Pięcioksiąg Mojżesza, dawny obraz Boga widziany w dziś

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Re: Pięcioksiąg Mojżesza, dawny obraz Boga widziany w dziś

Postautor: cthulhu87 » 18 lut 2013, 23:14

Krzysiek pisze:Ja po obejrzeniu tego filmu zacząłem wątpić w to, czy ST jest czymś więcej niż tylko dziełem literackim o czysto ludzkim pochodzeniu.


Moim zdaniem każda święta księga jest tylko (aż):

1) świadectwem wiary ludzi danej epoki
2) próbą przełożenia z zasady nieopisywalnego, subiektywnego doświadczenia religijnego na język ludzki. Upraszczając, można by powiedzieć, że litera zabija ducha. Nie da się poczuć smaku wina, czytając wyłącznie jego etykietę, opis, albo nawet najbardziej szczegółowy protokół z badania jego składu chemicznego. W tym sensie cała teologia stoi o krok dalej, za mistycyzmem czy szerzej - za osobistym przeżyciem Boga i transcendencji. Niedoskonałości świętych ksiąg są świadectwem niedoskonałości ludzi, którzy je pisali, ale na tej podstawie nie mamy jeszcze powodu negować prawdziwości ich doświadczenia religijnego.

Krzysiek pisze:Zauważyliście pewnie, że ludzie, którzy wykonują najniebezpieczniejsze zawody, raczej ateistami nie są? Sytuacje graniczne wydobywają z człowieka to, co naprawdę w nim siedzi...


Szczerze mówiąc nie zauważyłem tego. Można gdzieś poczytać o tym?
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Pięcioksiąg Mojżesza, dawny obraz Boga widziany w dziś

Postautor: Krzysztoff » 19 lut 2013, 11:09

W środowisku wspinaczy górskich i alpinistów wielkiej nabożności nie zauważyłem
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pięcioksiąg Mojżesza, dawny obraz Boga widziany w dziś

Postautor: Krzysiek » 19 lut 2013, 18:58

No zależy jak rozumieć tę "nabożność". Bo przecież niekoniecznie muszą chodzić do Kościoła, żeby mieć silne przekonanie o istnieniu siły wyższej i życia pozagrobowego. No i np. wśród sportowców trudno byłoby wymienić jakichkolwiek znaczących, którzy byliby ateistami. Może dwóch: Bruce Lee i Lance Armstrong. Ale nawet oni nie propagowali ateizmu jako sposobu na życie, nie nosili koszulek z napisem: "Bóg to urojenie", "Ateizm daje mi siłę do zwycięstwa!". W przeciwieństwie do sportowców wierzących, oni często gęsto swoją wiarę manifestują i to jak wpływa na ich postawę życiową i sukcesy.
Krzysiek
 
Posty: 43
Rejestracja: 16 lut 2013, 16:52

Re: Pięcioksiąg Mojżesza, dawny obraz Boga widziany w dziś

Postautor: Krzysiek » 11 mar 2013, 20:29

Troszkę zasadziłem off-topa, bo gadamy o Pentateuchu, a nie o ateistach:D No właśnie, w polemice z ateistami spotkałem się z argumentacją, że: "Biblia to żadna mądrość. Mówi, że nietoperze to ptaki, nie mówi nic o dinozaurach, jest za to o gadającym wężu. Dlaczego Bóg nie objawił ludziom prawdy o świecie, którą znamy dzisiaj?" Wg mnie nie jest to argument za nieistnieniem Boga- to chyba rozsądne, że Bóg dostosowuje swoje przesłanie do poziomu wiedzy o świecie w danej epoce historycznej. Gdyby zaczął za przeproszeniem chrzanić stepowym pasterzom o mikroskopach elektronowych, to pytanie: co by z tego zrozumieli? Zresztą czy nie świadczyłoby to o pogardzie Boga dla naturalnych możliwości poznania człowieka? W Kościele się mówi o tzw. Bożej pedagogii, do mnie to trafia.
Osobną sprawę stanowi starotestamentowa moralność. Cóż, uważam, że gdyby Bóg powiedział Izraelitom: "Miłujcie swoich nieprzyjaciół" w epoce wojen plemiennych, to już by dzisiaj tych Izraelitów nie było. Co stanowi dowód na racjonalność Boga.
Krzysiek
 
Posty: 43
Rejestracja: 16 lut 2013, 16:52

Re: Pięcioksiąg Mojżesza, dawny obraz Boga widziany w dziś

Postautor: 000Lukas000 » 12 mar 2013, 16:33

O dinozaurach wspomina
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Pięcioksiąg Mojżesza, dawny obraz Boga widziany w dziś

Postautor: Krzysiek » 12 mar 2013, 17:00

O kurcze :D Gdzie?
Krzysiek
 
Posty: 43
Rejestracja: 16 lut 2013, 16:52

Re: Pięcioksiąg Mojżesza, dawny obraz Boga widziany w dziś

Postautor: cthulhu87 » 12 mar 2013, 22:10

starożytni wierzyli też w smoki, co nie znaczy że mieli jakieś pojęcie o dinozaurach, choć te ostatnie są do smoków bardzo podobne ;)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Pięcioksiąg Mojżesza, dawny obraz Boga widziany w dziś

Postautor: Hansel » 06 sty 2015, 13:20

Krzysiek pisze:Bruce Lee


On miał swoją filozofię życia https://www.youtube.com/watch?v=_8OWbliCw4Q
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Pięcioksiąg Mojżesza, dawny obraz Boga widziany w dziś

Postautor: Mirek » 06 sty 2015, 14:41

cthulhu87 pisze:starożytni wierzyli też w smoki, co nie znaczy że mieli jakieś pojęcie o dinozaurach, choć te ostatnie są do smoków bardzo podobne ;)

Wierzyli w smoki, czy z nimi walczyli?
Skoro w tamtych czasach nie było paleontologii, to jak wytłumaczyć podobieństwo smoków do dinozaurów?
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pięcioksiąg Mojżesza, dawny obraz Boga widziany w dziś

Postautor: cthulhu87 » 06 sty 2015, 15:24

Mirek pisze:Skoro w tamtych czasach nie było paleontologii, to jak wytłumaczyć podobieństwo smoków do dinozaurów?


jak wytłumaczyć podobieństwo zapałki do wykałaczki? Po prostu się z tym pogódź i daj już spokój
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

PoprzedniaNastępna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości