Chico Xavier debunked?

Forum poświęcone analizie dzieł psychograficznych brazylijskiego medium, przede wszystkim spisanym przez duchy takie jak Emmanuel i Andre Luiz, a także listom z zaświatów otrzymanym przez Chico.

Chico Xavier debunked?

Postautor: Krzysiek » 12 paź 2013, 21:03

Dawno mnie nie było na forum, więc się odzywam ;) Ostatnio na Facebooku miałem dyskusję ze sceptykiem. Mój adwersarz twierdził, że Chico Xaviera zdemaskował jego bliski przyjaciel Waldo Vieira. Polecam się zapoznać z artykułem: http://www.csicop.org/specialarticles/show/spiritualism_in_brazil_alive_and_kicking/ Możecie jakoś odnieść się do tych zarzutów?
Krzysiek
 
Posty: 43
Rejestracja: 16 lut 2013, 16:52

Re: Chico Xavier debunked?

Postautor: Krzysztoff » 12 paź 2013, 21:50

temat był dyskutowany

http://www.forum.spirytyzm.pl/viewtopic.php?f=15&t=1000&p=25869&hilit=kicking+and+alive#p25869

swoją drogą to ciekawe czy ktoś potrafi wymienić chociaż jedną znaną osobistość która nie została obrzucona błotem ?

Przykładowo ostatnio Matkę Teresę z Kalkuty odsądzono od czci i wiary, że jakieś malwersacje pieniężne robiła. Smutne to i przykre bo z daleka widać intencje tych którzy to robią.
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chico Xavier debunked?

Postautor: Krzysiek » 12 paź 2013, 23:30

Zgadza się. Z tymże nie przekonuje mnie argument o łatwowierności Chico. Zdawał sobie chyba sprawę z tego, że robi sobie zdjęcia z oszustem? Będąc człowiekiem o wysokim stopniu rozwoju moralnego, nic złego w tym nie widział?
Krzysiek
 
Posty: 43
Rejestracja: 16 lut 2013, 16:52

Re: Chico Xavier debunked?

Postautor: Krzysiek » 13 paź 2013, 13:38

No i dochodzi jeszcze kwestia, że uczestnicząc w seansach oszusta, legitymizował jego postępowanie i rzekomą autentyczność poprzez swój niebywały autorytet.
Krzysiek
 
Posty: 43
Rejestracja: 16 lut 2013, 16:52

Re: Chico Xavier debunked?

Postautor: Krzysztoff » 13 paź 2013, 14:24

jest zbrodnia więc pewnie jest i motyw, zastanawiam się tylko co jest tym motywem ?
Czy Xavier , korzystał z tego materialnie, czy też może szukał pochwał żeby karmić swoje ego i budować swoją pozycję guru ?

Nawet sceptycy przyznają że Xavier wiódł życie bardzo skromne, nie brał pieniędzy za pomoc jakiej udzielał i książki które pisał , cechował się wielką skromnością co widać na wszystkich nagraniach z jego udziałem.

Dlaczego więc brał udział w jakichś oszukańczych seansach medialności fizycznej ? Myślę że po prostu został oszukany . Czy nie powinien jako medium wiedzieć że to oszustwo ? Przypominam że medium to człowiek który odbiera komunikaty ze strony duchowej - nie jest wszechwiedzącym "prorokiem", pytanie dlaczego duchy go nie ostrzegły ? Być może ostrzegły (jak pisał Konrad w innym wątki) lecz on to zlekceważył ?

Jeżeli oceniać człowieka - to "po owocach" - nie po tym co inni na ten temat mówią - takie mam zdanie
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chico Xavier debunked?

Postautor: cthulhu87 » 14 paź 2013, 10:37

Myślę, że w tym przypadku pozostajemy raczej w sferze domysłów. Chyba, że jest znana jakaś wypowiedź Chico na ten temat. Możemy mówić, że padł ofiarą naiwności, ale lepiej jakby sam wypowiedział się na ten temat i gdzieś taką wypowiedź ktoś zanotował.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Chico Xavier debunked?

Postautor: Krzysiek » 14 paź 2013, 13:30

“Workers from the Spiritist Center went to the line [of followers] to get details from the deceased. Or they used stories told by relatives in the letters where they asked for a meeting. The messages from Chico had this information,” Vieira revealed. That would explain his “psychographed” letters with details that “only the deceased had known.” More than cold reading, this was just plain hoaxing. There were other hoaxes, according to Vieira.

Bardzo poważne zarzuty ze strony Vieiry. Ciekawe to o tyle, że Vieira sam był medium i parapsychologiem (a więc wg sceptycznych standardów- pseudonaukowcem) i wierzył że świadomość może egzystować poza ciałem. Sceptycy- materialiści cytujący twierdzenia jednego medium, żeby obalić autentyczność innego medium...trochę to niekonsekwentne.

Czyli wg "bliskiego przyjaciela" Chico- Waldo Vieiry- dla Xaviera pracował cały sztab ludzi, który zajmował się pozyskiwaniem informacji o zmarłych i o szczegółach z życia ich bliskich. Czyli musiałby mieć wokół siebie zorganizowaną siatkę kontaktów praktycznie od kiedy miał kilka lat, bo wtedy zaczął ujawniać zdolności mediumiczne. Dla mnie brzmi to monstrualnie nieprawdopodobnie. A co Wy o tym sądzicie?
Krzysiek
 
Posty: 43
Rejestracja: 16 lut 2013, 16:52

Re: Chico Xavier debunked?

Postautor: Voldo » 14 paź 2013, 15:32

Widać szanownemu Panu Vieira nie podoba się, jak ludzie postrzegają jego współpracownika - czyli Chico :)
Ja dziękuje pięknie za takich "przyjaciół" - chociaż w dzisiejszym świecie wiele takich jest...
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chico Xavier debunked?

Postautor: Krzysztoff » 15 paź 2013, 10:22

te ostatnie zarzuty ukazują intencje autora...

zjawisko mediumizmu jest przedmiotem badań , tak jak hipnoza czy nde, teorie spiskowa jakby miała istnieć jakaś sieć zbierających informację osób jest niepoważna

myślę że zamiast słuchać parapsychologów warto interesować się badaniami naukowymi osób o otwartych umysłach

np. tutaj najnowsze dowody na istnienie życia po śmierci
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chico Xavier debunked?

Postautor: konrad » 16 paź 2013, 11:16

Analizowałem już temat i chciałbym zwrócić uwagę na jeden fakt. "Świadectwo" Waldo Vieiry jest bardzo ciekawe i wydaje się istotne, gdyż mowa o współpracowniku Chico Xaviera. Ale zauważmy, że Waldo wypowiada się o przekazach od bliskich, które Chico otrzymywał na długo po zakończeniu współpracy przez obu. Po rozstaniu nie utrzymywali dłuższych kontaktów, więc wątpię, by Waldo opierał się na faktach, a bardziej na plotkach czy domysłach. Ja akurat miałem okazję poznać część osób, które znały osobiście Chico i nikt nie mówi o przypadkach zdobywania informacji przez kogoś z otoczenia Chico Xaviera. Wręcz przeciwnie. Powiem więcej, gdyby takie przypadki były, bardzo szybko wyszłyby gdzieś w prasie, ponieważ z pewnością współpracownicy Chico skłonni byliby "zeznawać" w sprawie na niekorzyść medium za pewną opłatą.

Waldo Vieira jest jednak w pewnym sensie niekonsekwentny. Odsunął się od spirytyzmu i poszedł w stronę konscjencjologii, czy innego tworu własnego autorstwa. W skrócie chodzi o OOBE. Mówię, że jest niekonsekwentny, bo odrzuca możliwość kontaktów Chico ze zmarłymi, a przynajmniej z częścią zmarłych, ale nie wypowiada się już o książkach, które pisali wspólnie. Skoro Chico nie pracował jako medium, to czy oszukiwał także przy tych książkach? Jeśli tak, to czy Valdo jest też oszustem? Inna sprawa - Valdo twierdzi, że jest wcieleniem ducha Zefira, czyli tego, który zasugerował Kardecowi pseudonim Allan Kardec, a więc po pierwsze zakłada możliwość reinkarnacji i kontaktów z duszami zmarłych. No bo sam przecież był Zefirem i poznał Kardeca. Wszystko nie trzyma się kupy, ale oczywiście sceptycy wyszukują takiego rodzaju "świadectwa", nie analizują ich zbytnio i myślą, że rozwiązali temat.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Następna

Wróć do Dzieła Chico Xaviera

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości