Kim i czym jest Bog?

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Kim i czym jest Bog?

Postautor: kowalskil » 07 paź 2014, 04:47

Tlumaczenie maszynowe (z moimi poprawkami)

Czym jest Bóg? Według naszych przodków, których przekonania zapisane sa w Biblii, Bóg jest istota wszechmocna i wszechwiedząca, mieszkajaca gdzieś poza stworzonym przez siebie światem. Moj poglad jest nieco inny; mysle ze Bóg nie jest istota poza swiatm--on jest Swiatem, jak postulowal filozof żydowski 17-tego wieku, Baruch Spinoza, w Holandii.

Nasi bardzo odlegli przodkowie byli bałwochwalcami; wymyślili ideę wielu bogów. Nasi mniej odlegli przodkowie zastępili to pojecie obrazem osobistego - wszechmocnego i wszechwiedzącego - władcy. Większość ludzi na ziemi wciąż wierzy w osobowego Boga, ale niektórzy starają się rozwijać bardziej wspolczesne pojęcie władcy, sformułowane przez Spinoze. Wszystkie trzy opisy odnoszą się do tej samej wiecznie-istniejcej postaci, bez względu na to jak ja nazywamy. Moim zdaniem modlenie sie do Boga osobistego, myslac ze jest on calym swiatem, nie jest grzechem. Czy zgadzasz się z tym pogladem?

Ciekawy artykuł o Spinozie, i wiele wnikliwych komentarzy czytelnikow, pojawiło się niedawno w aamerykanskiej gazecie "The New York Times":

http:// opinionator blogs.nytimes.com/2014/05/25/judging-spinoza/

Autorem jest profesor filozofii, Steven Nadler. Jeden z czytelnikow napisał: "Znam wielu chrześcijan i zydów, którzy praktykują swoje tradycje religijne, chociaż ich przekonania są świeckie. Oni wcale nie ukrywają takich pogladow. Spinoza, podobnie jak Galileo, został ekskomunikowany w czasach ortodoksji religijnej. ... Jego rechabilitacja, przez kościół katolicki, to nie tylko zgoda na to że ziemia kręci się wokół słońca. Jest to takze potepienie karania wierzacych za myslenie samodzielne, nie wykluczajac rozwazan nad dogmatami kościoła. ... "

Ludwik Kowalski (patrz Wikipedia)
Ludwik Kowalski, autor "Pamietnik bylego komunisty" ==> http://ludkow.info/byt

Pisanie tego documentu bylo obowiazkiem moralnym wobec rodzicow, wobec innych ofiar stalinizmu, i wobec Polski.
kowalskil
 
Posty: 23
Rejestracja: 02 paź 2013, 20:33
Lokalizacja: Fort Lee, USA

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Obserwator » 07 paź 2014, 10:05

Nie wydaje mi się , aby jakakolwiek modlitwa w dobrej intencji była grzechem, niezależnie od tego jak dana osoba wyobraża sobie Boga - jako osobowego Boga jakiejś religii czy bezosobową siłę. Każdy człowiek dorasta w jakimś środowisku a więc przejmuje sporo ze światopoglądu swojego otoczenia. Nie każdemu udaje uwolnić się od uwarunkowań wpojonej wiary.

Założenie że modlenie się do jakiejś jedynie słusznej wersji "Boskości" zapewnia zbawienie to specyfika ruchów religijnych a nie filozofii spirytystycznej.
"Żeby zdobyć wiedzę, trzeba studiować. Żeby zdobyć mądrość, trzeba obserwować."
 Marilyn vos Savant
Awatar użytkownika
Obserwator
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 292
Rejestracja: 03 paź 2014, 22:48
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Achill » 07 paź 2014, 10:59

kowalskil pisze:Nasi bardzo odlegli przodkowie byli bałwochwalcami;

zabawne... balwochwalstwo czy też idolatria jest pojęciem które powstało dopiero za czasów religii monoteistycznych i jest nazwą grzechu (wiary w innych bogów) ktory fukcjonuje tylko w tej grupie. Uzywanie go w odniesieniu do religijności premonoteistycznej świadczy o braku zrozumienia tematu i narzucaniu własnego wartościowania.
wymyślili ideę wielu bogów.

Jakiś dowód?
Poza tym skąd pewność, że nie wierzyli w jednego Boga. bardzo długo popularny był kult Matki Ziemi (znany również jako kult Wenus lub płodności), przy równoczesnym braku materiału archeologicznego świadczącego o istnieniu innych kultów w pierwszym okresie (te pojawiły się dopiero w późnym paleolicie).

kowalskil pisze:Jego rechabilitacja, przez kościół katolicki, to nie tylko zgoda na to że ziemia kręci się wokół słońca. Jest to takze potepienie karania wierzacych za myslenie samodzielne, nie wykluczajac rozwazan nad dogmatami kościoła. ... "

Niech KK mówi za siebie. W świetle nauk KK kara takie osoby nie ominie, takim myśleniem (przeciw dogmatom itp)grzeszysz więc możesz nie dostąpić zbawienia. KK po prostu przestał karać fizycznie - na nic nie dając jednak przyzwolenia.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Nikita » 04 lut 2015, 10:39

Ostatnio mnie to nurtuje: czy Bog jest osobowym bytemczy nieososbowym? bo wuiele jest sprzecznych opinii. Np chrzescijanie wierza w osobowego boga i nawet maja takie duchowe doznania wskazujace na ososbowe Bostwo. Wiec kto ma racje?
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Mirek » 04 lut 2015, 10:46

Bóg nie jest osobowy. Przeczytaj uważnie i do końca Walscha, a wszystko Ci się wyjaśni. :-)
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Hansel » 04 lut 2015, 10:52

Nikita pisze:Ostatnio mnie to nurtuje: czy Bog jest osobowym bytemczy nieososbowym? bo wuiele jest sprzecznych opinii. Np chrzescijanie wierza w osobowego boga i nawet maja takie duchowe doznania wskazujace na ososbowe Bostwo. Wiec kto ma racje?

Ja osobiście wierzę w Boga osobowego nieskończenie dobrego Stwórcę wszystkich światów - Najwyższą zupełnie bez cielesną inteligencję rzadzącą wszystkimi światami i objawiającą swoje istnienie w prawach przyrody, a także poprzez działanie wszelkich dobrych Duchów które ją kochają.
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Hansel » 13 mar 2015, 20:11

Mirek pisze:Bóg nie jest osobowy.


To jest jeszcze pytanie co rozumiemy pod pojęciem ,,osobowy,, ? https://www.youtube.com/watch?v=SlUovNl11cs
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: Wiatr1000 » 13 mar 2015, 20:40

Bóg ja zastępuję Życiem lub Energią Życiową, czyli czymś co się "manifestuje" w różne kształty i formy, żyje istnieje i jest również tym.

Masz w NT że Prawda nas wyswobodzi. Tylko czym jest Prawda? Może zacznijmy od tego jaki jest synonim tego słowa? Fakt? A jaki jest fakt? Możemy zacząć od prostych rzeczy, że np siedzimy, mówimy, że jesteśmy tacy i tacy itd. Ale to są tylko zewnętrzne rzeczy i czynniki. Pod nimi jest jeszcze coś. My. Czyli Kowalski, Marek, Marysia i Krysia itd. My istniejemy, czyli żyjemy to fakt. Wszystko mając inne kształty też istnieje to fakt również. Ale pod tym jest również coś wspólnego, które napędza te wszystkie rzeczy. Jest wszechobecne. Kolejnym faktem że to Jest. Zadajmy sobie pytanie czy ważne jest co to Jest czy ważniejsze jest to że JEST? W ogóle że Jest? Jak brzmi zdanie Mojżesza? Jam Jest który Jest? Czyż nie mówił właśnie o tym że to Jest i.. tylko tyle? Że to istnieje i już?

Słowo Bóg akurat dla mnie jest nacechowane jakimiś mitami, mistycyzmem czyli tajemnicą po za naszym poznaniem. Forma życia jest czymś mi przecież bardziej obecnym bo to doświadczam cały czas. Wręcz TO życie doświadczam cały czas. Przestałem być rozdzielony tak jak w koncepcji osobowej nieosobowej monoteistycznej czy politeistycznej. Stałem się częścią czegoś. A może Tego a nie Kogoś.
Wiatr1000
 
Posty: 251
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:23

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: nikox85 » 25 mar 2015, 23:13

Suficki mistyk przybył do pewnej wioski. Jego imię dotarło tam przed nim, był już powszechnie znany.
– Powiedz nam coś, poprosili zgromadzeni ludzie.
Mistyk odparł:
- Nie jestem mędrcem, bo jestem głupcem. Moje nauki zdezorientują was, lepiej więc nic nie powiem.
Im bardziej chciał tego uniknąć, tym bardziej ludzie nalegali, tym bardziej intrygowała ich jego osobowość.
W końcu uległ i powiedział:
- Dobrze, w najbliższy piątek przyjdę do meczetu. O czym chcecie posłuchać?
– Oczywiście o Bogu – odparli.
Gdy nadszedł ten dzień, zebrała się cała wioska, taką sensację wywołał sufi. On stanął na ambonie i zapytał:
- Czy wiecie, co zamierzam powiedzieć o Bogu?
Mieszkańcy wioski odparli rzecz jasna:
- Nie, nie wiemy co powiesz.
– Skoro tak, jest to niepotrzebne – stwierdził mistyk. – Jeśli nic nie wiecie, nie zrozumiecie. Potrzeba pewnego przygotowania, a wy jesteście zupełnie nieprzygotowani. Byłoby to daremne, dlatego nic nie powiem.
Wyszedł z meczetu.
Mieszkańcy wioski byli w rozterce, co mieli zrobić? Przekonali go, by przyszedł w kolejny piątek. Gdy się pojawił i zadał to samo pytanie, wszyscy byli na nie przygotowani:
- Czy wiecie, o czym dziś wam powiem?
– tak, oczywiście – odpowiedzieli.
– W takim razie nic nie muszę mówić – rzekł mistyk. – Skoro już wiecie, sprawa załatwiona. Po co niepotrzebnie zawracacie mi głowę i marnujecie mój czas?
Wyszedł z meczetu.
Ludzie byli kompletnie zaskoczeni, co mieli zrobić z tym człowiekiem? Ich ciekawość była jednak na pograniczu szaleństwa. Ten człowiek musiał coś ukrywać! Udało im się namówić go raz jeszcze.
Gdy przyszedł, kolejny raz zapytał o to samo:
- Czy wiecie, o czym dziś wam powiem?
Mieszkańcy wioski stali się nieco mądrzejsi i odpowiedzieli:
- Połowa z nas wie, a połowa nie wie.
– A więc jestem niepotrzebny – rzekł mistyk. – Ci, którzy wiedzą, mogą powiedzieć tym, którzy nie wiedzą.

ANTHONY DE MELLO
MINUTA MĄDROŚCI

Zdemaskowanie
Pewnego dnia Mistrz zapytał:
- Jakie jest, waszym zdaniem, najważniejsze pytanie w religii?
Otrzymał wiele odpowiedzi:
- Czy Bóg istnieje?
- Kim jest Bóg?
- Jaka droga prowadzi do Boga?
- Czy istnieje życie po śmierci?
- Nie - odparł Mistrz. - Najważniejszym pytaniem jest: Kim ja jestem?
Uczniowie zrozumieli co miał na myśli, kiedy przypadkowo podsłuchali jego rozmowę z pewnym kaznodzieją.
Mistrz: - Tak wiec, uważasz, że kiedy umrzesz, twa dusza pójdzie do nieba?
Kaznodzieja: - Tak.
Mistrz: - A twoje ciało będzie w grobie?
Kaznodzieja: - Tak.
Mistrz: - A jeśli mogę zapytać - gdzie ty będziesz?

Utożsamienie
- Chciałbym zobaczyć Boga.
- Własnie teraz, w tej chwili, patrzysz na Niego - rzekł Mistrz.
- Dlaczego więc Go nie widzę?
- A dlaczego oko nie widzi siebie? - odparł Mistrz.
Później Mistrz wyjaśnił to w taki sposób:
- Prosić Boga, by objawił samego siebie, to tak jakby prosić nóż, by siebie samego pokrajał, albo ząb, żeby ugryzł siebie samego.

Zrozumienie
- Każde słowo i każdy odniesiony do Boga obraz jest nie tyle opisem, ile raczej zniekształceniem.
- Jak więc można mówić o Bogu?
- Milczeniem.
- Dlaczego zatem ty sam mówisz słowami?
Mistrz roześmiał się na cały głos i rzekł:
Moi drodzy, kiedy mówię, nie powinniście słuchać słów. Słuchajcie Milczenia.
nikox85
 
Posty: 96
Rejestracja: 24 lut 2015, 15:25

Re: Kim i czym jest Bog?

Postautor: bernadeta1963 » 26 mar 2015, 05:05

Przypowieści są ciekawe , ja jednak nie mogła bym rozmawiać z kimś w ten sposób . Denerwowały by mnie takie odpowiedzi . Czytając pierwszą z nich wyobrazilam sobie nauczyciela w szkole , który wchodząc na lekcje pyta uczniów czy wiedzą o czym będzie mówił ? . Kiedy uczniowie odpowiadają że nie nauczyciel wychodzi z klasy . Na drugi dzień sytuacja się powtarza , dzieci odpowiadają że wiedzą o czym będzie mówił na dzisiejszej lekcji . Słysząwtedy od nauczyciela , ze jak wiedzą to po co ma ich uczyć i wychodzi z klasy . Znowu nie ma lekcji .
Po co w szkole taki nauczyciel ? . Chcieli byście takiego mieć ?
NIe nadaje się chyba na filozofa , bo rozmawiając z kimś pragnę uzyskać odpowiedź w której ktoś mi coś wytłumaczy , a nie odpowiada pytaniem na pytanie .
bernadeta1963
 
Posty: 546
Rejestracja: 30 gru 2014, 18:31
Lokalizacja: Łódź

Następna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości