praca licencjacka

Najlepsze miejsce do tego, by zacząć przygodę z naszym forum. Przywitaj się, napisz, kim jesteś, jak do nas trafiłeś...

praca licencjacka

Postautor: larvatusprodeo » 25 paź 2011, 15:21

Witam wszystkich,
Przybyłam tu nieśmiale, delikatnie przymuszona sytuacją, ale wygenerowana przez samą siebie. Jestem studentką III roku Kulturoznawstwa i rozpoczynam właśnie zbieranie materiałów i pisanie pracy na temat : "Droga po śmierci - Niebo i Piekło A. Kardec'a."
Pomyślałam, że WY ludzie doświadczeni i "obyci" bylibyście w stanie podzielić się ze mną swoją wiedzą, ewentualnie udzielili jakiś wskazówek gdzie mogę znaleźć jakieś informacje, bibliografię. Coś polecili..Z góry bardzo dziękuję za waszą życzliwość.
LP.
larvatusprodeo
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2011, 15:02

Re: praca licencjacka

Postautor: Voldo » 25 paź 2011, 15:41

Łał. Nie no, jestem pod wrażeniem :)
Temat pracy - wymarzony, po prostu wymarzony. Gratuluję wyboru :)

Jeśli chodzi o to, gdzie co i jak...
Chcesz pisać o niebie i piekle, to na początek polecam przeczytanie "Nieba i piekła wg spirytyzmu" A.K.. Jednakże, najpierw przydałoby się zapoznać ze spirytyzmem... A jeśli o to chodzi, to z kolei mogę polecić "Czym jest spirytyzm" A.K., oraz "Księgę Duchów" również Kardeca - ale to jak na razie tylko w wersji PDF jest dostępne.
W sumie nie zaszkodzi również przeczytać "Ewangelię według spirytyzmu" A.K., chociaż to bardziej jeśli chce się poznać spirytyzm, jednakże może i w pisaniu pracy pomoże :)
Co więcej - mogę polecić choćby siebie (jak i innych, bardziej doświadczonych forumowiczów), jeśli chcesz wiedzieć o co ogólnie w tym chodzi/zapytać się o cokolwiek co związane ze spirytyzmem itd. :)
Jeśli chodzi o Hipolita Rivaila, lub też inaczej Allana Kardeca, to dość dużo informacji można znaleźć we wstępie Księgi Duchów, jak i również innych publikacji.
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: praca licencjacka

Postautor: larvatusprodeo » 25 paź 2011, 16:00

Niebo i Piekło Kardeca to moja Biblia sypiam z tą książką od 4 dni:)
Pozostale pozycje są w trakcie pozyskiwania albo wysyłki.:)
Szukam przedewszystkim książki w której znalazłby się jakis opis stricte nieba i piekła...:)
Dzięki za odpowiedź:) i zadeklarowaną pomoc:)
Będe się udzielać.
larvatusprodeo
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2011, 15:02

Re: praca licencjacka

Postautor: Voldo » 25 paź 2011, 16:04

Stricte opis nieba i piekła...
Można ten opis streścić do jednego zdania - niebo i piekło to stan duszy, a nie fizyczne miejsca ;)
No ale, w każdym bądź razie, najwięcej nt. znajdziesz właśnie w tej "Biblii" ;)
Chociaż czy nie trudno się czyta tą książkę bez uprzedniego przeczytania KD?

Ew. mogę jeszcze polecić książki nie Kardeca, w których też można coś znaleźć:
"Życie po śmierci" Leona Denisa, oraz opis tego, co przeżywał Andre Luiz po tym, jak umarł: "Nasz Dom" Chico Xaviera - można również obejrzeć film na podstawie tej książki.
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: praca licencjacka

Postautor: larvatusprodeo » 25 paź 2011, 16:40

Ooo...padło bardzo ważne dla mnie zdanie. Czy istnieje jakieś źródło, z którego mogę wynioskować lub dowieść ze niebo czy piekło to stan duszy?
Rozumiem że punktem wyjścia staję się dla mnie pojęcie duszy?
larvatusprodeo
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2011, 15:02

Re: praca licencjacka

Postautor: cthulhu87 » 25 paź 2011, 16:58

Cześć. Dobrze by było, jakbyś napisała o czym konkretnie chcesz pisać, jaki problem badawczy sobie postawiłaś, czego właściwie szukasz. Może wtedy znajdziemy coś pasującego ściśle do tematu.
Poza tym jest wiele starych książek, ale nie wiem jak jest z ich dostępnością poza Krakowem czy Warszawą - mam tu na myśli biblioteki.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: praca licencjacka

Postautor: Voldo » 25 paź 2011, 17:22

larvatusprodeo pisze:Ooo...padło bardzo ważne dla mnie zdanie. Czy istnieje jakieś źródło, z którego mogę wynioskować lub dowieść ze niebo czy piekło to stan duszy?
Rozumiem że punktem wyjścia staję się dla mnie pojęcie duszy?

Cóż, same Duchy w "Niebie i piekle", opisując swoje wrażenia to ukazują.
Jeden z samobójców opisuje że "czuje jak toczą go robaki" - to jest "piekło", a z kolei inny Duch mówi, że teraz będzie mógł widzieć się częściej ze swoimi dziećmi, jakoże już nie obowiązują przeszkody materialne - odległość - to z kolei jest "niebo".
Pierwszy Duch jest, jeśli dobrze pamiętam samobójcą, drugi to Duch, który dużo wycierpiał za życia materialnego, więc teraz jest szczęśliwy.

Ogólnie to pojęcie nieba i piekła materialnego przekreśla istnienie reinkarnacji, jak i istnienie sprawiedliwego i kochającego Boga.
W pojęciu piekła materialnego, dusze tam trafiające cierpią na wieki bez możliwości odkupienia swoich win... A to kłóci się z ideą Boga kochającego wszystkie swoje dzieci - jedno życie na Ziemi (w różnych warunkach) miałoby decydować o tym, co będzie się dziać z nami przez całą wieczność?
Idea reinkarnacji pokazuje nam, że każdy z nas może odkupić swoje winy, i każdy jest "skazany" na doskonałość. Jeden po tysiącu lat, drugi po milionie. Ale każdy.

Może to coś pomoże:
Mój blog - wpis z 26 maja 2010 pisze:Załóżmy, że Bóg jest miłosierny, sprawiedliwy, wiecznie dobry i kochający wszystkie swoje dzieci...
A teraz pokażmy ideę piekła. Tak na początek.
KK (Kościół Katolicki) mówi, że jeśli będziemy czynić zło na Ziemi, to po śmierci trafimy do piekła. A w piekle będziemy wiecznie cierpieć. A Bóg nie będzie miał nic przeciwko.
Ale... Czy to nie kłóci się z ideą Boga który nas kocha i jest miłosierny?
Czy Bóg który nas kocha chciałby tego, aby jego dziecko WIECZNIE cierpiało?
Tak, mamy wolną wolę, owszem. Płacimy za nasze czyny...
Ale... Co, jeśli np. ktoś urodził się w takiej betonowej dziczy (bardzo zła dzielnica) gdzie po prostu trzeba zabić, żeby przetrwać? Bo albo ja zabiję albo mnie zabiją?
1.) Człowiek się rodzi, rośnie i w końcu musi zabić. I zabija, żeby przeżyć, potem umiera.
I co się z nim dzieje po śmierci?
Trafia do piekła? Ale dlaczego? Przecież urodził się w takim miejscu, w którym nie miał innego wyjścia, jeśli chciał żyć musiał zabić...
A może do czyśćca (o niebie nie mówię)? Ale dlaczego jeden ma trafić do piekła a drugi do czyśćca jeśli zrobili to samo (w końcu Bóg jest wiecznie sprawiedliwy)?
2.) A teraz przypatrzmy się idei czyśćca...
Dusza tam trafia i co? Musi czekać na to, aby ktoś się za nią modlił, żeby mogła trafić do nieba...
Czyli co... Mogę nic nie robić na Ziemi, trafię do czyśćca, ktoś się za mnie pomodli i wstąpię do nieba...
A co z dziećmi które umierają zaraz po narodzinach?
Co z nimi się dzieje? Trafiają do czyśćca i co? I mają tą sytuację, że ktoś się za nie pomodli i trafiają do nieba?
Ale dlaczego? Dlaczego ktoś trafia do nieba gdy się na niego modlą nic samemu nie robiąc, a ja musiałem całe życie harować na to, aby zasłużyć na wejście do nieba? A nie oszukujmy się, jak wiadomo, czynie dobra czasem sprawia pewne problemy i nakłada na nasze barki duży ciężar...
3.) I jeszcze jedno... Gdzie jest granica dotycząca tego, kto gdzie trafi?
Komuś zabraknie zrobienia jednej drobnej dobrej rzeczy żeby pójść do czyśćca i pójdzie do piekła? No na to wychodzi.
Ogólnie ja w tym nie widzę idei Boga sprawiedliwego, miłosiernego i kochającego.
Jeśli napisałem coś, co nie byłoby zgodne z nauczaniem KK to proszę o poprawkę.

A teraz spójrzmy na to, co mówi na ten temat spirytyzm.
Tutaj również przyjmijmy ideę Boga miłosiernego, sprawiedliwego, wiecznie dobrego i kochającego wszystkie swoje dzieci...
Spirytyzm zakłada również istnieje reinkarnacji.
A więc...
1.) Człowiek urodził się w betonowej dziczy, zabił, żeby przeżyć, następnie umiera. Wraca do świata Duchów, gdzie widzi co złego zrobił. Cierpi. Cierpi przez to, że stracił wcielenie i przyczynił się do bólu. Cierpi przez swoje czyny. Ale pojawia się w nim chęć naprawy tego, co zrobił... Bóg daje mu tą szansę poprzez wcielenie (np. w rodzinie) razem z tym, kogo zabił w poprzednim wcieleniu. Odkupuje swoje winy poprzez dobre zachowanie w tym wcieleniu jako członek rodziny zamordowanego. Wina zostaje mu wybaczona i zapomniana. Ma możliwość dalszego rozwoju. (Przypomnę, wg KK cierpiałby wieczne katusze w piekle bez możliwości odkupienia win).
Ale, przyjmijmy, że nie chce naprawić swoich błędów gdy wraca do świata Duchów. Co wtedy się z nim dzieje? Ciągle cierpi. W końcu, po kilku wiekach (w świecie Duchów nie ma takiego pojęcia jak czas) pojawia się w nim malutka chęć poprawy. Bóg od razu daje mu szansę poprawy i dalszego rozwoju.
2.) Nie robienie niczego jest złe dla nas samych. Ponieważ tracimy wcielenie.
Dziecko umiera zaraz po narodzinach. Wraca do świata Duchów na tym samym poziomie na którym ostatnio je opuściło. Może zacząć nowe wcielenie. I się rozwijać.
3.) Granicy nie ma. Bo jest tylko jeden świat Duchów. Oczywiście, niedoskonały Duch nie będzie znajdował się pośród Duchów wyższych lub Czystych (ale nie ma czegoś takiego, jak świat Duchów niedoskonałych, świat Duchów wyższych, świat Duchów Czystych itd)... Ale tenże niedoskonały Duch poprzez pracę nad sobą (czyli czynienie dobra) oczywiście może znaleźć się pośród tych Duchów Czystych.
Czyli podsumowując, nie ważne co złego zrobimy, zawsze mamy szansę to naprawić!
Oczywiście, lepiej jest ciągle czynić dobro, bo czynienie zła tylko wydłuża nam drogę do doskonałości, wiecznego szczęścia i powoduje ból (który znika po odkupieniu swoich win).
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: praca licencjacka

Postautor: 000Lukas000 » 25 paź 2011, 17:46

Myślę że pomogła by tutaj książka "Nasz Dom" nie jest ona co prawda autorstwa Kardeca tylko Chico Xaviera , ale mogła byś z niej wiele informacji wyciągnąć.
Po za tym zajrzyj też do "księgi duchów" Kardeca, jest tam opisana hierarcha duchów, proces oddzielenia od ciała chyba też.
Ale przede wszystkim to właśnie "Niebo i Piekło", obala on tam argumentami jako by to były miejsca a i są tam przekazy z wywołań.

Jak podasz jakiś konkretny problem to z chęcią wspomożemy cię naszą wiedzą.


PS: A mogę zapytać co cię skłoniło do takiego tematu, nie jest on zbyt popularny?
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: praca licencjacka

Postautor: 000Lukas000 » 25 paź 2011, 19:04

Biografię Kardeca znajdziesz w "opowieściach spirytystycznych" Grzybowskiego.
Mogę ci je przesłać na e-mail

Trochę się namęczyłem ale sporządziłem wykaz co można i gdzie dowiedzieć się z księgi duchów, jak byś nie miała do niej dostępu a coś cię z niej zainteresowało to powiedz prześlę ci, tylko mam ją w kiepskiej jakości, bardzo chaotyczna.

„Księga Duchów”

CZĘŚĆ PIERWSZA

Rozdział I

Bóg i nieskończoność
Dowody istnienia Boga
Cechy Boskości
Panteizm

Rozdział II

Poznanie początku wszechrzeczy
Duch i materia
Własności materii
Przestwór wszechświata

Rozdział III

Stworzenie Światów
Stworzenie Istot żyjących
Zaludnienie ziemi
Różnorodność ras ludzkich
Mnogość światów
Stworzenie świata według podań biblijnych

RozdziałIV

Istoty Organiczne i nieorganiczne
Życie i śmierć
Inteligencja i instynkt

CZĘŚĆ DRUGA

Rozdział I
Początek i natura duchów
Świat pierwotny
Kształt i wszechobecność duchów
Perisprit

Rozdział II

O duszy
Materializm

Rozdział III

Dusza po śmierci
Odłącznie duszy od ciała
Oszołomienie duszy po odłączeniu od ciała

Rozdział IV

O reinkarnacji
Sprawiedliwość reinkarnacji
Wcielanie się na różnych światach
Los dzieci po śmierci
Płeć duchów
Pokrewieństwo i pochodzenie
Podobieństwo cielesne i moralne
Pojęcia wrodzone

Rozdział V

Uwagi o wielości żywotów

Rozdział VI

Życie duchowe
Duchy wędrujące
Pojęcia, uczucia i cierpienia duchów
O wrażliwości duchów
Stosunki wzajemne duchów
Wspomnienia o życiu cielesnym
Pamięć o umarłych, pogrzeb

Rozdział VII

Powrót do życia cielesnego

Przygotowanie do powrotu
Połączenie duszy z ciałem, poronienie
Wpływ organizmu
Dzieciństwo
Sympatie i antypatie ziemskie
Zatrata pamięci o przeszłości

Rozdział VIII

Wyzwolenie duszy

Sen i sny
Odwiedziny duchów
Przenoszenie myśli
Letarg – katalepsja – śmierć pozorna
Somnambulizm
Ekstaza
Jasnowidzenie
Teoria Somnambulizmu, ekstazy ijasnowidzenia


RozdziałIX

Pośrednictwo duchów w świecie cielesnym

Przejrzystość naszych myśli dla duchów
Niewidzialny wpływ duchów na nasze myśli i czyny
Konwulsjoniści
Przywiązanie duchów do ludzi
Aniołowie stróże, duchy opiekuńcze i przyjazne
Przeczucia
Wpływ duchów na sprawy życiowe
Duchy na wojnie
Czarownicy

Rozdział X

Zajęcia i posłannictwo duchów

Rozdział XI

Trzy królestwa

Minerały i rośliny
Zwierzęta i człowiek

CZĘŚĆ TRZECIA

Rozdział I

Prawo Borze czyli przyrodzone

Charakter prawa przyrodzonego
Znajomość prawa przyrodzonego
Dobro i zło

Rozdział II

Oddawanie czci

Cel oddawania czci
Zewnętrzne oznaki czci
Modlitwa
Wielobóstwo
Wojny święte

Rozdział III

Prawo Pracy

Potrzeba pracy
Granice pracy
Odpoczynek

Rozdział IV

Prawo rozpłodu

Zaludnienie ziemi
Następstwo i rozwój ras ludzkich
Małżeństwo i bezżeństwo

Rozdział V

Prawo samozachowawcze

Instynkt samozachowawczy
Środki samozachowawcze
Używanie dóbr ziemskich
Potrzeba i zbytek
Dobrowolne ubóstwo, Umartwianie ciała
Pojedynek
Kara śmierci

Rozdział VI

Potrzeba życia społecznego
Żywot pustelniczy, śluby milczenia


Rozdział VII

Prawo postępu

Rozwój i postęp
Cywilizacja
Rozwój ustawodawstwa
Wpływ spirytyzmu na postęp

Rozdział VIII

Prawo równości

Równość przyrodzona
Nierówność społeczna
Nierówność majątkowa, równość praw mężczyzn i kobiet

Rozdział IX

Prawo wolności

Wolność przyrodzona
Niewolnictwo
Wolność myśli
Wolność sumienia
Wolna wola
Świadomość przeszłości
Pobudki ludzkich czynów

Rozdział X

Zakon Sprawiedliwości Boskiej i miłości braterskiej

Sprawiedliwość i prawa przyrodzone
Prawo własności
Kradzież
Miłosierdzie i miłość bliźniego
Miłość macierzyńska i dziecięca


Rozdział XI

Doskonałość moralna

Cnoty i wady
Namiętności
Samolubstwo
Charakter dobrego człowieka
Poznanie samego siebie

CZĘŚĆ CZWARTA

Rozdział I

Ziemskie cierpienia i radości

Szczęście i nieszczęście względne
Utrata osób ukochanych
Rozczarowanie i niewdzięczność
Związki anypatyczne
Bojaźń przed śmiercią
Zniechęcenie do życia
Samobójstwo

Rozdział II

Przyszłe cierpienia i radości

Nicość
Przyszły żywot
Wyczuwanie przyszłych radości i cierpień
Wpływ Boży na kary i nagrody
Charakter przyszłych kar i radości
Kary czasowe
Pokuta i żal za grzechy
Trwanie przyszłych kar
Zmartwychwstanie ciała
Raj, piekło i czyściec
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: praca licencjacka

Postautor: konrad » 25 paź 2011, 19:43

Super pomysł na pracę :) Masz oczywiście nasze pełne wsparcie. Jako pierwszy etap działań najlepiej postawić sobie dokładne zdefiniowanie, co chcesz przedstawić w pracy. Najlepiej zacząć od przeczytania książki i zorganizowania wszystkiego w punkty, do których pomożemy Ci poszukać bibliografii. Na pewno sporo rzeczy znajdziesz w Przeglądzie Spirytystycznym z czasów Kardeca. Pytanie, czy znasz francuski. Jeśli nie, postaram się wspomóc Cię tłumaczeniami.

No i pamiętaj, że spirytyzm uczy nas, że nieba i piekła de facto nie ma. Są co najwyżej zaświaty, które mają rozmaitą formę :)
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Następna

Wróć do Witamy!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 7 gości