Nienawiść do inności

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Nienawiść do inności

Postautor: Hansel » 08 lip 2015, 21:01

Ten problem mnie bardzo zastanawia: czy ludzie mają w sobie jakąś wrodzoną nienawiść do szeroko rozumianej inności ? Dlaczego odmienny ubiór, wygląd, sposób, mówienia czy myślenia tak często budzi w ludziach pogardę ?

W każdym razie ja np bardzo podziwiam Pawlikowską za to że ona potrafi widzieć to wszystko co jest dobrego w innych cywilizacjach: https://www.youtube.com/watch?v=ReMCbfhJCxE
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Nienawiść do inności

Postautor: Pawełek » 08 lip 2015, 21:26

Moim zdaniem dlatego że się boją i czują się gorsi. Zawsze gdy ktoś się wyróżnia ma problemy bo będzie obiektem nienawiści. Szczególnie da się to zauważyć w dzisiejszych szkołach.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nienawiść do inności

Postautor: Hansel » 09 lip 2015, 02:46

Pawełek pisze:Zawsze gdy ktoś się wyróżnia ma problemy bo będzie obiektem nienawiści. Szczególnie da się to zauważyć w dzisiejszych szkołach.


Sam czegoś takiego doświadczyłem w życiu :cry:
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Nienawiść do inności

Postautor: Xsenia » 09 lip 2015, 08:24

Inność pociąga za sobą niezrozumienie. Inność zawsze też wybija się poza normalność, co może powodować zazdrość. Inność często też była uważana za dar Boga, "ludzie naznaczeni przez Boga", co też powodowało zawiść. W ludach afrykańskich kości albinosów mają magiczną moc, w związku z czym poluje się na nich i ich zabija.

Ale uważam, że nie wszyscy ludzie nienawidzą inności. Gdyby tak było, na świecie nie byłoby różnorodności, która jest teraz.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nienawiść do inności

Postautor: Nikita » 09 lip 2015, 12:49

Ja kocham roznorodnosc i uwielbiam oryginalnych ludzi.
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Nienawiść do inności

Postautor: Hansel » 09 lip 2015, 13:04

Nikita pisze:Ja kocham roznorodnosc i uwielbiam oryginalnych ludzi.
Szkoda że na świecie jest tak mało ludzi takich jak ty...
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Nienawiść do inności

Postautor: Achill » 09 lip 2015, 13:23

Innośc zawsze spotykala się wrogością wynikającą z niezrozumienia istoty rzeczy.
Przecież naga kobieca pierś nie jest gorsząca sama w sobie przez to że jest naga ale przez to że postrzegamy ją w ten sposób, nauczono nas widzieć w tym rzecz gorszącą. Gdyby było tak jak się włąśnie uważa to małe dzieci - niemowlęta karmione piersia również by się gorszyły. ;)
Zatem tu nawet nie chodzi o strach bo to tylko narzędzie a właśnie spoczywające u podstaw niezrozumienie istoty problemu. Złe jest nasze postrzeganie pewnych rzeczy.
Poza tym często ludzie bardzo wierzący nienawidza innej wiary lub niewiary. a wynika to z niezrozumienia że inni ludzie moga mieć własne zdanie czy nawet bładzić.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Nienawiść do inności

Postautor: Mirek » 09 lip 2015, 16:35

Nikita pisze:Ja kocham roznorodnosc i uwielbiam oryginalnych ludzi.

Też lubię Michała Szpaka ;)
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nienawiść do inności

Postautor: Krzysztoff » 09 lip 2015, 21:16

Nie wiem czy powszechna jest nienawiść do inności

ale myślę że powszechny jest strach przed innością , dlaczego ? bo ten inny jest inny czyli nie nasz a jak nie nasz to można się po nim spodziewać wszystkiego . Poza tym ludzie lubią szufladkować i najczęściej względem negatywnych cech

przykładem jest tu ksenofobia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksenofobia

Czyli Żydzi są ....
Czarni są ....
Grecy to ...
itd.
(soją drogą Polacy też mają słabą opinię w niektórych krajach a przecież my myślimy o sobie że jesteśmy super :) )

Patrzymy na innych przez pryzmat stereotypów i to jest problem , nie należy się nastawiać negatywnie , każdy człowiek jest inny i to jest myślę bardzo ciekawe
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nienawiść do inności

Postautor: Hansel » 09 lip 2015, 21:20

Krzysztoff pisze:ale myślę że powszechny jest strach przed innością , dlaczego ?
A strach bardzo cęsto przesadza się w nienawiść...
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Następna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości