Sumerowie i wiara.

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Sumerowie i wiara.

Postautor: Siewiczpl » 07 lut 2022, 21:47

Witam, po przerwie.
Chciałbym poruszyć pewien temat który w zasadzie nie ma za dużo wspólnego ze spirytyzmem na pierwszy rzut oka, ale głębiej patrząc w te treści może mieć ze sobą dużo wspólnego, oraz dlatego gdyż może któryś z was zechciał by doinformować się w tych tematach i rzucić nieco innego światła na swoje dogmaty/filozofie/wierzenia.
Na wstępie dodam że nie chodzi mi o tematykę sumerów i ich powiązań z Anunaki a coś bardziej przyziemnego że się tak wyrażę :)
Od paru miesięcy zgłębiałem 2 tematy, jedną z nich był Starożytny Sumer.
Traktowałem to z początku jako ciekawostka historyczno-archeologiczna, ale czym więcej na tym siedziałem, słuchając i czytając starych już zagadnień i nowo odkrytych dowodach na wspaniałość tej wymarłej cywilizacji natrafiałem na coraz więcej przekazów ich religii. Pominę fakt że byli nad wyraz inteligentni jak zakładano np: rolnictwo, prawo, ekonomia itp. jeśli mówimy o czasach kilka tysięcy lat przed Chrystusem.
Znalazłem dużo powiązań ich wierzeń i Bogów które niemal idealnie nakładają się z wiarą żydowską.
W starym testamencie oraz apokryfach często można natrafić na boga ''jahwe'' który lubi mordować, robi to dla swoich celów, który ma świadomość że istnieją inni bogowie, lubuje się w seksie z dziewicami oraz 'kręci go zapach palonego mięsa itp. Ale mu wizja politeistycznego przekazu dla swoich ludzi nie wystarczała. Chciał mieć monopol nad władzą, nad prawem, nad życiem więc monoteizm był jak najbardziej w jego gustach.
Skala podobieństw w tak egocentrycznego boga pozbawionego empatii i sumienia który tak lubuje się w krwi jest spora. Z racji tego że wiarę judeochrześcijańską skreśliłem z kręgu zainteresowań z bardzo wielu powodów ale nie sądziłem że jest to ''zerżnięte'' z innej, wcześniejszej cywilizacji.
Oprócz Boga i jego cech i w jaki sposób się zachowywał i co robił, można natrafić na dzieje i zdarzenia takie jak, wielki potop, walkę bogów, identyczne objawienia boskie.
i jeśli komuś przyjdzie do głowy że przetaczam tu przykłady z książek Sitchina. To nie i jeszcze raz nie, to co napisałem są ze zbiorów odkryć i przetłumaczeń artefaktów, tabliczek itp.

Jeśli ktoś chcę źródła lub materiały z których czerpałem tę wiedze to chętnie podeśle.
Może ktoś z was stwierdzi że tematyka jest warta uwagi i rzuci na to okiem.

Nasze początki są na tyle ciekawe że możemy dotrzeć do prawdy, a każdy spirytysta do niej dąży.

Pozdrawiam
Wszystko przeminie.
Awatar użytkownika
Siewiczpl
 
Posty: 96
Rejestracja: 09 lut 2020, 14:53
Lokalizacja: Gorzów wlkp.

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: danut » 07 lut 2022, 22:03

Wierzę Ci, że to nie chodzi o Anunnaki i szaleństwa z wierzeniami w mity z tym związane. Temat od tej strony co piszesz jest bardzo ciekawy, a wiesz, że znowu sama tutaj próbowałam do niego nawiązać? :D Np. Ostatni post w tym temacie viewtopic.php?f=13&t=5500&start=260 czy tu viewtopic.php?f=7&t=4087&start=30 czy tu viewtopic.php?f=6&t=5474&p=95667#p95667
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: Xsenia » 07 lut 2022, 22:54

Jeśli interesują cię zapożyczenia religijne żydów z innych cywilizacji to bardzo polecam książkę Zenona Kosidowskiego "Opowieści biblijne". :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: danut » 07 lut 2022, 23:20

Siewicz.pl Masz jeszcze tu tez ostatnią wypowiedź viewtopic.php?f=10&t=119&start=20. Pisałam gdzieś o takiej Tabliczce Sumeryjskiej na której przedstawiony jest mężczyzna i kobieta siedząca w ogrodzie za stołem, a za filara i pleców Ewy wyłania się wąż jak jaszczur w pozycji stojącej i z ludzką twarzą, co niektórym może skojarzyć się z Adamem i Ewą oraz mówiącym, rozumnym i podpowiadającym/ kuszącym Ewę wężem. Rzecz w tym , że maski jakie mają ci ludzie założone na swoich głowach i stroje wskazują na ich wysoką rangę, objętą wierzeniami i czcią innych, którą pełnili w swojej społeczności. Salomon miał coś 800 żon, dobrze wyłapać z pisma, ile w ofierze całopalnej składano mu darów w postaci wołów i cieląt. Dobrze wyłapać, że sam powiedział, że po co Bóg kazał mu zbudować aż w takim przepychu świątynię, skoro On się przecież w niej nie zmieści choć obiecał, że w niej zamieszka, no to zamieszczono tam tylko Arkę Przymierza. Nadto te jego żony były różnych wyznań i podobno na cześć każdego z ich Bogów rozkazał wybudować dla nich pomniki i świątynie. Temat jest rzeka. Myślę, że odniesiesz się do tego co już wypisałam także w linkach i przedstawisz swoje zdanie w tej sprawie. Pozdrawiam!
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: Siewiczpl » 08 lut 2022, 21:36

Dziękuje wam, i zachęcam wszystkich do pisania co tym myślicie.
Wszystko przeminie.
Awatar użytkownika
Siewiczpl
 
Posty: 96
Rejestracja: 09 lut 2020, 14:53
Lokalizacja: Gorzów wlkp.

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: danut » 08 lut 2022, 21:45

Siewiczpl pisze:Dziękuje wam, i zachęcam wszystkich do pisania co tym myślicie.


No weź :D A ja już szykowałam się na dyskusję z Tobą np. porównawczą, że wynajdziesz jakieś postaci sumeryjskie i byłam ciekawa od kogo wtedy zacząć, czy od Mojżesza, czy może Jakuba, który bił się z Bogiem. Bo Adam Ewa Lilith Noe to dosyć popularny temat. Jesteśmy w stanie sami przerobić te rozważania bez sugerowania się czyimiś wymyślnymi książkami. Duchowość i pojmowanie Starożytnych naprawdę budzi wiele wątpliwości, a wszystko co zapisane w ST jest dość wymownie. Znalazłam dobry artykuł https://szlomo.org/zywnosc-w-mitologii/
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: Xsenia » 08 lut 2022, 23:19

danut pisze:Jesteśmy w stanie sami przerobić te rozważania bez sugerowania się czyimiś wymyślnymi książkami.

Rozumiem Danut, że warto czytać tylko twoją książkę, a resztę książek można sobie odpuścić? :evil:
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: danut » 08 lut 2022, 23:27

Xsenia pisze:
danut pisze:Jesteśmy w stanie sami przerobić te rozważania bez sugerowania się czyimiś wymyślnymi książkami.

Rozumiem Danut, że warto czytać tylko twoją książkę, a resztę książek można sobie odpuścić? :evil:


Znowu nie trafiłaś, a tylko zaczepiasz. W mojej książce nie ma absolutnie nic na temat wierzeń Starożytnych, ani słowa o tym. Zachęcałam do samodzielnego wyszukiwania treści np. w ST na temat wierzeń, duchowości, skłonności, preferowanego życia Starożytnych, wokół czego się skupiali, a co za tym idzie co uważali za boskie.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: Siewiczpl » 09 lut 2022, 20:29

danut pisze:
Xsenia pisze:
danut pisze:Jesteśmy w stanie sami przerobić te rozważania bez sugerowania się czyimiś wymyślnymi książkami.

Rozumiem Danut, że warto czytać tylko twoją książkę, a resztę książek można sobie odpuścić? :evil:


Znowu nie trafiłaś, a tylko zaczepiasz. W mojej książce nie ma absolutnie nic na temat wierzeń Starożytnych, ani słowa o tym. Zachęcałam do samodzielnego wyszukiwania treści np. w ST na temat wierzeń, duchowości, skłonności, preferowanego życia Starożytnych, wokół czego się skupiali, a co za tym idzie co uważali za boskie.


Daj namiar na książkę , rzucę okiem .
Wszystko przeminie.
Awatar użytkownika
Siewiczpl
 
Posty: 96
Rejestracja: 09 lut 2020, 14:53
Lokalizacja: Gorzów wlkp.

Re: Sumerowie i wiara.

Postautor: danut » 09 lut 2022, 20:56

Siewicz.pl - Czy chodzi Ci o tę moją, czy o jakieś o Starożytności? Ciężko jest czytać wieczne uwagi, że ja nie mam nic do powiedzenia prócz tego co w niej zawarte, podczas gdy tu na forum dałam może z trzy cytaty i to wcale nie z siebie a te współautorki zajmującej się sprawą od strony naukowej. :) Reszta tego co tutaj piszę to czyste moje przemyślenia, nie powtarzane po nikim a pisane na żywo według podejmowanych tematów.. Temat o Sumerach jako najstarszym źródle do wierzeń i o tym w jaki sposób te wierzenia przechodziły ewolucje przez wieki też mnie wciąga. A cytat " wymyślne książki" odnosiłam do takich, które podejmowały ten temat tylko w jednym celu, żeby zdyskredytować religie, lub wrócić do tych najdawniejszych bo to one miałyby mieć słuszność, sam chyba wspomniałeś o Annunakich, dodam Nibru, Tiament. 2012 film Zeitgeist i masę tego typu publikacji promowanych jako duch naszej epoki :) Horus to nie jest to samo co Jezus bo mamy TU do czynienia z inną świadomością, już wyewoluowaną. To Twoje zdanie mnie zachęciło do pisania w tym temacie "Nasze początki są na tyle ciekawe że możemy dotrzeć do prawdy".
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Następna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości