Laicyzacja jest dobra ?

Nasze przemyślenia na temat filozofii, religii i związków wyznaniowych. Podobieństwa i różnice do spirytyzmu. Co nas intryguje, ciekawi, co budzi wątpliwości...

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: kakofonia myśli » 14 paź 2014, 13:40

Krzysztoff pisze:Bez przesady Maja , ja swoich na żadną religię nie wysyłam


Jasne Krzychu, ale dzieciaki sakramenty przyjęły, tak?
Pelo Amor ou Pela Dor... (By love or by pain)

„What is mind? No matter. What is matter. Never mind.” Thomas Hewitt Key

sbitara77@gmail.com
Awatar użytkownika
kakofonia myśli
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 386
Rejestracja: 15 lut 2013, 04:26
Lokalizacja: The space-time continuum...

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: Krzysztoff » 14 paź 2014, 14:24

no coś ty :lol:
w obrzędowość nie wierzę i żaden sakrament życia wiecznego nie zapewni

właśnie zaczynam młodszą edukować i zbieram materiały spirytystyczne dla dzieci ...
Karolinka przetłumaczyła jedno opowiadanie, jak ktoś ma coś fajnego to dajcie znać.
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: danvue » 14 paź 2014, 17:49

Niesamowicie żywa dyskusja pokazująca sposoby naszego myślenia, aż miło się czyta to wszystko.

A dobre duszki wczoraj wieczorem otworzyły mi Ewangelie wg Spirytyzmu na stronie 151. Co do wiary w obrzędy, KK, warto przeczytać.

Sam miałem całe życie przyjemność chodzenia na religię. Wszystko zależy od tego, jaki trafi się nauczyciel. Miałem jedną, niesamowitą Panią, od której biła prawdziwa wiara, nie fanatyzm. Nic na siłę. Rozmowa, zrozumienie, argumenty.

Za to inna Pani oznajmiła mi, wtedy małemu dziecku, że za zatajenie najmniejszego grzechu pójdę do piekła. ten strach później pamiętam do dziś.
Nie mówię że ta Pani jest zła - mam z nią dobre stosunki do dziś, myślę że chciała dobrze.
Razi mnie jedynie fanatyzm, który nigdzie nie powinien miec miejsca, zwłaszcza u kogoś kto uczy.

Wybaczcie off-top, nie jestem tak światowy żeby wypowiadać się na temat wpływu islamu. Wiem tylko, że media niepotrzebnie rozdmuchują te tematy, tak samo jak i o księżach pedofilach etc.
Uderzył z nieba grom
i wypalił w ziemi znak
znak ten wielki był jak dom
to był krzyż, a obok stał
z postury szczupły, wysoki gość
ale słowa miał jak stal
ludzie wnet oblegli go
krzycząc: Tak! To Ten! To On!
Awatar użytkownika
danvue
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 459
Rejestracja: 12 paź 2013, 17:31

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: konrad » 15 paź 2014, 00:49

Dwa tematy:

Religia w szkole - moje dzieci nie chodzą i nie czują potrzeby. Starsza miała pewne przejścia, bo pani na świetlicy mówiła, że pójdzie do piekła, ale moje dziecko mimo wszystko jest trochę mądrzejsze i po rozmowie z nami, tylko się śmieje na takie tematy. Jesteśmy już po Komunii i poszło sprawnie. Nawet oszczędziła sobie paru afer, bo ksiądz niestety zachował się jakoś ostro wobec dzieciaków, że aż rodzice przez 3 dni dyskutowali i chcieli jakiś protest zrobić. Mówicie, że dziecko może czuć się odrzucone, bo musi wyjść z sali, jak jest religia? Szczerze? Powiem ostro - temu da się zaradzić rozmową z dzieckiem i wyjaśnieniem sytuacji. Wolę to niż przejścia z zakonnicami i księżmi, którzy absolutnie nie mają przygotowania do pracy z dziećmi w większości przypadków, wywołują w nich poczucie winy wmawiając, że dzieci te popełniają grzechy i będą się smażyć w piekle. O temacie pedofilii w kościele już nawet nie wspominam.

Generalnie ja nie posłałem dziecka na religię z dwóch powodów: 1) nie chciałem być hipokrytą, bo do przyjmowania sakramentów musiałbym udawać kogoś innego niż jestem; 2) pomyślałem, że może gdzieś są ludzie, którzy myślą podobnie jak ja i będzie im raźniej, gdy ich dzieci nie będą same. W klasie mojej córki jest 3 niechodzących na religię i zawsze jest miło wiedzieć, że córka nie jest sama. Ale myślę, że każdy tutaj powinien podjąć decyzję sam. Dobro dziecka przede wszystkim.

Islam - do dyskusji na temat Francji za 40 lat dodałbym następujące elementy i pytania:
1) Zauważcie, że w tej chwili w Europie Zachodniej mamy pokolenie ludzie, którzy przeprowadzili się do Francji, Anglii, Niemiec itp. i u których pewne zachowania religijne mogą być silniejsze. Tęsknota za krajem je po prostu wzmacnia, bo ludzie traktują religię jako pewien łącznik z ich ojczyzną. Vide: Polacy w Chicago też są dość religijni, bo religia pełni tam dodatkowe funkcje spajania ich społeczności itp. Ale moje pytanie jest takie: czy jesteście przekonani, że 100% muzułmanów urodzonych we Francji, a tym bardziej ich dzieci, które wyrastają już w kulturze materialistycznej i laickiej będą równie religijne jak ich rodzice? Wątpię. Po prostu widzę, że pieniądze i dobrobyt są zbyt dużą pokusą, by wszelkie powierzchowne religie się utrzymały. Pamiętajcie, że u tych ludzi może się pojawić kryzys, który wywołany jest np. informacjami naukowymi itp. Podobny proces dzieje się już w Polsce, gdzie ludzie powoli odchodzą od religii. Nie jest to rewolucja, ale powolny odpływ. Np. dziś u mojej córki na religię nie chodzi 10% dzieci. W przypadku starszych dzieci jest jeszcze słabiej. W moim liceum na 30 osób była jedna ateistka, pozostałe osoby pochodziły z rodzin katolickich. W ostatniej klasie na religię chodziło może 5 osób. Nawet w jednej znanej mi szkole katolickiej był przypadek, że na religię chodziło tylko pół klasy. Reszta zapisała się na etykę. Te dane wskazują pewien trend, który będzie się utrzymywał, bo KK niestety tkwi w stagnacji i przez to gnije od środka. A więc pierwsze pytanie co do tych imigrantów - czy za 40 lat będą wciąż wyznawcami islamu i czy nie zacznie on mieć formę bardziej obojętną?

2) Czy naprawdę uważacie, że możliwy jest powrót do tradycji chrześcijańskiej? Wątpię. Po prostu nie ma żadnej struktury religijnej, która stanowiłaby dla tych wszystkich ludzi sensowną alternatywę. Poza spirytyzmem oczywiście :P. Problemem w tej chwili nie jest tyle tradycja, co fakt, że rodzi się mniej dzieci w rodzinach czysto francuskich, niemieckich itp. To dlatego muzułmanów teoretycznie za 40 lat może być więcej. Oni mają np. 6 dzieci, a Francuzi 1 albo 2. Tu jest problem i zmiana podejścia tego nie zmieni.

3) Odejście od laickiej tradycji jest możliwe, jeśli muzułmanie to przegłosują, ale szczerze - wątpię w to. Myślę, że za jakiś czas też ich dzietność spadnie, a oni zostaną wchłonięci przez konsumpcjonizm.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: konrad » 15 paź 2014, 00:54

I dodam jeszcze jedno: czy naprawdę jest tak ważne, kto mieszka w danym kraju? Trochę to przypomina dyskusję między Izraelem i Palestyną, którą ciekawie podsumowuje ten film: http://vimeo.com/50531435

Poza tym na miejscu Francuzów i Belgów bym nie płakał. Ponoszą teraz konsekwencje kolonializmu... Gdyby nie chciało im się wykorzystywać niewolników z Afryki, doprowadzać do ludobójstw (jak to dokonane przez Belgów w Zairze), to nie mieliby teraz problemu z najazdem imigrantów. Trochę to taki chichot historii.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: Luperci Faviani » 15 paź 2014, 07:19

konrad pisze: Trochę to taki chichot historii.

:lol:
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: atalia » 15 paź 2014, 08:27

Konradzie, to już nawet nie chodzi o to, kto mieszka w danym kraju, ale to, jaki światopogląd bedzie wyznawał i czy przypadkiem nie będzie to wojujący islam, nakazujacy niszczyć i mordować niewiernych i tego należy się obawiać. Póki co, tendencje idą właśnie w tym kierunku i żeby tylko któregoś dnia Europejczycy nie obudzili się z ręką w nocniku i muezinem nawołującym skoro świt do modłów powszechnych. Historia totalitaryzmów chyba czegos juz potrafiła nas nauczyć... a moze nie?
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: Nikita » 15 paź 2014, 13:09

Juz teraz muzulmanie w Niemczech nie sa tacy dzietni jak kiedys...zanm duzo Turczynek i zwykle maja po jednym lub dwoje dzieci....kobiety farbuja wlosy na blond...i sa calkiem mili. Czy sie muzulmaninem czy nie kazdy czlowiek podlega procesowi rozwojowemu....kazde nowe zycie to zbierane doswiadczenia....i dusze dojrzewaja niezaleznie od wyznawanej religii...Kiedys Europa kolonizowala inne kontynenty a teraz musi to zwrocic....to jest przeciez prawo karmy....takze cokolwiek jest i cokolwiek bedzie to tylko nasza karma....Tu sie skupmy...nad nasza karma...
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: konrad » 15 paź 2014, 18:45

atalia pisze:Konradzie, to już nawet nie chodzi o to, kto mieszka w danym kraju, ale to, jaki światopogląd bedzie wyznawał i czy przypadkiem nie będzie to wojujący islam, nakazujacy niszczyć i mordować niewiernych i tego należy się obawiać. Póki co, tendencje idą właśnie w tym kierunku i żeby tylko któregoś dnia Europejczycy nie obudzili się z ręką w nocniku i muezinem nawołującym skoro świt do modłów powszechnych. Historia totalitaryzmów chyba czegos juz potrafiła nas nauczyć... a moze nie?


Ciężko mi powiedzieć, czy to akurat taki islam dominuje w Europie Zachodniej. Być może część ludzi głośno krzyczy, ale niekoniecznie są większością... To trochę jak w Polsce, gdyby ktoś się przeszedł koło Pałacu Prezydenckiego i popatrzył na obrońców krzyża, miałby wrażenie, że jesteśmy ultra-katolikami, którzy wchodzą często w dyskusje i są agresywni. Ale czy to większość? Czy stanowią zagrożenie? Raczej nie.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Laicyzacja jest dobra ?

Postautor: atalia » 15 paź 2014, 18:55

Czas pokaze...
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

PoprzedniaNastępna

Wróć do Religia i filozofia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości