Wyznanie wiary

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Re: Wyznanie wiary

Postautor: Xsenia » 24 lip 2015, 06:44

Hansel pisze:Ten problem właśnie chsiałem raz na zawsze roztrygnąć: Spirytyzm uważą się za wyższą doskonalszą formę Chrześcijaństwa ?

Chrześcijaństwo Hansel to religia, Spirytyzm to filozofia. To dwie odrębne rzeczy i nie można powiedzieć, że spirytyzm jest wyższą formą chrześcijaństwa.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wyznanie wiary

Postautor: Pawełek » 24 lip 2015, 10:23

To czemu na Wiki można znaleźć to:
Spirytyzm uważa się za "wyższą i doskonalszą" formę chrześcijaństwa, oczyszczoną od przeinaczeń. Z tego względu nie przywiązuje wagi do rytuałów religijnych, tolerując przynależność swoich wyznawców do innych kościołów,

Tak wiem że Wikipedia to nie jakieś super źródło wiedzy, no ale coś tam jest. Poza tym mam nieodparte wrażenie że albo to samo powiedział Kardec, albo było to napisane w księdze duchów, lecz nie dam sobie głowy uciąć i musiałbym bym ponownie przeszmuglować całą książkę :)
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wyznanie wiary

Postautor: Xsenia » 24 lip 2015, 12:21

Mam nieodparte wrażenie, że Kardec zamykał się na chrześcijaństwie. A co z ludźmi innych wierzeń (Indianie, aborygeni)? Na chama mają przyjąć wyższość Jezusa, bo tak Kardecowi powiedziały duchy?

A nie pomyśleliście, że Kardec mógł tak wciskał wszędzie Jezusa by jednak nie drażnić aż tak bardzo KK.
"Księga Duchów" została wydana 18 kwietnia 1857 roku. A 8 grudnia 1864 (czyli tylko 7 lat później) zostaje ogłoszony "Syllabus błędów" Piusa IX. Jest to zestawienie w 80 zdaniach najważniejszych doktryn i kierunków myślowych, niezgodnych z katolicką doktryną społeczną i nauczaniem Magisterium Kościoła. Papież potępia surowo liberalizm, rozdział Kościoła od państwa, relatywizm moralny, naturalizm i skrajny racjonalizm.

Polecam lekturę poniżej:
http://www.mwlubelskie.pl/index.php?fun ... all&no=245

Poniższy "Syllabus błędów" świetnie się czyta. Zgadzam się prawie z każdym punktem :D A wziąwszy pod uwagę, że to punkty ZABRONIONE przez kościół, to powinnam zostać wyklęta, obłożona ekskomuniką i spalona na stosie :lol: :lol:
Wy spirytyści też :lol: :lol:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... 21864.html
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wyznanie wiary

Postautor: Pawełek » 24 lip 2015, 12:32

Według mnie zamykał się w chrześcijaństwie dlatego, że jest on najbliższy spirytyzmowi jeśli chodzi o zasady moralne. Poza tym, nie musisz przyjmować Jezusa jako kogoś wyższego, ba, nawet nie musisz w niego wierzyć. Jeśli jesteś dobrym człowiekiem, to wszystko jest ok :). To w chrześcijaństwie jest tak, że jak nie wierzysz w Chrystusa to idziesz do piekła, a nie w spirytyzmie.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wyznanie wiary

Postautor: Achill » 24 lip 2015, 18:44

Xsenia pisze:Mam nieodparte wrażenie, że Kardec zamykał się na chrześcijaństwie. A co z ludźmi innych wierzeń (Indianie, aborygeni)? Na chama mają przyjąć wyższość Jezusa, bo tak Kardecowi powiedziały duchy?

Tez mnie to zastanawia.
edit: nie neguję wysokiej pozycji J.C. Czasem jednak wydaje mi sie ze ludzie mylą zawartośc systemu moralnego z jego opakowaniem, i czy to religia, filozofia czy inny wytwór ludzkiej myśli to większośc zawsze sięgnie po pudełko.

Poza tym nie zapominaj Xseniu, że w tej samej ksiązce KArdec powołuje sie na duchy (zakladam ze nie te same) które twierdziły ze jesli ktoś potrzebuje to kazda religia jest dobra, jesli tylko prowadzi do rozwoju.

wyklęta, obłożona ekskomuniką i spalona na stosie :lol: :lol:
Wy spirytyści też

To na co czekamy, kto chętny na zbiorowe samopalenie na stosie? KK by się ucieszył
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Wyznanie wiary

Postautor: Xsenia » 26 lip 2015, 15:48

Achill pisze:To na co czekamy, kto chętny na zbiorowe samopalenie na stosie? KK by się ucieszył

:lol: :lol: to jeszcze zaprośmy na to widowisko Terlikowskiego. Dopiero byłby zadowolony :lol: :lol:
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wyznanie wiary

Postautor: Hansel » 13 sie 2015, 08:52

Jest jeden cytat z który bardzo dobrze opisuje to co zrobił z siebie Terlikowski ,,Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.,,
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Wyznanie wiary

Postautor: Hansel » 05 sty 2016, 13:06

Xsenia pisze:i w Jezusa Chrystusa, NIE


Czemu nie ?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Wyznanie wiary

Postautor: Xsenia » 06 sty 2016, 14:25

Bo w niego nie wierzę :) A raczej wiem, że istniał, ale na pewno nie był synem Boga i Bogiem. :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wyznanie wiary

Postautor: Pawełek » 06 sty 2016, 15:47

Xsenia pisze:Bo w niego nie wierzę :) A raczej wiem, że istniał, ale na pewno nie był synem Boga i Bogiem. :)

Xseniu tak z ciekawości, bierzesz czasem pod uwagę taką wersję że gdy mówił że jest synem Boga, to nie chodziło mu o takiego syna w sensie "dosłownym"? Mam na myśli że wszyscy jesteśmy dziećmi bożymi, więc teoretycznie mógł tak się nazwać, bo również ja jestem synem, tak samo jak Ty córką. Oczywiście nie dosłownie, ale na pewno wiesz o co mi chodzi ;)
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

PoprzedniaNastępna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości