Filozofia Alfa

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Filozofia Alfa

Postautor: Achill » 31 sty 2015, 14:47

W toku różnych dyskusji jakie maily ostatnio miejsce na tym forum, pojawila mi się taka myśl.

Czemu nie rozróżniamy religii od filozofii. To znaczy, czemu mowiac o katolicyźmie mowimy o chodzeniu do koscioła i naukach katolickich. a nie rozdzielamy od siebie tych dwóch rzeczy. (i nie mowie o kwestii rozdzialu wiary od religii)

Wydaje mi się, że jeśli udaloby się nam dokonac rozkładu wszystkich wierzeń na ich formę religijną i filozofię to doszlibyśmy do wniosku, że mimo wielu różnic na tle religijnym, ogolna myśł filozoficzna sprowadza się do tego samego mianownika. przecież judaizm, islam, chrześcijaństwo, buddyzm itp itd (we wszystkich odmianach) jako filozofia sugeruje ze czynienie dobra jest droga do nagrody w postaci wiecznego i szczęsliwego życia. Jako religie sa jednak niezwykle różnorodne, czasem odmnienne w szczególach, czasem różniące się w kwestiach dogmatycznych - każda jednak wskazuja swoją, specyficzna tylko dla siebie ścieżkę na dotarcie do prawdy.
pozwolę sobie zatem na wniosek, że wszelkie religie opierają się na tej samej bazie - będacej nazwijmy to umownie "filozofią alfa". Dopiero w toku róznicowania się kulturowego wśrod ludzi "filozofia alfa" obrastała w legendy i mity, o których pamięć przerodziła się w obrzędy a te wkońcu w sposób naturalny łączyły się z filzoofia alfa i tym sposobem stawaly się samodzielnymi tworami filozoficznymi.

Jaką pozycję w takim układzie zajmuje f. spirytystyczna czy jest tylko pochodną, ( i jeśli tak to jak bardzo zmutowaną wersją "filozofii alfa") czy też może jest właśnie tą bazą.

Myslę, że koncepcja nowa nie jest, ale jakoś nie dostrzegłem na forum aby ktoś w to wcześniej poruszał.

zapraszam do dyskusji.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Luperci Faviani » 31 sty 2015, 15:22

Filozofia jest teorią, a religia filozofią i systemem obrzędów. Jeśli usuniesz z katolicyzmu obrzędy zostanie czyste chrześcijaństwo (ale nadal będzie to religia). Ludzie mają problem z rozdzieleniem wiary od religii, ponieważ tak zostali wychowani.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Achill » 31 sty 2015, 17:02

wydaje mi sie , że jest róznica miedzy filozofia a religią. Filozofia - stawia pewne tezy i stara sie ich dowodzić. Rzecz mało prawdopodobna w większości religii.
druga róznica. filozofia moze stwierdzic ze moze istniec bog w takiej albo innej postaci albo nie istniec wogole, religia mowi juz jak i dlaczego trzeba go czcić.
Luperci Faviani pisze: Jeśli usuniesz z katolicyzmu obrzędy zostanie czyste chrześcijaństwo (ale nadal będzie to religia).

Ale przecież obrzędy posiadają swoją częśc teoretyczną. Nie jest to tylko czynnośc, zawiera ona w sobie również treść teoretyczną - przekaz jak i swoje "mitologiczne" uzasadnienie. Ponieważ każdy obrzęd coś oznacza - ma swoją moc w danej religii, która ma swoje uzasadnienie.
skoro usuniemu obrzed chrztu - to znaczy ze powinniśmy zamienić cały wątek z Janem Chrzcicielem na "przyszedł Jezus do Jana, a ten go wykąpał". Usuńmy komunię, bierzmowanie, wszystkie obrzedy wielkanocne i bożonarodzeniowe i co nam zostaje? kilka przypowieści o tym jak należy być dobrym.

Ludzie mają problem z rozdzieleniem wiary od religii, ponieważ tak zostali wychowani.

zgadzam się.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Hansel » 31 sty 2015, 19:38

Luperci Faviani pisze:Ludzie mają problem z rozdzieleniem wiary od religii, ponieważ tak zostali wychowani.

http://www.fronda.pl/a/czy-mozna-sie-ur ... 46484.html
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Mirek » 31 sty 2015, 19:52

Wierzyć w Boga, to religia.
Wierzyć Bogu, to wiara.

Zastanawiam się Achill jak to można pogodzić. Być spirytystą, wierzyć w duchy, a nie wierzyć w Boga?
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Achill » 31 sty 2015, 21:17

Hansel - wydaje mi się że nie zrozumiałeś tematu bo nie wiem do czego mam przypiac czy przylatac ten link co podaleś - nie mówimy o ludzkiej obłudzie i zaklamaniu !?

Mirek to że nie wierze w waszego boga nie oznacza ze nie uznaję możliwości istnienia tego czy jakiegoś innego - tym agnostycy różnią się od ateistów z którymi chyba mnie obaj (z Hanslem) pomyliliście.

a filozofia o ktorej pisze wydaje mi się nie przeczyłaby idei boga. A dokladniej zawieralaby w sobie element będący pierwowzorem boga dla religii ktore na niej wyrastaly.

Mirek pisze:Zastanawiam się Achill jak to można pogodzić. Być spirytystą, wierzyć w duchy, a nie wierzyć w Boga?

to proste - duchy już widziałem ;)
a sam spirytyzm a dokladnie idea rozwoju uczy nas, ze wczesniej czy później będziemy musieli się wszyscy zmierzyc z prawdą o tym co nazywamy bogiem.
Jest to więc moj świadomy wybór na tym poziomie rozwoju jakiego jestem świadomy. Świadomy ponieważ wolę szczerze wątpić niż nieszczerze wierzyć.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Mirek » 31 sty 2015, 22:14

A jaki jest mój Bóg, w którego nie wierzysz?
On jest tak samo mój, jak i Twój.
A wiatr widziałeś skoro wiesz, że on jest?
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Achill » 31 sty 2015, 23:01

Mirek w tym temacie rozmawiamy o czyms zupelnie innym, uszanuj to.
(A na wszystkie pytania dostałeś już odpowiedzi tu czy w innych tematach. wystarczy logicznie połączyc kilka faktów.)
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Hansel » 13 lut 2015, 12:00

Achill pisze:wydaje mi sie , że jest róznica miedzy filozofia a religią. Filozofia - stawia pewne tezy i stara sie ich dowodzić. Rzecz mało prawdopodobna w większości religii.
Jakby się zastanwić to najbliżej czegomuś takiemu był by Buddyzm http://sasana.wikidot.com/dobre-pytanie-dobra-odpowiedz
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Filozofia Alfa

Postautor: Nikita » 13 lut 2015, 13:27

Ja to juz dawno zauwazylam, ze wszytskie religie w samym srodku sa podobne...maja podobne prawa moralne i wszytskie religie pochodza od tego samego Boga...
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Następna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości