Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Miejsce, w którym można zadać każde pytanie dotyczące spirytyzmu, świata Duchów, reinkarnacji, sensu życia, praw kierujących naszym światem, Boga.

Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: czarnyMag » 29 lut 2016, 14:20

Bóg - słowo które tak często jest używane na forum, że (wyszukiwarka głupieje) i tym samym jestem zmuszony zadać to pytanie kolejny raz:
Kim/Czym Twoim zdaniem jest Bóg? Czemu o to pytam? Pytam o to gdyż próbuję dociec sensu naszego istnienia, sensu kosmosu, sensu wieczności, sensu doskonalenia się. Bo przecież ktoś stworzył ten porządek, te dusze. Stworzył bo się po naszemu (po ludzku) po prostu nudził. Niektórzy artyści mogliby się ze mną nie zgodzić w tej kwestii ale kto tworzy dla tworzenia? Jak nie ma odbiorców tej sztuki to twórczość przestaje mieć sens! Nie tworzy się dzieł dla siebie - i tu chyba po części odpowiedziałem sobie sam na powyższe pytanie :lol:
Ale nadal nie objaśnia to sensu istnienia "pierwszej przyczyny"! Ja to widzę tak: Ktoś tworzy (cokolwiek) - w tym wypadku to "cokolwiek" to wszechświat który nie ma ani początku ani końca (przynajmniej dla człowieka bo on tego jeszcze nie ogarnia). I tworzy istoty rozumne które mają w przyszłości potrafić odróżniać między dobrem a złem - tworzy je równe względem siebie i mówi: "start" - zobaczymy która myszka dobiegnie do mety pierwsza, a jak już tam dobiegnie po tym jak Ja rzucę jej te wszystkie przeszkody to zobaczymy co dalej :twisted:
Wtedy coś w swej genialności wymyślę :) I byłby to żart gdyby nie to że dusza wychodząc z ciała przy koordynacji doskonałych bytów które ją asekurują widzi i zapisuje w swojej jaźni doświadczenia z poza ciała - a więc widzi świat doskonały i konsekwencje swego wcielonego jestestwa i......się cofa w swej niedoskonałości względem swych nauczycieli - a cofając się przyjmuje w pamięć wzór doskonałości! Potem tęskni, potem się męczy niesamowicie gdyż będąc wcielona na tym a nie innym "łez padole" (a przecież nie dzieje się jej żadna krzywda - jest zdrowa, ma według niej wszystko) ale pragnie najgorszego byle tylko wrócić na autostradę dusz, wie że to co ją otacza jest mrzonką w stosunku do tego co "widziała"
doświadczyła. I odtąd wie również, że nikt "ją" nie zrozumie gdyż świat jest jaki jest a jest po prostu wolą Najwyższego.
Więc w swej przekorności i niedoskonałości pytam "bluźnierczo" w swej nienawiści do obecnego stanu mej rzeczy: Kim jest Bóg?! Kim/Czym jest według twej wiedzy (wcielonego jestestwa) dla ciebie Pan życia (wcielenia) i śmierci (szczęścia) Twego?
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: 1Prawda1 » 29 lut 2016, 17:52

Dla mnie Bóg jest światem idei. Istnieje siła według mnie która stworzyła wszechświat poprzez konieczność. Zapewne jedno z drugim się łączy, gdyż najprawdopodobniej (moje przeczucie przynajmniej na dzień dzisiejszy) Platoński boski budowniczy (Demiurg) jest tylko metaforą, a jak Platon wskazuje: Demiurg uczestniczy w świecie idei.
Bogiem jest niebo, fachowo: Świat Idei
Oto rzecz, która przez nasze ograniczenia potrafi szkodzić, czy będzie, czy nie będzie w określonej chwili używana: wiarygodność
https://www.youtube.com/watch?v=AYPcf2pbrYo
Awatar użytkownika
1Prawda1
 
Posty: 1143
Rejestracja: 31 maja 2015, 23:31

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: czarnyMag » 02 mar 2016, 15:02

Do: 1Prawda1

Czyli jednak niematerialny "byt" coś w stylu: skoro istnieje kura to było jajko, a skoro istnieje jajko to była kura. Ale czemu ta "kura" niektórym istotą które stworzyła dała rozum a innym tylko instynkt? Chyba nas (mnie na pewno) to przerasta :?:
"żyj i daj żyć innym"
Awatar użytkownika
czarnyMag
 
Posty: 2854
Rejestracja: 05 gru 2014, 21:22
Lokalizacja: Astral - tu i tam - teraz tu

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: arystoklesa » 02 mar 2016, 23:31

Gdyby ktokolwiek odpowiedział na pytanie: kim jest Bóg? To ten przestałby być Bogiem (to wynika z definicji). Za to interesujące jest pytanie: kim dla mnie jest Bóg? Mogę odpowiedzieć na z własnej perspektywy, bo ta jest dla mnie poznawalna, ale nie dostarczy ona wiedzy o Bogu, lecz o mnie. Zatem dla mnie Bóg jest.
arystoklesa
 
Posty: 17
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:55

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: cthulhu87 » 02 mar 2016, 23:33

arystoklesa pisze:Gdyby ktokolwiek odpowiedział na pytanie: kim jest Bóg? To ten przestałby być Bogiem (to wynika z definicji)


Możesz tę myśl rozwinąć?
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: 1Prawda1 » 02 mar 2016, 23:39

Chodzi mu/jej chyba o to, że Bóg nie jest dla mnie taki, a dla Ciebie taki tylko o to, że on jest.
Bogiem jest niebo, fachowo: Świat Idei
Oto rzecz, która przez nasze ograniczenia potrafi szkodzić, czy będzie, czy nie będzie w określonej chwili używana: wiarygodność
https://www.youtube.com/watch?v=AYPcf2pbrYo
Awatar użytkownika
1Prawda1
 
Posty: 1143
Rejestracja: 31 maja 2015, 23:31

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: cthulhu87 » 02 mar 2016, 23:45

1Prawda1 pisze:Chodzi mu/jej chyba o to, że Bóg nie jest dla mnie taki, a dla Ciebie taki tylko o to, że on jest.


No dobrze, rozumiem (jeśli o to właśnie chodzi), ale niepokoi mnie jedna rzecz - stwierdzając, że coś jest , jednocześnie wyrażamy swoje zdanie w fundamentalnej kwestii ontycznej - tj. bytu/niebytu tego czegoś. Dodajmy do tego pewną obserwację: dla jednych ludzi (teistów) Bóg jest, dla innych (ateistów) Boga nie ma, podobnie jak dla mnie Bóg może być taki, a dla Ciebie inny.

A może w ogóle nie warto zadawać tego pytania. Mistyk, który doświadcza Boga i tak nie przełoży idealnie tego doświadczenia na słowa. Z kolei ktoś, kto go nie doświadcza będzie się tylko miotać w różnych konstrukcjach będących w mniejszej lub większej mierze wytworem jego inteligencji.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: 1Prawda1 » 02 mar 2016, 23:57

W rzeczy samej. Podoba mi się to w jaki sposób o tym piszesz. Moja dusza podzieli się z Tobą swoim zdaniem:

Mistyk. Tu trafiłeś. Boga doświadczasz duszą na niecodziennych warunkach i przy określonych okolicznościach. Pisałeś mi kiedyś o Pięknie, że według mnie istnieje ono już, jam Ci nie odpisał bo nie byłem jeszcze rozkręcony w dzieleniu się własnymi poglądami. Tak cthulhu87 - istnieje już i jest wieczne. Można dojść do bezpośredniego poznania Boga, lecz do całkowitego Jego poznania nie dojdzie człowiek prędzej jak po śmierci, gdyż ciało to blokuje. Bardzo chętnie bym Ci opisał czym jest to Piękno, czym jest Prawda, lecz się nie da. Mogę Ci jedynie zarys podać.

Wolność, niesamowitość, zaskakująca rzecz o której byś powiedział, żeś nigdy nie wiedział, że jest coś takiego, szał miłości, błogość, lot.
Bogiem jest niebo, fachowo: Świat Idei
Oto rzecz, która przez nasze ograniczenia potrafi szkodzić, czy będzie, czy nie będzie w określonej chwili używana: wiarygodność
https://www.youtube.com/watch?v=AYPcf2pbrYo
Awatar użytkownika
1Prawda1
 
Posty: 1143
Rejestracja: 31 maja 2015, 23:31

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: arystoklesa » 03 mar 2016, 00:00

cthulhu87 pisze:
arystoklesa pisze:Gdyby ktokolwiek odpowiedział na pytanie: kim jest Bóg? To ten przestałby być Bogiem (to wynika z definicji)

Możesz tę myśl rozwinąć?

Teologia i filozofia (metafizyka) uznają Boga (Byt, Istotę, Istnienie) za coś niepoznawalnego. To oczywiste. Czegokolwiek nie powiedzielibyśmy o Istocie, Bogu, pierwszej przyczynie, bycie samym w sobie, nie wyczerpiemy wiedzy o nim, a jedynie poznamy dzięki temu nas samych. Koncepcje Boga, koncepcje bytu to nic innego powoływanie do życia nowych bytów.
arystoklesa
 
Posty: 17
Rejestracja: 02 mar 2016, 22:55

Re: Kim/Czym dla Ciebie jest Bóg?

Postautor: cthulhu87 » 03 mar 2016, 00:02

arystoklesa pisze:Teologia i filozofia (metafizyka) uznają Boga (Byt, Istotę, Istnienie) za coś niepoznawalnego. To oczywiste.


Jeśli więc mówię o Bogu, że jest dla mnie taki a taki, co właściwie robię?
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Następna

Wróć do Pytania i odpowiedzi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości