa poczekamy jeszcze kilka wieków zanim wiedza będzie podobna do tej co umarła.

Achill pisze:inteligencję tak, ale nie tych ktorych wiedza mogła się przydać. A budowanie domów z cegieł, bylo bardzo "trendy".

Tu się ciut mylisz :) W miastach żyli bardziej cywilizowani i rozwinięci kulturowo ludzie. Poza miastami żyli koczownicy, którzy raczej nie potrzebowali miast do przeżycia i raczej nie widzieli potrzeby zatrzymywania przy życiu budowniczych. Takiemu np. Attyli raczej nie zależało na miastach rzymskich.

Jajka Faberge są obłędne :) Ale to są przedmioty, które powstały z pasji. Natomiast w przeszłości rzemieślnikiem mógł być tylko ten, kto zaliczył egzamin. Teraz każdy partacz może być rzemieślnikiem i nie dziwne, że kupujemy tandetę.

Achill pisze:Jeśli jednak są starsze dajmy na to powyzej 15 tys. ... to ponowię pytanie... co było pomiędzy? nagle zaginela wiedza, żeby potem po kilku tysiącach lat budowac bardzo podobne miasta ?? absurd!

Hmm Homo sapiens sapiens wyewoluował jakieś 100 tys. lat temu. Podstawy religii i kultury powstały jakieś 40 tys. lat temu. I co? Od 40 tys. do 13 tys. lat temu cisza. I mam uwierzyć, że przez 27 tysięcy lat człowiek tylko i wyłącznie koczował, polował i przerabiał skóry? A potem 13 tys. lat temu nagle puff nie było miasta i jest miasto (Tell Qaramel). Według mnie takich miast musiało być dużo więcej i wcześniej. Tylko jeszcze nie odkryto takowych, albo nie dotrwały do naszych czasów.

Achill pisze:Tego nie powiedzialem, najstarsza znane miasto to Qaramel według bieżacego stanu wiedzy to 13 tysiecy lat. mozna śmialo zalozyć, ze cywilizacja rozumiana jako wspołpracująca ze soba spoleczność dziłająca ponad podzialami plemiennymi mogła powstać ciut wcześniej. załózmy więc że okolo 14-15 tysiecy lat temu mogły sie wytworzyć zarodki cywilizacji.

Według mnie cywilizacja powstała dużo wcześniej jakieś 30-20 tysięcy lat temu. Ale w sumie co ja tam wiem, jestem tylko inżynierem mechanikiem i nawet nie jestem historykiem, a co dopiero mówić o archeologii :)

Achill pisze:Tu nie chodzi o ignorowanie tyc stanowisk ale bądźmy sceptyczni. doprowadźmy do ładu sprawe datowań i autentyczności i wtedy otworzy to droge do dalszych dyskusji. Póki co to po prostu szereg rewelacji nakręccanych przez wspólczense media "dla idiotów", które nie zostaly jeszce dokladnie przebadane.

Wiem o co tobie chodzi :) Tylko akurat o mnie się martwić nie musisz :) Nie wierzę bezkrytycznie we wszystko co piszą media. Tak jak napisałam wcześniej z mediów dowiaduję się tylko o czymś, a potem na własną rękę szukam informacji. I na tym się kończy niestety. Nie mam żadnych szans by pokopać choć trochę w ziemi i samej poszukać odpowiedzi. A bardzo bym chciała :)
Ja każde zatopione miasto nazywam w myślach Atlantydą :) więc rewelacje w mediach zawsze traktuję z przymrużeniem oka :)

Achill pisze:jakby nie można bylo napisać, że odkryto starożytne zatopione miasto - opisać stan badań i przedstawić stawiane hipotezy.

Oj Achill jesteś totalnie nie trendy :P Teraz krew z telewizora ma się lać strumieniami, a zatopione budowle to albo zaginiona Atlantyda, albo budowle kosmitów. :) Opisać stan badań, postawić hipotezę, to nudy na pudy i większości ludzi nie zainteresuje. Na szczęście ja nie jestem większość ludzi i każdą informację weryfikuję na tyle na ile potrafię. :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Duchy też mówią o Bogu.

Postautor: Achill » 14 wrz 2014, 22:45

Xsenia pisze:Hmm Homo sapiens sapiens wyewoluował jakieś 100 tys. lat temu. Podstawy religii i kultury powstały jakieś 40 tys. lat temu. I co? Od 40 tys. do 13 tys. lat temu cisza. I mam uwierzyć, że przez 27 tysięcy lat człowiek tylko i wyłącznie koczował, polował i przerabiał skóry? A potem 13 tys. lat temu nagle puff nie było miasta i jest miasto (Tell Qaramel). Według mnie takich miast musiało być dużo więcej i wcześniej. Tylko jeszcze nie odkryto takowych, albo nie dotrwały do naszych czasów.

primo homo spaiens sapiens to człowiek wspolczesny w sensie dosłownym. h. sapiens to 180-190 tys lat. kultura i religia to pierwszy intencjonalny pochówek ok 100tys lat. sztuka to około 40 tys.

Zauważ więc, że sa trzy czynnniki ktore zmusily ludzkośc do osiedlenia sie w jendym miejscu i skupienia w grupę czyli stworzenia miast.
1) stały dostęp do wody i żyznej ziemi potrzebnej do hodowli i uprawy
2) powstająca potrzeba magazynowania i dzielenia się (a następnie handlowania) nadwyżkami żywności
3) potrzeba ochrony rolniczej ludności przed nierolniczymi ludami.

oczywiście to tylko teoria ale póki co nikt inny nie przedstawił żadnej która by w inny sensowny sposób tłumaczyła przyczyny powstawania miast. poza tym teoria znajdujeodzwierciedlenie w materiale archeologicznym (w miastach znajdowalo się wiele magazynow, lub naczyn ceramicznych służacych do przechowywania, często miasta miały rynek i punkt zaladunku towaru z ktorego wyruszały karawany, lub po prostu porty). co ciekawe rewolucaj neolityczna bardzo często idzie leb w łeb z powstawaniem miast a juz na 100% ze stalym osadnictwem.

Mozemy więc ząlożyć, że znamy czynnik dla ktorego powstawały miasta. Skoro jednak nie znajdujemy na stanowiskach liczących sobie 20 czy 15 tys lat śladów rewolucji neolitycznej a wręcz zatwardziałe tkwienie w kulturze lowiecko-zbieraczej to śmiało możemy stiwerdzić, ze nie bylo powodów do tworzenia miast.

Xsenia pisze:Oj Achill jesteś totalnie nie trendy :P Teraz krew z telewizora ma się lać strumieniami, a zatopione budowle to albo zaginiona Atlantyda, albo budowle kosmitów. :) Opisać stan badań, postawić hipotezę, to nudy na pudy i większości ludzi nie zainteresuje.

Jest takie powiedzenie: Zbierasz, co siejesz. nie dziwmy się, ze nasi bracia i siostry nie myślą, to wynik włąśnie karmienia takimi papkami (prawdy objawione w pigułce -lykasz i nawet nie musisz myśleć przy tym bo sama treśc jest napisana tak, że krowa by zrozumiala). Dlatego nie tylko nie obchodza mnie trendy co jestem im całkowicie i otwarcie przeciwny.


ps. zapomniaelm dodać, że rozpoczecie rewolucji neolitycznej, łaczy sie ociepleniem klimatu po zlodowaceniu Würm (koniec datowany na 11,5 tys lat temu).
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Dinozaury i potop

Postautor: methyl » 15 wrz 2014, 09:25

Tak sobie czytam Waszą dyskusje i ciągle przychodzi mi na myśl fragment Księgi Duchów, który ośmielam sie zacytowac z pamięci:
"Czy człowiekowi dane jest poznać początki rodzaju ludzkiego na tej planecie?"
- "Nie. Wszystkie Wasze obliczenia to chimery".

Ta dam!
arecki

"Wiedza to jedyny skarb podążający za swym właścicielem" - przysłowie chińskie
Awatar użytkownika
methyl
 
Posty: 347
Rejestracja: 02 mar 2010, 20:20
Lokalizacja: Pabianice

Re: Dinozaury i potop

Postautor: Xsenia » 15 wrz 2014, 10:15

Achill pisze:primo homo spaiens sapiens to człowiek wspolczesny w sensie dosłownym. h. sapiens to 180-190 tys lat. kultura i religia to pierwszy intencjonalny pochówek ok 100tys lat. sztuka to około 40 tys.

Ale mnie właśnie chodzi o człowieka współczesnego. Co potrafiły wcześniejsze człekokształtne już nie bardzo mnie tak interesuje.

Achill pisze: Skoro jednak nie znajdujemy na stanowiskach liczących sobie 20 czy 15 tys lat śladów rewolucji neolitycznej a wręcz zatwardziałe tkwienie w kulturze lowiecko-zbieraczej to śmiało możemy stiwerdzić, ze nie bylo powodów do tworzenia miast.

Znasz może takie stanowiska archeologiczne? Mające 20-15 tys. lat i potwierdzające koczowniczy tryb życia człowieka? Mógłbyś podać jakieś nazwy, chętnie bym o tym poczytała. :)

Achill pisze:Jest takie powiedzenie: Zbierasz, co siejesz. nie dziwmy się, ze nasi bracia i siostry nie myślą, to wynik włąśnie karmienia takimi papkami (prawdy objawione w pigułce -lykasz i nawet nie musisz myśleć przy tym bo sama treśc jest napisana tak, że krowa by zrozumiala). Dlatego nie tylko nie obchodza mnie trendy co jestem im całkowicie i otwarcie przeciwny.

Achill wyluzuj trochę :) to była ironia :)

methyl pisze:"Czy człowiekowi dane jest poznać początki rodzaju ludzkiego na tej planecie?"
- "Nie. Wszystkie Wasze obliczenia to chimery".


No i upadła teoria biblijna o stworzeniu człowieka w jeden dzień :lol: :lol: :lol:
Ale poważniej mówiąc, według mnie te słowa są szczerą prawdą. Bo nie możemy dokładnie określić kiedy człowiek zmądrzał. Kiedy nastąpiła ewolucja homo sapiens do homo sapiens sapiens. Kiedy dokładnie człowiek postanowił grzebać zmarłych i modlić się do Boga. :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Dinozaury i potop

Postautor: 000Lukas000 » 15 wrz 2014, 12:02

methyl pisze:Tak sobie czytam Waszą dyskusje i ciągle przychodzi mi na myśl fragment Księgi Duchów, który ośmielam sie zacytowac z pamięci:
"Czy człowiekowi dane jest poznać początki rodzaju ludzkiego na tej planecie?"
- "Nie. Wszystkie Wasze obliczenia to chimery".

Ta dam!


hehehe, też sobie przypominam ten cytat jak widzę tą dyskusję :lol:
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Dinozaury i potop

Postautor: Achill » 15 wrz 2014, 20:38

Xsenia pisze: potrafiły wcześniejsze człekokształtne już nie bardzo mnie tak interesuje.

ignorantka :P

Xsenia pisze:Znasz może takie stanowiska archeologiczne? Mające 20-15 tys. lat i potwierdzające koczowniczy tryb życia człowieka? Mógłbyś podać jakieś nazwy, chętnie bym o tym poczytała. :)

eee... no taaa.... to by byłoooo....
http://www.muzarp.poznan.pl/wystawy/sta ... /paleolit/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_kebaryjska
Janusz K. Kozłowski, Wielka Historia Świata, t. I Świat przed "rewolucją" neolityczną, Fogra, Kraków 2004.
Janusz K. Kozłowski, Archeologia Prahistoryczna, t. I Starsza Epoka Kamienia, Nakładem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1972.
Piotr Kaczanowski, Janusz K. Kozłowski, Wielka Historia Polski , t.1 Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.), Fogra, Kraków 1998.
Janusz K. Kozłowski (opracowanie naukowe), Encyklopedia historyczna świata, t. I Prehistoria, Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, Kraków 1999.
Bolesław Ginter, Janusz K. Kozłowski, Technika obróbki i typologia wyrobów kamiennych paleolitu, mezolitu i neolitu (wyd. III), PWN, Warszawa 1990. (tęskiążeczke mam w pdfie jesli chcesz - to klasyka archeologii :D)
J. Desmond Clark, Prahistoria Afryki, PWN, Warszawa 1978.
Piotr Bieliński, Starożytny Bliski Wschód. Od początków gospodarki rolniczej do wprowadzenia pisma, PWN, Warszawa 1985, ISBN 83-01-05519-7

Xsenia pisze:Achill wyluzuj trochę :) to była ironia :)

alez ja jestem taki niespotykanie spokojny człowiek.

methyl pisze:"Czy człowiekowi dane jest poznać początki rodzaju ludzkiego na tej planecie?"
- "Nie. Wszystkie Wasze obliczenia to chimery".


Xsenia pisze:. Bo nie możemy dokładnie określić kiedy człowiek zmądrzał.

dla chcącego nic trudnego ;)
Xsenia pisze: Kiedy nastąpiła ewolucja homo sapiens do homo sapiens sapiens.
ten podgatunek to akurat kwestia umowna, za jakies kolejne 100tysiecy lat będzie można mowić o h.s.s. jako całkowicie odrebnym gatunku.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Dinozaury i potop

Postautor: Xsenia » 15 wrz 2014, 20:53

Achill pisze:ignorantka

Prędzej bym powiedziała laik, ale teraz "like it" (laik) ma całkowicie inne znaczenie :P

Achill pisze:eee... no taaa.... to by byłoooo....

:shock: :shock: :shock: ja cie poprosiłam o kilka nazw, a ty mi tu pół biblioteki walisz :D Egzamin też mi zrobisz?? :lol: :lol: :twisted:

Achill pisze:alez ja jestem taki niespotykanie spokojny człowiek.

No ja jeszcze na oczy nie widziałam cholerycznego archeologa :P

Achill pisze:za jakies kolejne 100tysiecy lat będzie można mowić o h.s.s. jako całkowicie odrebnym gatunku.

Za 100 tys. lat będzie homo sapiens technologicus :P
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Dinozaury i potop

Postautor: Achill » 15 wrz 2014, 21:49

Xsenia pisze:Egzamin też mi zrobisz??

no wiesz, to troche nie moja działka, nigdy za mezolitem nie przepadałem, zawsze wolałem te "historyczne" kultury Więc i cięzko mi tak wymienic kilka nazw. Ale w tych dziełach na pewno zanjdziesz wyczerpujące informacje.
Xsenia pisze:No ja jeszcze na oczy nie widziałam cholerycznego archeologa

hmm... jakby sie zastanowić to ja tak, choc to rzeczywiście rzadki widok
Xsenia pisze:Za 100 tys. lat będzie homo sapiens technologicus

nie wiem co będzie za 100 tysiecy lat ale jeśli mam zgadywać to myślę, że będzie istniał podgatunek: homo cosmicus / extraterrestrial (zwyrodnienie mięśni, odmienne stany grawitacyjne to silne bodźce do zmian anatomicznych)
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

PoprzedniaNastępna

Wróć do Różne różności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości