Piękno

Grafika, Muzyka, Wiersze, filmy...
Znalezione w sieci, twórczość własna, co lubimy...

Piękno

Postautor: atalia » 28 paź 2011, 17:53

Czym jest dla was piekno?Czy jest tylko środkiem umilenia naszego tu pobytu czy też moze czyms dla czego warto żyć?Jakie przejawy piękna są dla was najwazniejsze i najbardziej przemawiaja wam do serca(oczu,uszu,nosa,emocji)?
Czy rozmaicie manifestujace się oddawanie adoracji piekna jest przejawem egoizmu?
Jeden przykład piękna,który mogę kontemplować godzinami-róża czy tez lilia czy też mak...
Inny-kwartety smyczkowe Bacha i Vivaldiego,napełniające moja duszę słodyczą...
Jeszcze inny,swiezo odkryty-Katedra Matki Bozej od Kwiatów we Florencji...
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Piękno

Postautor: cthulhu87 » 28 paź 2011, 18:29

Fajny temat zarzuciłaś : )

Czasami się nad tym zastanawiam i skłaniam się do wniosku, że piękno jako odrębna kategoria ontologiczna nie istnieje. Istnieją za to obiekty, które albo wywołują w nas sympatię (czasem zachwyt), albo niechęć (ew. są nam obojętne). Bo czy istniałyby dzieła sztuki bez widzów? Obraz bez widza byłby tylko płótnem oprawionym w ramy. A więc to my sami nadajemy znaczenie obiektom. Możliwe, że korzystanie z tej możliwości to jakiś sposób na rozbudzenie aspiracji by wychodzić poza świat cielesny i zwierzęcy, ew. sposób na dotarcie do stwórcy (np. przez kontemplację harmonii czy szerzej - natury)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Piękno

Postautor: atalia » 28 paź 2011, 21:55

Oczywiście,że" beauty is in the eye of the beholder",ale są rzeczy(ksiażki,zapachy,budowle,krajobrazy)co do których raczej nikt nie ma wątpliwości,ze są piękne.
Może Bóg pozwolił nam odczuwać piękno po to byśmy błogosławili życie za wzruszenie,jakie ogarnia nas przy kontemplacji oszalamiającego krajobrazu (ostatnio otrzymałam wstrzasajacą dawkę piękna we Włoszech,wiec mówię:widok ze skał Capri na lazurowe Morze Tyrreńskie)czy czytaniu poruszująco pięknych strof(obecnie czytam Walta Whitmana).
Rozkoszowanie sie pięknem wyzwala w nas pokłady najlepszych uczuć i wdziecznosć za to,ze w momencie gdy Bóg darował nam życie ,dał nam szansę abysmy się owym pięknym cieszyli.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Piękno

Postautor: Luperci Faviani » 30 paź 2011, 22:16

Do mnie najbardziej przemawia piękno muzyki, np.: Chopina, Mozarta, Beethovena i piękno natury. Cała reszta jest dla mnie tylko "ubarwiaczem", żeby świat nie był szary.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Piękno

Postautor: atalia » 31 paź 2011, 11:20

A sztuka i poezja, Luperci, nie sprawiają,ze łzy wzruszenia a powodu przemoznej fali piękna cisną się do oczu?
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Piękno

Postautor: Luperci Faviani » 03 lis 2011, 15:42

Poezja śpiewana :D
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Piękno

Postautor: atalia » 03 lis 2011, 18:39

Tak! :)
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Piękno

Postautor: Nikita » 03 gru 2011, 20:26

Natura jest piekna...odczuwam cala soba piekno gwiezdzistego nieba, pelni ksiezyca, zachodu slonca, lasu, drzew i lak....kocham nature ...


Co do poezji to prawdziwe natchnienie przychodzi z gory....tak twierdza artysci i niektorzy naukowcy...takze piekno pochodzi z natchnienia...
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Piękno

Postautor: Luperci Faviani » 04 gru 2011, 00:54

Nikita pisze:Natura jest piekna...

Mam duży sentyment do jesieni, ale w naszym polskim wydaniu, z żółtymi liśćmi i promieniami słonecznymi paraliżującymi umysły pięknem światła odbijanego od złocistych drzew. A poza tym jesień kojarzy mi się z zaświatami.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Piękno

Postautor: Voldo » 04 gru 2011, 01:53

Ja tam zdecydowanie wolę wiosnę... Wszystko takie piękne, żywo zielone...
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Następna

Wróć do Artystycznie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości