Czy egoizm jest nieodłącznym elementem rozwoju ewolucyjnego?

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Czy egoizm jest nieodłącznym elementem rozwoju ewolucyjnego?

Postautor: Pablo diaz » 23 cze 2015, 21:20

Czy egoizm jest nieodłącznym elementem rozwoju ewolucyjnego?

Duch na drodze do doskonałości przechodząc przez etap samolubny,mniej lub więcej przedłuża czas swoich reinkarnacji,jest to nieuniknione i korzystne ponieważ służy do poznania swojej indywidualności,woli, doświadcza w ten sposób braku miłości,pomoże mu docenić jak to jest w obecności miłości kiedy zacznie być jej świadomy.
Dlatego pierwsze objawy samolubstwa nazwiemy próżnością,w tej fazie znajdują się dusze młode są to dusze materialistów ,którzy czerpią radosć z najbardziej prymitywnych instynktów.Budzi się wtedy,pożądanie przejawiając się w postawach
takich jak:materializm i konsumpcjonizm,hedonizm na poziomie zbiorowym,imperializm i kolonializm czyli wykorzystywanie innych istot żądzą bogactwa.Ten etap wciąż panuje na waszej planecie,ponieważ znaczna część ludzkości nadal znajduje się na tym etapie duchowego dojrzewania.
W miarę jak duch postępuje w zrozumieniu uczuć ,ten materialistyczny egoizm zaczyna przekształcać się w egoizm duchowy.
To również etap próżności.Na tym etapie duch nadal trzyma się egoizmu w tym samym czasie stawia pierwsze kroki w rozwoju uczuć.Chociaż wciąż niechętnie daje,ale w stanie jest rozpoznać obecność miłości,dobrego samopoczucia i szuka ,aby jej dostąpić.To wszystko dzieje się stopniowo ,to znaczy jest fazą przejściową w której próżność,
przywiązanie,zazdrość i inne pobudki egoistyczne powszechne i obecne są do dzisiaj na Ziemi.
Niektóre formy egoizmu mogą kosztować ducha kilka tysięcy lat życia.Jednak po pewnym czasie ,gdy duch zaczyna być świadomy swojego egoizmu i szkody,którą wyrządził innym istotom zaczyna nabierać odpowiedzialności,a tym samym jest bardziej wrażliwym na
cierpienie ,które generuje.
Wtedy w pewnym momencie duch budzi swoje uczucia,czuje potrzebę kochania i odkrywa,że aby być szczęśliwym trzeba miłować.

Duch Isaias
Sercem Ewangelii jest miłość,a duchem spirytyzmu miłosierdzie.
Awatar użytkownika
Pablo diaz
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1548
Rejestracja: 09 kwie 2012, 10:20
Lokalizacja: kołobrzeg

Re: Czy egoizm jest nieodłącznym elementem rozwoju ewolucyjn

Postautor: Krzysztoff » 23 cze 2015, 22:21

świetne!
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy egoizm jest nieodłącznym elementem rozwoju ewolucyjn

Postautor: Xsenia » 24 cze 2015, 06:34

Ogólnie się z tym zgadzam. Ale jest jeden fragment z którym się nie zgadzam.
Pablo diaz pisze:Niektóre formy egoizmu mogą kosztować ducha kilka tysięcy lat życia.

Większość dzieci jest egoistami, a gdy dorosną i zrozumieją innych ludzi, to mądrzeją i pozbywają się egoizmu. To nie jest kilka tysięcy lat, tylko dzieje się to w przeciągu jednego życia.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy egoizm jest nieodłącznym elementem rozwoju ewolucyjn

Postautor: Mirek » 24 cze 2015, 08:04

Myślę, że są dwa podstawowe źródła tego dziecięcego egoizmu. Jedno to rodzice, którzy chcą dla dziecka jak najlepiej, a drugie może wynikać z instynktownie potrzeby przetrwania.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czy egoizm jest nieodłącznym elementem rozwoju ewolucyjn

Postautor: Pablo diaz » 24 cze 2015, 08:38

Xsenia pisze:Ogólnie się z tym zgadzam. Ale jest jeden fragment z którym się nie zgadzam.
Pablo diaz pisze:Niektóre formy egoizmu mogą kosztować ducha kilka tysięcy lat życia.

Większość dzieci jest egoistami, a gdy dorosną i zrozumieją innych ludzi, to mądrzeją i pozbywają się egoizmu. To nie jest kilka tysięcy lat, tylko dzieje się to w przeciągu jednego życia.


Kto ma uszy niech slucha,kto ma oczy niech czyta.
Sercem Ewangelii jest miłość,a duchem spirytyzmu miłosierdzie.
Awatar użytkownika
Pablo diaz
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1548
Rejestracja: 09 kwie 2012, 10:20
Lokalizacja: kołobrzeg

Re: Czy egoizm jest nieodłącznym elementem rozwoju ewolucyjn

Postautor: Xsenia » 24 cze 2015, 09:13

Dziękuję Pablo za wytłumaczenie. Jesteś naprawę pomocny, dzięki :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy egoizm jest nieodłącznym elementem rozwoju ewolucyjn

Postautor: Mirek » 24 cze 2015, 09:46

Czasami to co duchy przekazują może nie być zrozumiale dla wszystkich
To zdanie, z którym nie zgadza się Xsenia można by interpretować tak: Im większe pokłady egoizmu posiada duch, tym dłuższy okres rozwoju, który może trwać nawet tysiące lat.
Duch, który opiera się wyzbyciu egoizmu otrzymuje bardzo trudne wcielenia aby po przez cierpienie i upokorzenia zmniejszał swój egoizm.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2015, 13:08 przez Mirek, łącznie zmieniany 1 raz
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czy egoizm jest nieodłącznym elementem rozwoju ewolucyjn

Postautor: Pablo diaz » 24 cze 2015, 11:01

O plemie przewrotne!Rade za rada braciom na forum prawicie,a ego i pochodne egoizmu przez ktorych ludzkosc tak cierpi wytlumaczyc nie potraficie? ;)
Odsylam do ,,Ewangelii wedlug spirytyzmu,, :)
Sercem Ewangelii jest miłość,a duchem spirytyzmu miłosierdzie.
Awatar użytkownika
Pablo diaz
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1548
Rejestracja: 09 kwie 2012, 10:20
Lokalizacja: kołobrzeg

Re: Czy egoizm jest nieodłącznym elementem rozwoju ewolucyjn

Postautor: Xsenia » 24 cze 2015, 11:39

Szkoda mi cię Pablo, że musisz czytać nas maluczkich i niedouczonych.
Ja tylko wyraziłam swoje zdanie na ten temat. Może zamiast nas upominać i pouczać też byś wyraził swoje zdanie na temat?
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy egoizm jest nieodłącznym elementem rozwoju ewolucyjn

Postautor: Krzysztoff » 24 cze 2015, 14:13

Myślę że ciekawe w tym temacie ma zdanie o. De Mello
dosyć kontrowersyjne moim zdaniem , dlaczego ? Ja to czytam tak, że de Mello zrównuje w pewnym sensie egoizm oparty na niskich instynktach z przypadkiem gdy ktoś prezentuje postawę dobroczynną ale jeszcze robi to z pobudek samolubnych, żeby czerpać z tego przyjemność.

Skoro jak twierdzi de Mello takie uczynki nie czynią nas lepszymi - można by błędnie przyjąć że są mało wartościowe i nie warto tego robić..

Myślę że nowe spojrzenie tutaj prezentuje spirytyzm i ten fragment zamieszczony przez Pablo, gdzie wyjaśnione jest że ten egoizm ewoluuje i wraz z rozwojem duszy - z egoizmu prymitywnego do tego braku egoizmu, jak pisze Mirek "nie wie lewica co robi prawica" - czyli do dobroczynności bezwiednej , automatycznej

zapraszam do dyskusji
(fragment "przebudzenia" de Mello)
" Pozwólcie, ze podsumuje to, co mówiłem o dobroczynności bezinteresownej. Powiedziałem, iż istnieją dwa rodzaje interesowności. Myślę, ze powinienem wymienić trzy. Pierwsza, kiedy czynie coś, co sprawia mi przyjemność albo raczej - gdy pozwalam sobie na doznawanie przyjemności. Druga, kiedy pozwalam sobie na przyjemność sprawiania przyjemności innym. Nie powinniście być z tego dumni. Nie sadźcie, ze z tego powodu jesteście wspaniali. Jesteście po prostu przeciętnymi osobami, tyle ze o bardziej wyrafinowanym guście. Macie dobry smak, ale nie świadczy to bynajmniej o stanie waszego ducha. Jako dziecko lubiłeś coca-cole, teraz jesteś dorosły i cenisz smak chłodnego piwa w upalny dzień. Masz wyrobiony smak. Jako dziecko uwielbiałeś czekoladę, teraz jesteś starszy i lubisz słuchać symfonii i czytać poezje. Masz tylko bardziej wyrafinowane gusta. Ale ciągle lubisz przyjemności, choć teraz jest to przyjemność płynąca ze sprawiania innym przyjemności. W końcu mamy trzeci typ (najgorszy), kiedy robisz coś dobrego tylko po to, by uniknąć złego samopoczucia. Jednak spełnianie dobra nie daje ci przyjemności, wręcz przeciwnie, wywołuje w tobie negatywne uczucia. Nie cierpisz tego. Poświęcasz się w imię miłości, ale to ci się nie podoba. No widzisz, jak mało o sobie wiesz, jeśli sadzisz, ze znasz prawdziwe motywy swojego postępowania. O, gdybym mógł dostać choćby jednego dolara za każdy dobry uczynek, który wywołał we mnie negatywne uczucia, byłbym dziś milionerem. "
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Następna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości