Kim i czym jest Bog?

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: atalia » 26 mar 2015, 08:16

Jednak na pytanie o Boga nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: bernadeta1963 » 26 mar 2015, 08:26

Oczywiście , ale myślę , żę taki mistrz powinien starać się jakoś naprowadzic tych ludzi na odpowiedź , a nie kazać im słuchać milczenia . To tak , jakby się bal że srtracą do niego zaufanie , bo nie umie odpowiedzieć .
bernadeta1963
 
Posty: 546
Rejestracja: 30 gru 2014, 18:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Obserwator » 26 mar 2015, 10:52

bernadeta1963 pisze:Oczywiście , ale myślę , żę taki mistrz powinien starać się jakoś naprowadzic tych ludzi na odpowiedź , a nie kazać im słuchać milczenia . To tak , jakby się bal że srtracą do niego zaufanie , bo nie umie odpowiedzieć .


Niekoniecznie nie umie. Może to kwestia - nie wiem jak to nazwać :roll: - różnicy w metodach działania ?

Zróbmy pewien niezbyt poważny eksperyment myślowy.

Pewien naukowiec postanawia stworzyć rasę , równie inteligentnych jak on społecznie rozwiniętych i empatycznych mrówek. Aby jednak każda z nich miała później świadomość, że wszystko zawdzięcza swoim wysiłkom i staraniom, nie tworzy ich w skończonej formie tylko daje im iskrę, zalążek inteligencji oraz empatii, a potem umieszcza w pierwszym mrowisku i obserwuje co robią. Oczywiście mógłby zgniatać te które są złe, agresywne, ale kocha te swoje stwory i wie, że w każdej z mrówek wcześniej czy później rozwiną się dobre cechy. Dlaczego więc miałby je niszczyć ? Z czasem widzi, że eksperyment przynosi efekty więc te z mrówek które są bardziej inteligentne, empatyczne i społeczne przenosi do nowego mrowiska, gdzie mogą się rozwijać szybciej, choć stawia im trudniejsze zadania. Z czasem w gabinecie naukowca powstaje wiele mrowisk, mrówki w kolejnych z nich są coraz bardziej podobne do swojego stwórcy (inteligentniejsze, bardziej świadome i empatyczne).

Wystarczy teraz zastąpić w tym tekście mrowiska słowem kolejne wcielenia, nazwę mrówka słowem człowiek, a z naukowca zrobi się Bóg. Ta iskra to nasza dusza. Jako mrówka jestem zły, że muszę walczyć w mrowisku z innymi mrówkami, ale kiedy odkryję, że wystarczy, że zacznę iść swoją drogą, rozwinę w sobie dobre cechy, a wtedy Bóg/ naukowiec natychmiast zauważy to i nagrodzi moje starania, możliwością dalszego rozwoju, wtedy wszystko staje się logiczne. Jego milczenie, plan oraz to, że żadnej z mrówek nie stara się zgnieść i zniszczyć, tylko czeka w milczeniu, aż się zmienią na lepsze.

Nie można rozwinąć w sobie instynktu dobra, wciąż słysząc napomnienia i czując nad sobą karzącą dłoń. Wtedy byłby to tylko instynkt posłuszeństwa i lęk przed karą. Wolna wola, połączona z możliwością wyboru ujawnia jakie są w nas instynkty. Czy dobre, czy egoistycznie.
"Żeby zdobyć wiedzę, trzeba studiować. Żeby zdobyć mądrość, trzeba obserwować."
 Marilyn vos Savant
Awatar użytkownika
Obserwator
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 292
Rejestracja: 03 paź 2014, 22:48
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Hansel » 26 mar 2015, 11:01

bernadeta1963 pisze:Przypowieści są ciekawe , ja jednak nie mogła bym rozmawiać z kimś w ten sposób .
Ja osobiście powiem że uwielbiam takie.
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: bernadeta1963 » 26 mar 2015, 12:00

Ja też lubię czytać takie przypowieści , chodzi mi jedynie o dialogi jakie prowadzą tam bohaterowie . Przypomina mi sie kurs na którym ostatnio byłam . Mistrz który je prowadził był buddystą . Nie mogłam dokończyć żadnego zdania w rozmowie z nim . To wyglądało tak .Mówię --'' Wczoraj byłam..
Mistrz --'' nie ma wczoraj '' tak sie kończy rozmowa . .
Ja się nie poddaje i zaczynam od nowa . Mówię --'' JA byłam..
NA to MIstrz --'' nie ma ja '' Znowu rozmowa się urywa .
Próbuję trzeci raz ( chodziło o metodę leczenia mojego mężą )
Pytam mistrza --"" Mój mąż ..
Na co mistrz mi odpowiada -- nie ma mój ''

Jak można normalnie rozmawiać z takim człowiekiem? To samo czytam w tych przypowieściach , Może nie dosłownie , ale trudno by mi było rozmawiać a takim mistrzem .
bernadeta1963
 
Posty: 546
Rejestracja: 30 gru 2014, 18:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: atalia » 26 mar 2015, 14:27

Taka rozmowa tworzy całkiem inna perspektywę myslenia, wywraca system pojeć do którego przywyklismy do góry nogami i pokazuje, jak my, ludzie cywilizacji zachodniej zwyklismy wszystko postrzegać w swietle naszego ego i wszystko mu podporządkowywać. Mistrzowi pewnie chodziło o to, by odejść od wpływu ego na nasze postrzeganie świata.
Ludzie Zachodu lubią mieć wszystko policzone, zmierzone, przypisane do określonych kategorii. Kiedyś rozwiazałam test, który miał wykazać w jaki sposób myślimy. Bardzo się zdziwiłam, kiedy wyszło mi, że myslę w sposób typowy dla ludzi Wschodu - zawsze myslałam, ze jestem Europejką w każdym calu. Dodam, ze był to ciekawy i profesjonalny test ułożony przez specjalistów, nie taki, jakie często spotykamy choćby na facebooku.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Nikita » 26 mar 2015, 19:44

Obserwator piekna przypowiesc...podoba mi sie...jestesmy mrowkami w mrowisku Ziemia...in ie ma wyjscia trzeba sie uczyc i doswiadczac...
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Hansel » 04 kwie 2015, 23:39

Powiem tylko że jeśli Kardec i inni tak naprawdę rozmawiali z Szatanem to Szatan jest dla mnie o wiele lepszym Bogiem i o wiele bardziej załuguje na moją miłość niż ten którego wykreował Katolicyzm.
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Hansel » 20 maja 2015, 10:29

Teraz mi to przyszło do głowy Bóg jest istotą wolną od skrajności istnienia i nie istnienia ponieważ zarówno gdyby istniał jak i gdyby nie istnał brakowało by mu jednej cechy do doskonałości.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2015, 10:31 przez Hansel, łącznie zmieniany 1 raz
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Mirek » 20 maja 2015, 10:31

Jakiej cechy by mu brakowało?
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

PoprzedniaNastępna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości