Polski akcent w książce

Polski akcent w książce

Postautor: Sebastian » 21 maja 2011, 17:38

Czytając Ewangelię... trafiłem na bardzo mile zaskakujący polski akcent! W rozdziale XVI (strona 252) został umieszczony przekaz od Ducha Opiekuna z... KRAKOWA (1861r.).

Wiecie jakim cudem w posiadaniu Kardeca, znalazł się fragment seansu, który odbył się w Polsce? Wiadomo coś na temat jego pochodzenia? Jakie medium? Jaka grupa?
Awatar użytkownika
Sebastian
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 499
Rejestracja: 14 sty 2010, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Polski akcent w książce

Postautor: konrad » 21 maja 2011, 19:31

Sebastian pisze:Czytając Ewangelię... trafiłem na bardzo mile zaskakujący polski akcent! W rozdziale XVI (strona 252) został umieszczony przekaz od Ducha Opiekuna z... KRAKOWA (1861r.).

Wiecie jakim cudem w posiadaniu Kardeca, znalazł się fragment seansu, który odbył się w Polsce? Wiadomo coś na temat jego pochodzenia? Jakie medium? Jaka grupa?


Są dwa przekazy z Krakowa. Chodzi chyba o kobitkę, która potem się przeprowadziła do Lwowa i tam wydawała czasopismo nawet (c87 będzie znał jej nazwisko, bo mi wyleciało z głowy). W każdym razie była chyba korespondentką Kardeca i nawet poprosiła, żeby ją przyjęli do PTSS (Paryskiego Towarzystwa Studiów Spirytystycznych ;)). Kardec jednak odmówił, argumentując, że mieszka za daleko itp. Generalnie nie była to chyba jakaś zorganizowana grupa spirytystyczna, ale pojedyncza osoba, ewentualnie z małą grupką znajomych.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polski akcent w książce

Postautor: cthulhu87 » 22 maja 2011, 00:49

Być może chodzi o panią Gromadzińską, ale nie jestem pewien. Kobieta wydawała pierwsze polskie pismo spirytystyczne "Światło Zagrobowe" i była straaasznie naiwna. W każdym razie chwaliła się, że znała Kardeca osobiście (zdaje się, że tylko z korespondencji, jeśli już), więc może to być ona - a jeśli tak, to chyba słusznie, że jej nie przyjął do stowarzyszenia, he he

W Niebie i piekle jest też przekaz z Wilna.

Tak w ogóle jestem w trakcie pisania broszurki o stołomanii i wirujących stołach w Polsce w 1853 (pisały o nich wszystkie ważniejsze gazety codzienne w Polsce: Krakowski "Czas", Gazeta Lwowska, Gazeta Warszawska, Kurier Warszawski, Przegląd Poznański itd.), jak Bóg da i Konrad pomoże, to może dorzucę coś o polskich akcentach w pracach Kardeca :)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Polski akcent w książce

Postautor: Sebastian » 22 maja 2011, 16:40

Dlaczego była naiwna?

Hm... a pojawią się jakieś informacje/fragmenty na ten temat w kolejnych numerach Kwartalnika? :D
Awatar użytkownika
Sebastian
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 499
Rejestracja: 14 sty 2010, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Polski akcent w książce

Postautor: cthulhu87 » 22 maja 2011, 20:31

Sebastian pisze:Dlaczego była naiwna?


Bo kontaktowała się z Napoleonem, Mickiewiczem i Słowackim, a styl wypowiedzi dwóch ostatnich raczej nie nastrajał do pozytywnych komentarzy na temat ich prawdziwej tożsamości :lol:


Sebastian pisze:Hm... a pojawią się jakieś informacje/fragmenty na ten temat w kolejnych numerach Kwartalnika?


Nie mogę obiecać, ale tak czy inaczej zamierzam ukończyć tekst do 18 czerwca
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44


Wróć do Ewangelia według spirytyzmu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości