Grzech pierworodny

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Grzech pierworodny

Postautor: Hansel » 02 kwie 2015, 07:30

Jak myślicie jak powstała ta idea ?

Ludwig Levy twierdził, że w micie o Adamie i Ewie chodzi o seks. Raj to błogość, drzewo z zakazanym owocem sugeruje jego specyficzną naturę. Tradycja
mówi, że zakazany owoc to jabłko (symbol kobiecych piersi), jedzenie owocu to stosunek płciowy.

La Barre sądzi, że rozmowa węża z Ewą przedstawia napięcia i niepokoje związane z popędem seksualnym, spowodowane przez istniejące zakazy.
Ewa ma rodzić w cierpieniu, Adam ma orać ziemię (odbywać stosunek seksualny z żoną) ale bez jakiejkolwiek przyjemności.

Roheim idzie dalej: chodzi tu o kazirodztwo popełnione z własną matką. Ewa to „matka wszystkich żyjących” tak więc i Adama. Raj przed upadkiem
symbolizuje niewinny kontakt dziecka z matką, kazirodztwo prowadzi do wygonienia z Raju przez Ojca. Droga powrotna do raju zamknięta jest mieczem
symbolizującym kastrację.

Theodor Reik zinterpretował grzech pierworodny jako ojcobójstwo. Adam symbolizuje braci z hordy pierwotnej, którzy zabili i pożarli ojca. Tak jak
bracia pożarli ojca by zdobyć jego moc, tak Adam zjadł owoc by sam stać się Bogiem.
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Grzech pierworodny

Postautor: Mirek » 02 kwie 2015, 15:26

A przekrojone jabłko na pół, to symbol kobiecej waginy Hansel?
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Grzech pierworodny

Postautor: Hansel » 02 kwie 2015, 16:07

Jakoś dziwnie przypomniało mi się kazanie Ksiądza Natanka który opowiadał o tym jakie Freud miał libido...
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Grzech pierworodny

Postautor: Voldo » 02 kwie 2015, 16:19

Co do tych teorii to bym powiedział tyle, że ci, którzy to wymyślili mają jakieś niezaspokojone potrzeby...
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grzech pierworodny

Postautor: Hansel » 03 kwie 2015, 01:32

Naprawdę zaczynacie mi przypominać księdza Natanka...
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Grzech pierworodny

Postautor: Mirek » 03 kwie 2015, 06:52

A, że nawet lubisz Natanka, to i nas lubisz, skoro Ci go przypominamy ;)
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Grzech pierworodny

Postautor: Hansel » 03 kwie 2015, 10:23

Bo to jest jeden z nielicznych księży na których kazaniach człowiek się nie nudzi.
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Grzech pierworodny

Postautor: Hansel » 06 kwie 2015, 23:12

A waszym zdaniem to jak nalezy interpretowac mit o Adamie i Ewie w świetlke wiedzy Spirytycznej ?

Bo kreacjonizm jak rozumiem jednoznacznie wszyscy wrzucamy między bajki ?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Grzech pierworodny

Postautor: Arronax » 08 kwie 2015, 12:06

Dlaczego między bajki? Dla mnie ani Darwinizm ani Kreacjonizm nie opisuje tego co tak naprawdę zaszło, ale w każdej jest nutka prawdy ;) ... u mnie jeszcze nie wyewoluował ostateczny pogląd na te tematy.
Awatar użytkownika
Arronax
 
Posty: 680
Rejestracja: 30 paź 2014, 14:05
Lokalizacja: Kielce

Re: Grzech pierworodny

Postautor: Xsenia » 08 kwie 2015, 13:17

Arronax pisze:Dla mnie ani Darwinizm ani Kreacjonizm nie opisuje tego co tak naprawdę zaszło, ale w każdej jest nutka prawdy ... u mnie jeszcze nie wyewoluował ostateczny pogląd na te tematy.

EEE No albo się wierzy w to, że Ziemia ma miliony lat, albo w to że powstała 6000 lat temu. Albo wierzy się w to że człowiek ewoluował z małpy, albo że powstał z gliny stworzony przez Boga. To nie jest "nutka prawdy" w każdej z tych teorii. Albo wierzysz w ewolucjonizm albo kreacjonizm. Nie można wierzyć trochę w to, a trochę w to. :)

Hansel dla mnie kreacjonizm to totalnie bajki, ale oczywiście możesz mieć odrębne zdanie :) Arronax jeśli nie wyrobiłeś sobie jeszcze poglądu, to polecam poczytać, lub pooglądać filmiki wypuszczone przez kreacjonistów :) Tu na forum kiedyś Mirek propagował kreacjonizm i wrzucał dość dużo filmików z youtube. Poszukaj :D
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Następna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości