Kim jest Jezus ?

Najlepsze miejsce do tego, by zacząć przygodę z naszym forum. Przywitaj się, napisz, kim jesteś, jak do nas trafiłeś...

Re: Kim jest Jezus ?

Postautor: Achill » 16 sie 2015, 20:52

cthulhu87 pisze:Achill, nie pomyśl, że jestem jakiś zacietrzewiony,

Przecież wiem. Trudno mi samemu stawac w obronie tej tezy, ani nie jestem do niej przekonany a sama koncepcja jest dla mnie jeszcze świeża. Chciałem sie po rpsotu podzielić tą jak pisze sam Girard hipotezą i odesłać zainteresowanych do książki.
- jak ochłonę i przetrawie pewnie wróce do tematu.
Z tym kielichem... myslalem, że to po prostu objaw ludzkiej słabości - momentu zawahania. I tak jest interpretowane przez KK
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Kim jest Jezus ?

Postautor: Hansel » 17 sie 2015, 22:10

cthulhu87 pisze:po prostu moje poczucie sprawiedliwości nie godzi się z tym punktem nauk chrześcijańskich, których niektórzy teologowie tak uparcie bronią... Dla mnie to nie ma sensu, tak samo jak nie ma sensu, aby sąd godził się na to, by ktoś odsiedział wyrok za zabójstwo czy kradzież dokonane przez inną osobę...
https://www.youtube.com/watch?v=ahcvtblG5io

Mam tak samo.... Pewnie dlatego mnie się podoba raczej Jezus takim jaki go przedstawia Islam:

,,I rzekli [Żydzi]: skazaliśmy na śmierć Mesjasza, Jezusa Syna Marji posłańca Bożego; lecz oni go nie skazali na śmierć i nie ukrzyżowali: postać pozorna ciała zwiodła ich okrucieństwa. Ci, którzy się o to sprzeczają, zostają w samych wątpliwościach, nie oświeca ich prawdziwa nauka, a tylko sposób ich sądzenia. Oni nie zabili rzeczywiście Jezusa; Bóg go wziął do siebie, ponieważ On jest potężny i mądry.,, (Koran, 4:155, tłum. J.M.T.B.).
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Kim jest Jezus ?

Postautor: Hansel » 19 sie 2015, 09:45

Kiedyś już o tym pisałem: osobiście myślę że pomysł że Jezu umarł za grzechy wziął się z poczucia winy ludzi którym objawiał się jego jego Duch.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2015, 12:59 przez Hansel, łącznie zmieniany 1 raz
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Kim jest Jezus ?

Postautor: Achill » 19 sie 2015, 12:33

Hansel pisze:Kiedyś już o tym pisałem: osobiście myślę że pomysł że Jezu umarł za Grzechy wziął się z poczucia winy ludzi którym objawiał się jego jego Duch

nie rozumiem, brak tu logiki.
obawiam sie ze nawet najswietsi ludzie nie posuneliby sie do rozglaszania o smierci za grzechy tylko pod wplywem zobaczenia ducha.
albo wiec czegoś tu nie dopisałeś, albo ta teza nie ma podstaw. ;)
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Kim jest Jezus ?

Postautor: Hansel » 19 sie 2015, 13:03

Pomyśl: a komu się po swojej śmierci objawiał Jezus ? Jego ucznią którzy go opuścili więc pewnie czuli się winni z powodu jego śmierci.
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Kim jest Jezus ?

Postautor: Achill » 19 sie 2015, 13:34

Hansel pisze:Pomyśl: a komu się po swojej śmierci objawiał Jezus ? Jego ucznią którzy go opuścili więc pewnie czuli się winni z powodu jego śmierci.

rozumiem ze mogli sie czuc winni. tylko nie rozumiem dlaczego ta wina mialaby by ich pchnać do wymyslenia takiego czegoś.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Kim jest Jezus ?

Postautor: Mirek » 19 sie 2015, 14:00

Hansel pisze:Pomyśl: a komu się po swojej śmierci objawiał Jezus ? Jego uczniom którzy go opuścili więc pewnie czuli się winni z powodu jego śmierci.

Brzmi to tak, jakby apostołowie przyczynili się do śmierci Chrystusa. Absurd.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kim jest Jezus ?

Postautor: Achill » 19 sie 2015, 14:32

Mirek pisze:Brzmi to tak, jakby apostołowie przyczynili się do śmierci Chrystusa. Absurd.

Dokładnie.
Tłumić potrzeby pospolite (...) materialne; stwarzać potrzeby intelektualne i podniosłe. Zmagać się, walczyć (...) za postęp ludzi i światów.(...) Kochać prawdę i sprawiedliwość (...) miłosierdzie, życzliwość, oto tajemnica szczęścia (...) oto obowiązek
Awatar użytkownika
Achill
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1177
Rejestracja: 29 sie 2014, 10:57

Re: Kim jest Jezus ?

Postautor: 1Prawda1 » 24 sie 2015, 21:33

Może Hansel twierdzi, że Jezus nie miał już nikogo zaufanego? Choć moje przypuszczenie może być odległe od prawdy.
Bogiem jest niebo, fachowo: Świat Idei
Oto rzecz, która przez nasze ograniczenia potrafi szkodzić, czy będzie, czy nie będzie w określonej chwili używana: wiarygodność
https://www.youtube.com/watch?v=AYPcf2pbrYo
Awatar użytkownika
1Prawda1
 
Posty: 1143
Rejestracja: 31 maja 2015, 23:31

Re: Kim jest Jezus ?

Postautor: Xsenia » 25 sie 2015, 08:10

Mirek pisze:
Hansel pisze:Pomyśl: a komu się po swojej śmierci objawiał Jezus ? Jego uczniom którzy go opuścili więc pewnie czuli się winni z powodu jego śmierci.

Brzmi to tak, jakby apostołowie przyczynili się do śmierci Chrystusa. Absurd.

Hansel źle to napisał. Apostołowie mogli czuć się winni, bo zostawili Jezusa samego przy umieraniu. I spali jak ich prosił by modlili się w Ogrodzie z nim. Mieli dużo powodów by cuć się winnymi.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

PoprzedniaNastępna

Wróć do Witamy!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości