Sumienie

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Sumienie

Postautor: jario » 22 sty 2019, 09:22

Czym jest wedlug was sumienie?

Ja mysle ze sumienie to jest wlasnie glos naszej duszy, to jakby odbicie poziomu naszej duszy ktora sie nie cofa w rozwoju a sumienie jest wlasnie podswiadomym straznikiem naszego poziomu ktory na ziemi jest zakryty kurtyna zapomnienia ale tez moze byc kanalem lacznosci z twoim przewodnikiem i duchami sympatyzujacymi ktore pomagaja zastepowac to sumienie w miejscu w ktorym go brakuje.

A jakie sa wasze przekonania na ten temat?
Mistrz pojawia się tylko wtedy, kiedy uczeń jest gotowy ...
Awatar użytkownika
jario
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 464
Rejestracja: 15 gru 2009, 17:09
Lokalizacja: Wedel

Re: Sumienie

Postautor: bernadeta1963 » 22 sty 2019, 13:54

Bardzo ładnie to napisaleś . :)
Dla mnie sumienie to możliwość odróżnienia dobra od zła. O człowieku dopuszczającego się czegoś złego mówimy ''on chyba nie miał sumienia ''.
Nieraz mówimy ,że mamy wyrzuty sumienia ,że czegoś nie zrobiliśmy .Sumienie zatem jest ściśle związane z naszym życiem ,postępowaniem w stosunku do innych ludzi .Zgadzam się z tobą ,że jest to glos naszej duszy ,ale myślę także iż na ten glos ma wpływ nasze wychowanie .To najczęściej rodzice uświadamiają nam co jest dobre ,a co zle .Wiedząc o tym mamy poczucie winy ,gdy zrobimy coś złego .
Należalo by się zastanowić ,co dzieje sie w momencie gdy człowiek popełnia np zbrodnie .Gdzie jest to jego sumienie ?
Czy takie jest jego przeznaczenie i przeznaczenie człowieka ,który zmarł ?
Czy to jest jakiś ''zapis'' w naszej duszy niezależny od naszego wychowania i wpojenia nam dobrych cech charakteru?
Myślę ,że sumienie to coś stalego danego nam przy stworzeniu ,a często blokowanego przez złe energie ,którym poddaje się człowiek .
bernadeta1963
 
Posty: 546
Rejestracja: 30 gru 2014, 18:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Sumienie

Postautor: jario » 22 sty 2019, 14:26

Ja mysle ze jednak wychowanie nie do konca ma wplyw na nasze sumienie.Sam analizujac to na sobie widze ze sa rzeczy ktore moi rodzice probowali mi wpoic a raczej nie mam wyrzutow z tego powodu ze nie wcielam tego w moim obecnym zyciu ale sa tez takie za ktore jestem im bardzo wdzieczny.Podobnie jest z przypadkami kiedy ktos wywodzi sie z tzw.przykladnej rodziny a posuwa sie do przestepst,morderst lub innych zlych czynow.Rowniez odwrotnie kiedy osoby wychowane w patologicznych rodzinach prowadza wprost odwrotne zycie.Najczesciej jednak to podobienstwo sumienia wiaze sie raczej z tym ze czesto nasza rodzina to dusze z naszej grupy dusz ze zblizonego poziomu rozwoju.Powiedzialbym ze to wychowanie wplywa na na wyuczone procesy naszego materialnego umyslu a sumienie nie koniecznie jest z nim zwiazane.Czasem mowi sie ze rozum mi podpowiada jedno a serce cos innego.
Tak przynajmniej ja to widze.
Mistrz pojawia się tylko wtedy, kiedy uczeń jest gotowy ...
Awatar użytkownika
jario
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 464
Rejestracja: 15 gru 2009, 17:09
Lokalizacja: Wedel

Re: Sumienie

Postautor: Pablo diaz » 22 sty 2019, 17:00

W kiędze mediów znalazłem ,myślę,że odpowiedni fragment :

O mediach

Każdy człowiek jest medium i każdy ma obok siebie Ducha prowadzącego go ku dobru,gdy tylko
potrafi go słuchać.Czy więc,jak niektórzy ludzie,komunikują się z tym Duchem,wykorzystując
szczególne zdolności medialne,czy jak inni słuchają go na zasadzie głosu serca i umysłu-
to nie jest ważne:zawsze jest to ten sam udzielający rad zaprzyjaźniony Duch.Nazywajcie go
jak chcecie:duchem,rozsądkiem,inteligencją,a i tak zawsze będzie to głos,który odpowiada
waszej duszy i mówi wam dobre rzeczy.Wy poprostu nie zawsze go rozumiecie.
Nie każdy potrafi postępować tak,jak podpowiada mu rozum.Przy czym nie chodzi tu o rozum,
który częściej śpi niż działa:nie o ten,który gubi się pośród materialnych i prymitywnych
interesów.Chodzi tu o rozum pozwalający człowiekowi wznieść się nad swój własny poziom i
osiągnąć nieznane dotąd rejony,chodzi o ten święty płomień inspirujący artystów i poetów,
o Boską myśl dodającą skrzydeł filozofowi,o pęd popychający jednostki
i narody.O rozum,którego pospolity tłum nie jest w stanie pojąć,a który jednak unosi
człowieka i zbliża do Boga bardziej,niż jakiekolwiek inne ze stworzeń.Chodzi tu o intelekt
potrafiący prowadzić go przez nieznane i skłaniający do robienia najpiękniejszych rzeczy.
Wsłuchajcie się w ten wewnętrzny głos,w tego dobrego geniusza,któy nieustannie do was
mówi,a czasem uda się wam usłyszeć waszego anioła stróża,wyciągającego do was dłoń z
dalekiego nieba.Powtarzam:wewnętrzny głos przemawiający do serca,to głos dobrych Duchów-
i to właśnie w tym kontekście wszyscy ludzi są mediami.

Duch Channing ..Księga mediów,,

Dla mnie sumienie to głos serca,każdy może wsłuchać sie w głos serca ,z którego płynie same dobro.
jak dla mnie rozum jest pełen obaw i kalkulacji,należy nauczyć się żyć w przestrzeni serca ,w nadświadomości .
viewtopic.php?f=7&t=3787&p=76090&hilit=%C5%BCy%C4%87+w+przestrzeni+serca#p76090
Sercem Ewangelii jest miłość,a duchem spirytyzmu miłosierdzie.
Awatar użytkownika
Pablo diaz
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1548
Rejestracja: 09 kwie 2012, 10:20
Lokalizacja: kołobrzeg

Re: Sumienie

Postautor: Pawełek » 22 sty 2019, 18:59

Osobiście uważam sumienie jako pamięć naszej duszy. Biorąc pod uwagę to, że spirytyzm głosi o ponownym wcielaniu się w celu doznawania nowych doświadczeń i rozwijania się, wiele osób zarzuca mu "skoro się odradzamy to jak mamy korzystać z poprzednich doświadczeń skoro nic nie pamiętamy?". Jak wiecie są ku temu powodu, ale to właśnie dzięki sumieniu niezależnie od tego, że nie pamiętamy naszych poprzednich wcieleń, nauka którą wynieśliśmy jest w nim zapisana.
Awatar użytkownika
Pawełek
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 1941
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:36
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sumienie

Postautor: fruwla » 23 sty 2019, 11:53

Wedlug mnie,sumienie to takie male zebate koleczko, umiejscowione gdzies blisko ludzkiego serca.
I jesli czyni sie cos wbrew dobru, zarowno blizniego jak i braci mniejszych, wtedy to koleczko zaczyna sie po prostu krecic.
I tak, w zaleznosci od czynu , czasem kreci sie wolno a czasem bardzo szybko - i wtedy boli....
pozdrawiam wszystkich posiadaczy koleczka ;)
" Punkt widzenia zalezy od miejsca siedzenia "
fruwla
 
Posty: 956
Rejestracja: 28 kwie 2015, 10:03

Re: Sumienie

Postautor: Xsenia » 24 sty 2019, 10:10

Ha, a dla mnie sumienie to zgrzybiały, złośliwy, marudny, denerwujący głos, który nie pozwala żyć tak jak człowiek chce!
Ale i tak go słucham, bo jak nie posłucham, to pożałuję po stokroć. Ale szczerze go nie lubię :evil:
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec


Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości