Pierwotne Chrześcijaństwo

:
03 sty 2020, 16:34
autor: Hansel
Obserwator pisze:Z tego co wiem i czytałem chrześcijanie byli pewnego rodzaju "duchowymi socjalistami" w pierwszej fazie istnienia chrześcijaństwa.
W tym jest dużo prawdy bo o ile się nie mylę to żyli w czymś w rodzaju wspólnoty majątkowej.
Re: Pierwotne Chrześcijaństwo

:
20 sty 2020, 17:35
autor: alexis200
Witaj Hansel
Pierwotne chrześcijaństwo to była z początku sekta Judaistyczna tzw - Jedeo-Chrystianie z I w.ne
Zachowywali jak Jezus - Szabas, Święta Żydowskie, z tą różnicą że uznawali w Jeszua Mesjasza z rodu Dawidowego, czekali na Jego Przyjście widzialne z Niebios [Paruzja] ,w pewnym sensie byli ''socjalistami a nawet komunistami'' (nie mylić z Bolszewickim Komunizmem ZSRR-Leninizm, Stalinizm, Maoizmem) bo uznawali wspólną własność, wspierali ubogich [socjal],
Szaweł z Tarsu który sam był Żydem Mesjańskim , dopuszczał że w zborze mogą być też wyznawcy nie-żydzi z ''pogan'' nie muszą zachowywać całej Tory, jak ich bracia i siostry pochodzenia Judejskiego, oczywiście nie modlili się do obrazów, ikon, nie uznawali kultu Maryjnego, różańca, spowiedzi w konfesjonale, starsi zboru [księża] nie uznawali celibatu - mogli się żenić .
Liturgia była prosta - po prostu łamali się chlebem - mazzot - maca, symbol duchowego kościoła i jedności z Bogiem przez Chrystusa, nie uznawali niewolnictwa, rasizmu, gdyż w Chrystusie - nie ma już niewolnika, białego, czarnego bo wszyscy byli / są duchowymi dziećmi Boga w Chrystusie .
Do tych zasad nawiązywała potem Reformacja Protestancka i ich nonkorfomistyczne ruchy jak
1.Baptyści 2.Kwakrzy 3.Bracia Polscy 4.Unitarianie 5.Prezbiterianie [dawni Kalwiniści - Ewangelicy Reformowani], Metodyści .
Metodyści w XVIII wieku w Anglii otworzyli przytułki dla bezdomych i stworzyli socjalną opiekę dla sierot, wdów, ubogich ludzi .
W pewnym sensie był to ''Duchowy Socjalizm ''
ustrój w Zborach - kościołach był Demokratyczny, nie było kleru, hierarchii , ona dopiero się zaczęła tworzyć pod koniec III wieku w Chrześcijaństwie .
Re: Pierwotne Chrześcijaństwo

:
21 sty 2020, 12:55
autor: Hansel
Dlatego tylko pozornie to co powiedział Papież Franciszek wydaje się być szokujące ,,Komuniści myślą jak chrześcijanie,,
Re: Pierwotne Chrześcijaństwo

:
21 sty 2020, 16:39
autor: alexis200
Hej
W pewnym sensie tak był to komunizm - tylko że pierwsi Mesjaniści - nie byli Ateistami - materialistami, bo jak wiesz to komunizm Leninowski - Stalinowski to Ateizm i materialistyczna nauka - wg nich nie ma życia ''po śmierci'' jest tylko twarda materia, ale już pod koniec XIX wieku powstały też ruchy LEWICOWE - w Anglii które uważały się za Socjalizm, ale odrzucały większość nauk MARKSA, ENGELSA, oczywiście o Leninie, Stalinie nie było mowy .
Były to ugrupowania Socjal - Liberalne i Socjal - Demokratyczne - i nie były Ateistyczne, dopuszczały też że człowiek ma mieć prawo - własność prywatną, byle by przy tym nie nadużywał tej prywatnej własności do gnębienia innych ludzi .
Były to nurty w LEWICY - Rewizjonistyczne - Reformatorskie w odróżnieniu od nurtów Rewolucyjnych - Bolszewicko - Komunistycznych .
Komuniści zawłaszczyli takie pojęcia jak - socjalizm do swoich celów - ale z Zachodnimi ruchami Socjal - Demokratycznymi miało to mało wspólnego .
Do dziś większość ludzi np w Polsce myli Socjalizm z Komunizmem Lenina - Stalina, ale powracając do tematu w pewnym sensie to pierwsi chrześcijanie byli ''komunistami '' . Osobiście za Komuniste się nie uważam Hansel, ale sympatię mam Lewicowe - Centro - Lewica ,ale nie należę do żadnej partii politycznej formalnie .