praca licencjacka

Najlepsze miejsce do tego, by zacząć przygodę z naszym forum. Przywitaj się, napisz, kim jesteś, jak do nas trafiłeś...

Re: praca licencjacka

Postautor: cthulhu87 » 03 sty 2012, 16:28

Trudno odgadnąć co poeta miał na myśli, ale być może naukowy spirytyzm to metapsychika (albo bardziej nowoczesne pojęcie - parapsychologia). Przedstawicielami byli tu m.in. Richet, Lombroso, Crookes, Ochorowicz, Zollner, Gibier, Schrenck-Notzing, Lebiedziński itd. Metapsychika zajmowała się zjawiskami mediumicznymi, ale nie orzekała ostatecznie o ich naturze. Część metapsychików opowiadała się za hipotezą spirytystyczną, część za nadnormalnymi zdolnościami ludzkiego organizmu do wywoływania fenomenów parapsychicznych.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: praca licencjacka

Postautor: Zbyszek » 03 sty 2012, 23:06

--W książce “Doktryna Spirytystyczna dla początkujących” jako początek Spirytyzmu uznawane są wydarzenia ze Stanów Zjednoczonych.

--Dnia 31 marca 1848 roku w wiosce Hydesville Condado De Wayne Nowy York siostry Katherine i Margareth Fox, zaczęły porozumiewać się z tamtym światem za pomocą stukania.

--Kardec, zebrał wszystkie wiadomości, uzupełnił je opisując to w książkach. Dzięki niemu powstało słowo Spirytyzm .

Przed tym okresem, były tylko kontakty mediumiczne, które istnieją od momentu istnienia człowieka. Dlatego zawsze należy oddzielać, Mediumizm od Spirytyzmu.
Zbyszek
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 642
Rejestracja: 19 lis 2010, 00:01
Lokalizacja: Madryt

Re: praca licencjacka

Postautor: larvatusprodeo » 04 sty 2012, 08:32

Takie informacje wlasnie znalazlam w ksiązce Kardec'a i w jeden z encyklopedii , ponieważ jako metodę badań wybrałam analizę tekstów nie mogę odwoływac sie do jednego źródła ( i ze jest to takze analiza dyskursu) nie chce skupiac sie tylko na Francji.
Rzecz w tym ze niektóre źródla prowadzą mnie aż do hinduizmu i szamanizmu..i pojęcia reinkarnacji...Tego Swedenborga..poszukam bo mnie to zzaintrygowało...
Ale moze ktoś się tym głębiej interesował?
larvatusprodeo
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2011, 15:02

Re: praca licencjacka

Postautor: cthulhu87 » 04 sty 2012, 12:41

Zanim Kardec wydał Księgę Duchów (1857 - dopiero od tego momentu możemy chyba mówić o spirytyzmie) przez Europę przetoczyła się fala zainteresowania wirującymi stolikami, które wiążą się z wydarzeniami w Hydesville, o których wspomniał Zbyszek. W 1853 roku pisano o tym bardzo dużo w prasie. Możesz zobaczyć np. krakowski "Czas', Gazetę Warszawską, Kurier Warszawski, Dziennik Cieszyński (nry od kwietnia 1853). W tamtych czasach pisał o tym również ks. Piotr Semenenko. Zresztą zajmowali się tym rozmaici ludzie, również uczeni. W Polsce doświadczenia prowadzili m.in. profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zjawisko tłumaczono często magnetyzmem zwierzęcym, więc i tutaj szukałbym źródeł w mesmeryzmie.

Jeśli chodzi o reinkarnację w spirytyzmie, myślę, że spirytyzm nawiązuje tu bardziej do Platona i nie wychodzi nigdzie poza europejski krąg kulturowy. Odniesienia te łatwo znaleźć w pismach Kardeca. Natomiast związki z hinduizmem są raczej pozorne.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: praca licencjacka

Postautor: cthulhu87 » 04 sty 2012, 16:00

Zgodzę się ze Zbyszkiem, że należy odrózniać mediumizm od spirytyzmu. Dodam tylko, że mediumizm można traktować jako część metapsychiki albo parapsychologii.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: praca licencjacka

Postautor: larvatusprodeo » 17 sty 2012, 18:30

Witajcie,
Znowu się pojawiam, pojawiam się i znikam:)
Ruszyłam z pracą na dobre jak skończę wyśle zainteresowanym, a praca najprawdopodobniej zostanie opublikowana:)
Skonczylam wlasnie pierwsze zagadnienie pierwszego rozdziału.
Kolejny to wyobrażenie duszy w spirytyzmie.
wykluczając Kardeca, bo o duszy w jego ujęciu będe pisała na koncu.
I znowu kieruje prosbe o pomoc..
Nie mam niestety ani dostepu ani mozliwosci do zapoznania się z cała literaturą Leona Denisa czy Xaviera czy ktoś czytał cos w temacie albo ma dojscie do jakis prac/tekstów/ksiązek w formie cyfrowej?
jak zawsze z góry dziękuje.
larvatusprodeo
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2011, 15:02

Re: praca licencjacka

Postautor: cthulhu87 » 17 sty 2012, 18:43

wyobrażenie duszy - brzmi trochę enigmatycznie :)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: praca licencjacka

Postautor: larvatusprodeo » 17 sty 2012, 19:46

Chodzi o formuły duszy, jej własności cechy, właściwości..jak ją sobie wyobrażano..:)
to są na razie punkty robocze:) W końcowym efekcie będzie precyzyjnie i naukowo:)
larvatusprodeo
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2011, 15:02

Re: praca licencjacka

Postautor: Voldo » 17 sty 2012, 19:54

http://www.geae.inf.br/en/index.html

Tutaj są jakieś książki Leona... Nie wiem o czym traktują, ale są. Po angielsku.


GEAE resources -> Electronic Books
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: praca licencjacka

Postautor: Hansel » 12 gru 2015, 06:14

cthulhu87 pisze:
Jeśli chodzi o reinkarnację w spirytyzmie, myślę, że spirytyzm nawiązuje tu bardziej do Platona i nie wychodzi nigdzie poza europejski krąg kulturowy. Odniesienia te łatwo znaleźć w pismach Kardeca. Natomiast związki z hinduizmem są raczej pozorne.


Pozorne ? Skąd się wiec wzięły te twierdzenia Materialistów ?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Poprzednia

Wróć do Witamy!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości