Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Postautor: Ruskof » 03 maja 2010, 23:12

NIE ISTNIEJESZ. Jestem jedyna swiadoma istota w tym wszechswiecie (bo doswiadczam mojej swiadomosci), a wy jestescie tylko projekcjami mojej psychiki i nie posiadacie wlasnej swiadomosci, wiec TYLKO JA MAM RACJE.
Stare,greckie powiedzenie.Co myslicie o takim toku myslenia?W koncu jestesmy z zakladce o filozofii,wiec moze troche pofilozofujemy o tym?
Lubie takie filozofowanie,kiedys calymi dniami nad tym rozmyslalem,a podczas mojego rocznego pobytu w polsce (zaznaczam poraz kolejny ze to bylo w piatej klasie) raz na lekcji o filozofowaniu rozgadalem się na cala godzine o tym,co mysle wlasnie na temat swiadomosci u ludzi.Miedzy innymi mowilem o tym,ze nieraz gdy jestem w centrum katowic,gdy widze ludzi jak wysiadaja z tramwajow,wsiadajacych,te autobusy przebrudzone wartwa kurzu zapelnione ludzmi,babciami siedzacymi przyklutymi do tych krzesel niczym przytlusty nastoletni grubas ciskajacy non stop w jakies komputerowy game'y,czy to nie jest przypadkiem wytwor mojej wyobrazni?A moze ja jestem tym bogiem wszechmogacym,a ludzie to tylko wizje,ale czemu w tym wszystkim ja nie biore udzialu?Czemu nie znam szczegolowej konstrukcji Qubus Hotelu,albo hotelu SILESIA??Kto to zbudowal i kiedy,w jakim celu?I kim byli ci ludzie,ktorzy zyli setki,tysiace lat przede mna?Moze wtedy bylem rownierz jakims bogiem wszechmogacym,tak samo wygladajacym lub inaczej?Ale nie,napewno nie jestem potomkiem wlasnego siebie zyjacego jako zwaflalego wiesniaka pracujacego ciagle na polu dla krola panstwa.Wiec,czemu tyle ludzi poza mna istnieje?Czego oni tak naprawde szukaja,jesli nie ja ich stworzylem,moze oni sa stworzeni dla mnie?Moze,wsiadaja do tramwaju lub do autobusu zeby pojechac do mnie,boga wszechmogacego,w waznej sprawie,a nie wiedza ze znajduje się toz obok nich?
Wiem,dla wiekszosci ludzi ktorzy to przeczytaja,wyda się to smieszne i bez sensu,ale pociesze was,to jest tylko kawalek z tekstu ktorego chcialem napisac.W zasadzie jest zbyt pozno,zebym,znajac samego siebie,opowiadal wam caly moj wizerunek tego zdarzenia,bo do rana bym siedzial przy tym :)
Nigdy nie daj sobie wmowic przez kogos to co potrafisz zrobic a to,czego nie potrafisz,bowiem tylko ty to wiesz i wiesz jak osiagnac swoj cel.

Przy odpowiednich argumentach wszystko,alez wszystko zdolam ci udowodnic...


Kontakt GG : 393033
Ruskof
 
Posty: 81
Rejestracja: 01 maja 2010, 18:42
Lokalizacja: Katowice/Awinion

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Postautor: Nikita » 06 maja 2010, 12:06

Chm. Slyszalam o tej koncepcji. Ale chyba przychylam sie do innej a mianowicie, ze jestesmy indywidualnymi duszami z indywidualnym ja i z indywidualna swiadomoscia. Swoim mysleniem mamy wplyw na ten swiat bo jestesmy czescia calosci. Ale ta calosc podzielila sie na wielosc i jest nas tak wielu. I kazdy jest niepowtarzalny.

Mistycy mowili ze kiedys wrocimy do Boga podobnie jak kropla wraca do Oceanu. Czyli wrocimy do Jednosci....
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Postautor: Tai-Chi-Chuan.pl » 07 maja 2010, 17:22

Gdyby każdy myślał, że jest jedyną osobą posiadającą
świadomość w rzeczywistości każdy posiadałby świadomość,
co tak właśnie jest.

_________________
Tai Chi Chuan Forma - Ścieżka zdrowia, długowieczności i sztuki walki
Awatar użytkownika
Tai-Chi-Chuan.pl
 
Posty: 9
Rejestracja: 02 maja 2010, 14:52

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Postautor: Ruskof » 07 maja 2010, 20:53

A mozesz dokldniej wyjasnic co chciales powiedziec?Bo wiele nie zrozumialem z tego :)
Nigdy nie daj sobie wmowic przez kogos to co potrafisz zrobic a to,czego nie potrafisz,bowiem tylko ty to wiesz i wiesz jak osiagnac swoj cel.

Przy odpowiednich argumentach wszystko,alez wszystko zdolam ci udowodnic...


Kontakt GG : 393033
Ruskof
 
Posty: 81
Rejestracja: 01 maja 2010, 18:42
Lokalizacja: Katowice/Awinion

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Postautor: Voldo » 07 maja 2010, 21:01

Tai-Chi-Chuan.pl pisze:Gdyby każdy myślał, że jest jedyną osobą posiadającą
świadomość w rzeczywistości każdy posiadałby świadomość,
co tak właśnie jest.

Ruskof pisze:A mozesz dokldniej wyjasnic co chciales powiedziec?Bo wiele nie zrozumialem z tego


Każda pojedyncza osoba myśli jak Ty...
Czyli, że "Jestem jedyna swiadoma istota w tym wszechswiecie (bo doswiadczam mojej swiadomosci), a wy jestescie tylko projekcjami mojej psychiki i nie posiadacie wlasnej swiadomosci, wiec TYLKO JA MAM RACJE."...
A więc, jeśli każdy myśli, że tylko on ma świadomość, a reszta to projekcje, to oznacza to, że każdy ją ma (świadomość).
I tak właśnie jest w rzeczywistości, że każdy posiada świadomość.

Nie wiem, czy to wyjaśniłem, czy tylko pokręciłem :P
A jeśli wyjaśniłem, to mam nadzieję, że dobrze ;)
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Postautor: Ruskof » 07 maja 2010, 21:24

Teraz juz zrozumialem,jednak logiki sie nie trzyma twoj fragment tekstu:

Voldo pisze:A więc, jeśli każdy myśli, że tylko on ma świadomość, a reszta to projekcje, to oznacza to, że każdy ją ma (świadomość).


To wlasnie logiki sie nie trzyma.Jesli myslisz ze wszystko co wokol ciebie jest wytworem twojej wyobrazni,to czemu inni maja posiadac swiadomoscie?
Posiadaja,bo tak naprawde kazdy ma rozum,a my nieraz chcemy spojrzec na swiat i punktu widzenia innych osob,a ze to nie mozliwe to staramy sobie to jakos wyjasnic,dlaczego to,dlaczego tamto..I dochodzimy do pewnego momentu,gdy nie utrudniamy sobie zycia tym czemu nie mozemy zobaczyc swiata jak np nasz kolega,i tlumaczymy sobie,ze on jest wynikiem naszej wyobrazni.A dlaczego nie jest?Bo co nasza wyobraznia wytwarza,nie ma materii,a nasz kolega ma materie,wiec on zyje,jest tego swiadomy i kto wie..moze sobie zawraca glowe tym samym co my w tej chwili :)
Nigdy nie daj sobie wmowic przez kogos to co potrafisz zrobic a to,czego nie potrafisz,bowiem tylko ty to wiesz i wiesz jak osiagnac swoj cel.

Przy odpowiednich argumentach wszystko,alez wszystko zdolam ci udowodnic...


Kontakt GG : 393033
Ruskof
 
Posty: 81
Rejestracja: 01 maja 2010, 18:42
Lokalizacja: Katowice/Awinion

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Postautor: Voldo » 07 maja 2010, 22:18

Ruskof pisze:
Voldo pisze:A więc, jeśli każdy myśli, że tylko on ma świadomość, a reszta to projekcje, to oznacza to, że każdy ją ma (świadomość).


To wlasnie logiki sie nie trzyma.Jesli myslisz ze wszystko co wokol ciebie jest wytworem twojej wyobrazni,to czemu inni maja posiadac swiadomoscie?



W takim filozofowaniu nie jestem dobry, ale spróbuję ;)

Mogę sobie wyjść na ulicę... I powiedzieć, że ten człowiek który sobie idzie po chodniku wcale nie istnieje, że jest tylko wytworem mojej wyobraźni...
Ale nie zmienia to przecież faktu, że on ma świadomość.
On tylko WEDŁUG MNIE nie istnieje.

Tak samo, ktoś może powiedzieć, że ja jestem projekcją.
Owszem, dla niego mogę być.
Ale jednak swoją świadomość mam, bo przecież istnieję.
Nie istnieję tylko według tego kogoś.
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Postautor: Ruskof » 08 maja 2010, 00:08

To jest dobry przyklad,i oto mi chodzilo :)
Czyli,takie wyobrazanie sobie swiata,jako ze my jestesmy jego centrum a wszysy wokol nas krazacy ludzie to wytwor nszej wyobrazni jest czystym zludzeniem,zludzeniem na dktorym zapewne miliony osob rozmyslaja...
Nigdy nie daj sobie wmowic przez kogos to co potrafisz zrobic a to,czego nie potrafisz,bowiem tylko ty to wiesz i wiesz jak osiagnac swoj cel.

Przy odpowiednich argumentach wszystko,alez wszystko zdolam ci udowodnic...


Kontakt GG : 393033
Ruskof
 
Posty: 81
Rejestracja: 01 maja 2010, 18:42
Lokalizacja: Katowice/Awinion

Re: Czy jestes jedyna osoba posiadajaca swiadomosc?

Postautor: Tai-Chi-Chuan.pl » 08 maja 2010, 15:01

Voldo pisze:Nie wiem, czy to wyjaśniłem, czy tylko pokręciłem :P


Ja Cię rozumiem i dokładnie to miałem na myśli.


_________________
Tai Chi Chuan Forma - Ścieżka zdrowia, długowieczności i sztuki walki
Awatar użytkownika
Tai-Chi-Chuan.pl
 
Posty: 9
Rejestracja: 02 maja 2010, 14:52


Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości