Sens istnienia Reinkarnacji ?

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Sens istnienia Reinkarnacji ?

Postautor: Hansel » 29 mar 2019, 15:36

Spotkałem się z twierdzeniem że reinkarnacja jest bez sensu. Przedstawiono mi tutaj następujące argumenty:

1) Fizyczność pamięci - wspomnienia, wszelkie informacje jakie pamiętamy zapisywane są w specyficznych obszarach mózgu, pozostają do dyspozycji umysłu jako struktury neuronalne, które mogą podlegać zmianom i modyfikacjom. To jest fakt, udowodniony przez wpływ chorób i urazów mózgu na pamięć wydarzeń i faktów.

W obliczu tego, niemożliwością jest by kilkuletnie dziecko posiadało pamięć jakiegoś poprzedniego żywota, gdyż musiałoby mieć niemal identyczną budowę obszarów mózgu i strukturę samych neuronów, oraz połączeń synaptycznych magazynujących wspomnienia, co poprzednie wcielenie.
A to jest niemożliwe.

2) Fałszywość dualizmu - reinkarnacja zakłada dualizm, czysto kartezjański, ośmieszony wymysł XVII wiecznego filozofa. Wg niego umysł/świadomość tkwi w opozycji do mózgu, jest niematerialnym bytem. Dualizm jest koncepcją nieweryfikowalną, nie dającą się w żaden sposób potwierdzić, co wynika z założeń. Ponadto fałszywą w obliczu współczesnych badań neurobiologicznych, badań na mózgu przy zachowaniu przytomności pacjenta itp itd.

3) Związek świadomości z umysłem - Umysł nie jest tym samym co świadomość. Można powiedzieć, że umysł to zbiór funkcji poszczególnych obszarów mózgu, z kolei świadomość to nic innego jak przytomność umysłu, czyli stan w którym się umysł znajduje. W obliczu tego niemożliwością jest by świadomość istniała niezależnie od umysłu, a umysł niezależnie od mózgu, lub innej analogicznej struktury.
To prowadzi do kolejnego punktu:

4) Niemożność istnienia funkcji x niezależnie od obiektu X - Mózg pełni funkcję umysłu (W interesującym nas aspekcie, wszak pełni jeszcze funkcję regulacji funkcjonowania organów - pień mózgu). Istnienie umysłu niezależnie od mózgu, lub analogicznej struktury, jest niemożliwe, tak jak bycie prezydentem jest niemożliwe, gdy nie ma kto nim być.

5) Fałszywość założenia, że świadomość jest jakimś niefizycznym obiektem, strukturą, kontinuum - to założenie leży u podstaw wspomnianego dualizmu. Jest fałszywe, bo świadomość to żadna struktura, byt, kontinuum, tylko stan w jakim znajduje się umysł, a umysł to wypadkowa struktury mózgu i jego aktywności bioelektrycznej.
W świetle tego niemożliwością jest by świadomość istniała, a raczej miała miejsce gdziekolwiek poza umysłem, a umysł gdziekolwiek poza mózgiem, lub inną analogiczną strukturą.


Jak myślicie jak najlepiej sformułować kontrargumenty do tych punktów ?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Sens istnienia Reinkarnacji ?

Postautor: Dyzia » 29 mar 2019, 19:28

Też uprzejmie proszę o kontrargumenty :)

Tutaj Hansel przytoczyles tezy trochę w stylu "nie bo nie" , bo mózg bo neurony, bo synapsy, bo jakieś tam badanie... Niby to miażdżące ma być, ale ja np. nie widzę przykładów, odnośników, badań. Nie wiem czy ta osoba się czymś podpierała ?

A ta osoba twardo "trzyma się tego mózgu" gdzie jak wiemy i on nie jest do końca zbadany ( choć nie wiem czy można coś zbadac do końca...)
Dyzia
 
Posty: 197
Rejestracja: 03 sie 2018, 19:29

Re: Sens istnienia Reinkarnacji ?

Postautor: Nikita » 30 mar 2019, 18:21

W chorobie Alzheimera zanikaja funkcje kognitywne ale czlowiek nadal jest duchowa istota... :mrgreen:
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Sens istnienia Reinkarnacji ?

Postautor: ronald73 » 30 mar 2019, 20:38

Czytając te argumenty ja w ogóle nie rozumiem co to ma do reinkarnacji. Tam tylko piszą o jakiś mózg. Na to wychodzi że posiadanie mózg jest dowód że reinkarnacja nie ma sensu? Dla mnie te argumenty w ogóle nie mają nic wspólnego z reinkarnacją. Albo ja nic z tego nie rozumiem...
tylko czasami coś czytam
ronald73
 
Posty: 305
Rejestracja: 25 sty 2018, 21:08

Re: Sens istnienia Reinkarnacji ?

Postautor: cthulhu87 » 31 mar 2019, 17:15

Autor poszczególnych punktów tej argumentacji w swoim myśleniu przyjmuje materialistyczne, metafizyczne przed-założenia dot. relacji umysłu do ciała i istoty samego umysłu
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Sens istnienia Reinkarnacji ?

Postautor: Hansel » 01 kwie 2019, 12:25

cthulhu87 pisze:Autor poszczególnych punktów tej argumentacji w swoim myśleniu przyjmuje materialistyczne, metafizyczne przed-założenia dot. relacji umysłu do ciała i istoty samego umysłu
Tyle zdążyłem zauważyć już sam, ale jak najlepiej jest to twierdzenie obalić?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Sens istnienia Reinkarnacji ?

Postautor: cthulhu87 » 01 kwie 2019, 19:48

Hansel pisze:Tyle zdążyłem zauważyć już sam, ale jak najlepiej jest to twierdzenie obalić?


Widzę, że sporo tych wątków już wielokrotnie omawialiśmy na forum, np. ten dotyczący relacji pamięci do mózgu. Sam pisałem o tym wielokrotnie w kontekście np. filozofii Bergsona. Poszukaj po prostu sobie...

Hansel, znowu praktykujesz dyskusję na innych forach z wykorzystaniem postów z innych forów? :roll: Pisałem Ci już kiedyś, że mnie nie interesuje taka dyskusja na zasadzie głuchego telefonu.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Sens istnienia Reinkarnacji ?

Postautor: Hansel » 02 kwie 2019, 12:23

cthulhu87 pisze:
Hansel pisze:Tyle zdążyłem zauważyć już sam, ale jak najlepiej jest to twierdzenie obalić?


Widzę, że sporo tych wątków już wielokrotnie omawialiśmy na forum, np. ten dotyczący relacji pamięci do mózgu. Sam pisałem o tym wielokrotnie w kontekście np. filozofii Bergsona. Poszukaj po prostu sobie...
Gdzie konkretnie?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26


Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości