PIĘĆ TYPÓW SPIRYTYSTÓW

Dyskusje o książkach związanych z tematyką spirytystyczną i dostępnych w Polsce. Recenzje, zapowiedzi, streszczenia książek zagranicznych.

PIĘĆ TYPÓW SPIRYTYSTÓW

Postautor: Pablo diaz » 01 paź 2020, 08:52

PIĘĆ TYPÓW SPIRYTYSTÓW

1.Spirytyści,którzy nie wiedzą, że nimi są.
Chociaż nigdy nie słyszeli o doktrynie spirytystycznej, mają wrodzone poczucie postulatów, wyrażonych słowami i myślami.
U tych osób poczucie bycia spirytystą jest obecne chociaż nie znają tej filozofii, wierzą w Boga, w nieśmiertelność duszy, w reinkarnację, w prawo przyczyny i skutku oraz inne spirytystyczne zasady.

2.Spirytyści eksperymentaliści
Dla nich spirytyzm jest nauką polegającą na obserwacji dziwnych wydarzeń, które są manifestacjami mediumistycznymi.
Interesują się tylko zjawiskami naukowymi, nie przestrzegając filozoficznej i moralnej części doktryny.
Wiele razy ,z powodu niewiedzy kierownictwa grup spirytystycznych ,uczestniczą w sesjach mediumistycznych z całkowitym brakiem
przygotowania duchowego i intelektualnego

3.Spirytyści niedoskonali
Wierzą w spirytystyczne postulaty. Rozumieją i podziwiają filozoficzną i moralną część doktryny, ale dalej w ich charakterach widać dumę, pychę, egoizm i zapęd do materializmu.
Wielu z nich bierze udział w spotkaniach spirytystycznych. Nie są jednak zaangażowani we własną reformę moralną.

4.Spirytyści fanatyczni
Olśnieni doktryną spirytystyczną ,zapominają, że wiara musi być uzasadniona.
Są łatwym łupem dla mistyfikatorów zarówno tych (wcielonych jak i odcieleśnionych) którzy wykorzystują ich do oczerniania i ośmieszania doktryny i ich sympatyków.
Są też tacy (zainicjowani w filozofii spirytystycznej) ,którzy próbują ,,nawrócić,, wszystkich krewnych i przyjaciół, zapominając, że każdy duch ma swoją chwilę na duchowe przebudzenie.

5.Spirytyści chrześcijanie.
Chrześcijanie (lub prawdziwi spirytyści) studiują i żyją w pełni postulatami spirytystycznymi.
Świadomi przemijalności ziemskiego życia, wykorzystują obecne wcielenie jako dźwignię ewolucji duchowej. Starają się stłumić swoje złe tendencje, przeprowadzając głęboką reformę. Miłosierdzie jest wyrazem ich wiary opartej na naukach Mistrza Jezusa.

Allan Kardec
Sercem Ewangelii jest miłość,a duchem spirytyzmu miłosierdzie.
Awatar użytkownika
Pablo diaz
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1548
Rejestracja: 09 kwie 2012, 10:20
Lokalizacja: kołobrzeg

Re: PIĘĆ TYPÓW SPIRYTYSTÓW

Postautor: Elka » 01 paź 2020, 14:55

Chyba moglabym sie po czesci przypisac do typu nr. 1 ..
( nie uwazam oczywiscie siebie za spirytystke) tak mi spasowalo kiedy przezcytala, typ pierwszy..
Kardeca poznaje dopiero - przeczytalam Ksiege Duchow i zamierzam zamowic kolejna jego ksiazke ... chociaz mysle,ze jeszcze z raz dwa razy albo conajmniej jakies watki z Ksiegi Duchow musze przecztyac jeszcze raz... nie jest latwo zrozumiec ja za 1szym razem- wiele tam okreslnikow i nazennictw ktorych ja osobiscie nie znam i musze posprawdzac..
Typ nr. mnie przeraza..
Awatar użytkownika
Elka
 
Posty: 188
Rejestracja: 24 paź 2019, 10:46

Re: PIĘĆ TYPÓW SPIRYTYSTÓW

Postautor: danut » 01 paź 2020, 19:32

Wolnoć Tomku w swim domku, każdy według siebie może sobie kwalifikować inne osoby, ale przeraża mnie to, że zawsze przy tym chcą siebie postawić na piedestale. Typ pierwszy - "mają wrodzone poczucie postulatów....wierzą w Boga, w nieśmiertelność duszy, w reinkarnację, w prawo przyczyny i skutku oraz inne spirytystyczne zasady.
Wrodzone postulaty i spirytystyczne zasady? Jak to się stało? Każdy dogmat jest tylko dogmatem, a wiara wiarą, jedno i drugie jest przez kogoś narzucone. Jak to się ma do zdania z punktu czwartego, że "Olśnieni doktryną spirytystyczną, zapominają, że wiara musi być uzasadniona." Czym ci pierwsi ją uzasadniają - wrodzonym talentem do czego - do manipulacji i górowania? I jeszcze jeden zgrzyt w tym typowaniu - Skoro prawdziwi spirytyści w oparciu o Jezusa "wykorzystują obecne wcielenie jako dźwignię ewolucji duchowej. Starają się stłumić swoje złe tendencje, przeprowadzając głęboką reformę." to dlaczego osądzani krytycznie są ci, którzy "Interesują się tylko zjawiskami naukowymi, nie przestrzegając filozoficznej i moralnej części doktryny." - że nie przestrzegają części tej doktryny to robią to z "całkowitym brakiem przygotowania duchowego i intelektualnego"? To jak to jest z tym głębokim przeprowadzaniem reformy i z ewolucją ducha, jak to jest z ich wiarą opartą na naukach Jezusa skoro on sam był reformatorem starych wierzeń a nadto zakazał osądzać innych, by samemu nie być osądzonym?
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: PIĘĆ TYPÓW SPIRYTYSTÓW

Postautor: ronald73 » 02 paź 2020, 06:45

Mam wrażenie że słowo 'spirytyści' można zamienić na 'ludzie'. Nie będzie różnica.
tylko czasami coś czytam
ronald73
 
Posty: 305
Rejestracja: 25 sty 2018, 21:08

Re: PIĘĆ TYPÓW SPIRYTYSTÓW

Postautor: Elka » 02 paź 2020, 11:34

ronald73 pisze:Mam wrażenie że słowo 'spirytyści' można zamienić na 'ludzie'. Nie będzie różnica.


Trafna uwaga
Awatar użytkownika
Elka
 
Posty: 188
Rejestracja: 24 paź 2019, 10:46

Re: PIĘĆ TYPÓW SPIRYTYSTÓW

Postautor: danut » 02 paź 2020, 11:54

Oczywiście, że bardzo trafna uwaga. Czy nazwanie się spirytystą ma dać im jakieś poczucie wyższości nad resztą ludzi? Bo co to inni są z "całkowitym brakiem przygotowania duchowego i intelektualnego"?
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: PIĘĆ TYPÓW SPIRYTYSTÓW

Postautor: Pablo diaz » 02 paź 2020, 12:19

ronald73 pisze:Mam wrażenie że słowo 'spirytyści' można zamienić na 'ludzie'. Nie będzie różnica.


Można jak najbardziej ,jednak na Ziemi istoty ludzkie wobec wszelkich ziemskich rzeczy, zespołów praw, przekonań, doktryn oraz z obowiązków wynikających z zajmowania pozycji, posiadają swoje nazwy ,regulaminy itd . Każdy akt społeczny, spojrzenie w dawnym jak również we współczesnym społeczeństwie odgrywa odpowiednią rolę kierując się pewnym zasadami ,przez ,co posiada i odpowiednie nazewnictwo.

Zatem każdy z nas jest człowiekiem , ale nie koniecznie spirytystą ,ponieważ nie posiada wymienionych cech charakteru wedle ustaleń kodyfikatora spirytyzmu Allana Kardeca .
Podobnie jak forum ma nazwę spirytystyczne ,a nie forum ludzkie ,tak każdej rzeczy ziemskiej przypisuje się odpowiednią temu terminologię, odpowiednią do charakteru.
Sercem Ewangelii jest miłość,a duchem spirytyzmu miłosierdzie.
Awatar użytkownika
Pablo diaz
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1548
Rejestracja: 09 kwie 2012, 10:20
Lokalizacja: kołobrzeg

Re: PIĘĆ TYPÓW SPIRYTYSTÓW

Postautor: danut » 02 paź 2020, 12:51

Pablo diaz pisze:
ronald73 pisze:

Zatem każdy z nas jest człowiekiem , ale nie koniecznie spirytystą ,ponieważ nie posiada wymienionych cech charakteru wedle ustaleń kodyfikatora spirytyzmu Allana Kardeca .
Podobnie jak forum ma nazwę spirytystyczne ,a nie forum ludzkie ,tak każdej rzeczy ziemskiej przypisuje się odpowiednią temu terminologię, odpowiednią do charakteru.

Tylko, że te wymienione cechy charakteru niczym się nie odróżniają od typowych cech wszystkich ludzi. Ja wiem, że Kardec chciał je sobie przywłaszczyć i tym, którzy są z nim w przyjaźni a teraz kontynuują to ci, którzy są w zgromadzeniu na to podobieństwo, ale to zwykła ułuda i tylko zagarnianie pod siebie dostępnych rzeczy każdemu.
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Re: PIĘĆ TYPÓW SPIRYTYSTÓW

Postautor: Xsenia » 02 paź 2020, 19:25

Ciągle się dziwię Danut, że wytrzymujesz na naszym forum. Forum spirytystyczne, założone by propagować spirytyzm założony przez Kardeca, a ty ciągle negujesz i obrażasz spirytystów. To [url]nie jest forum o wszystkich zjawiskach paranormalnych[/url], tylko SPIRYTYSTYCZNE. Kiedy ty to pojmiesz?

Kardec niczego sobie nie "przywłaszczył"!!! Po prostu spisał to co widział i doświadczył. Opisał sens życia według niego. A my zgadzamy się z jego pojmowaniem świata. Ot tyle i aż tyle.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: PIĘĆ TYPÓW SPIRYTYSTÓW

Postautor: danut » 02 paź 2020, 19:46

Xseniu - spirytyzm odwołuje się do wiedzy o życiu po śmierci i ma opierać się na kontaktach z tymi co umarli, z innym światem, na widzeniu i odczuwaniu tego wszystkiego co nie jest oczywiste już dla naszego doczesnego postrzegania tego co jest namacalne, obejmowane wzrokiem w naszej przestrzeni. No i dobrze, że Kardec chciał te rzeczy udowodnić naukowo, ale wyrwał się przed szereg, że tylko oni ci upatrzeni przez niego specjaliści to zrobią. I przestajmy się okłamywać - nie udowodnił niczego, a ci specjaliści po tym haśle już na siłę i uciekając się do spekulacji chcieli oszukać świat, że jednak mu się to udało. Wtedy dopiero świat ogarnął szał i chaos i zaczęto prześcigać się w talentach jak np. siostry Fox, gdzie jedna z bliźniaczek udawała ducha drugiej i jej bilokację, jak jakieś medium nie pamiętam niestety na teraz nazwiska pod długą spódnicą ukrywała ubrany w but kij i tą trzecią nogą powodowała stuki w stół, czy inna, która ubijała białka z jajek na pianę wypluwając ją jako ektoplazmę duszy. Po tych faktach i odkryciu tych popisów, świat nauki całkowicie odsunął się od Kardeca. Dlatego uważam, że spirytyzm powinien być ujawniony, odkryty, ale trzeba siegnąć do reform i do innych sposobów, tamte nie wypaliły. Tamte ich prawdy nie stały się ostateczne, a wręcz okazują się być bardzo słabe, by ogarnęły ten temat. I nikogo nie obrażam, kiedy Ty to Xseniu zrozumiesz? To jest obrażanie pokazać i wytłumaczyć jakiejś osobie gdzie się myli? To chyba mój wysiłek i praca mająca na celu pomoc tym ludziom? Z Bogiem, który nigdy się nie myli chyba nie dyskutujemy tutaj? Trzymam się faktów i piszę o faktach, widzę błędy i wskazuje je a nie, ze muszę je ukrywać. Po co je tu ukrywać, w jakim celu?
danut
 
Posty: 6655
Rejestracja: 27 paź 2015, 09:27

Następna

Wróć do Literatura spirytystyczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości