rivail.pl - Nowości

Dyskusje o książkach związanych z tematyką spirytystyczną i dostępnych w Polsce. Recenzje, zapowiedzi, streszczenia książek zagranicznych.

Re: rivail.pl - Nowości

Postautor: atalia » 04 sie 2013, 21:06

Niektórzy twierdzą że wszystko jest zapisane w tzw. kronice akaszy, bardziej wspólcześnie mówiąc, jako informacja w polu kwantowym.
Musimy jednak wziąć pod uwage to, że nasza pamięć jest obarczona dużą dozą subiektywizmu.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: rivail.pl - Nowości

Postautor: forrest » 05 sie 2013, 19:54

Krzysztoff pisze:
atalia pisze:A dlaczego niby musi ta koncepcja być tak pesymistyczna?
Najwyraźniej Twoje ego zajadle broni swojego stanu posiadania.

ego boi się przestać istnieć :)

Swoją drogą akurat w tych kwestiach wszelkie wiarygodne badania nad regresją i wspomnieniami z poprzednich wcieleń wskazują na to że pamięć poprzednich wcieleń pozostaje.
Naukowcy (nieliczni) skłaniają się do nowego paradygmatu że pamięć jednak jest składowana poza ciałem materialnym.
Wydaje mi się że Moreira pisze w swojej książce że ta pamięć zapisuje się w jednej z "warstw" ciała duchowego...


Ego - czyli to, co ma świadomość swojego istnienia, co ma pamięć minionych zdarzeń, wszelkie cechy osobowości, charakter, temperament... . Ego to jest to samo co dusza (duch). Czy Dusza posiada coś, poza samą sobą, poza swoim własnym potencjałem obejmującym m. in. wszystkie cechy jej osobowości? No nie ma... . Więc nic nie ma do stracenia ze "swojego stanu posiadania". Czy boi się przestać istnieć? - jeżeli dostrzeże taką możliwość i ma rozwiniętą inteligencję intrapersonalną w tym kierunku, to tak. To jest dusza, która ma zakodowany szacunek dla życia/istnienia. Większość ludzi uczy się szacunku do życia (a raczej jest im on wpajany przez odpowiednie wychowanie). Ale mimo wszystko nie daje im to możliwości zrozumienia wartości życia. Jednak niektórzy mają zakodowany szacunek dla życia. Choć nie da się tego opisać słowami, dogłębnie rozumieją, że życie (nieśmiertelność) jest absolutnie największą wartością.

Rzeczywiście, fakt przeżywania doświadczonych zdarzeń na nowo w głębokiej hipnozie sugeruje, że to w duszy są zapisane te przeżycia.
Oczywiście na etapie wcieleń można mówić o rozwoju osobowości ego, jego ewolucji ku stawaniu się lepszym dla innych, rozwijaniu zdolności intelektualnych. Jeżeli jest tak, że po osiągnięciu przez ego doskonałości w nieskończoności (zgodnie z porównaniem Böttchera do asymptotycznego zbiegania funkcji do granicy) zachowuje ono wszystkie cechy osobowości, będąc zdominowane przez te pozytywne cechy, to wtedy pogląd o nieśmiertelności duszy jest poprawny. Jeżeli osobowość nie jest niepodzielna i trwała w każdym sensie, to mówienie o nieśmiertelności duszy jest wprowadzaniem w błąd.

EDIT: Rozumienie wartości życia musi wynikać z czegoś głębszego - ja pamiętam, że mając najbliżej 5 lat myślałem tak jak dzisiaj. Byłem przekonany, że wszyscy tak myślą... . Wgląd w samego siebie pozwala oczywiście określić, co jest przyczyną doznawania różnych uczuć (np. lęku), ale myśl o nieśmiertelności jest czymś o wiele głębszym.
Ostatnio zmieniony 06 sie 2013, 07:06 przez forrest, łącznie zmieniany 1 raz
"Spirytyzm będzie naukowy albo nie będzie go wcale." - Allan Kardec
Awatar użytkownika
forrest
 
Posty: 457
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:25
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: rivail.pl - Nowości

Postautor: forrest » 05 sie 2013, 20:06

atalia pisze:Niektórzy twierdzą że wszystko jest zapisane w tzw. kronice akaszy, bardziej wspólcześnie mówiąc, jako informacja w polu kwantowym.
Musimy jednak wziąć pod uwage to, że nasza pamięć jest obarczona dużą dozą subiektywizmu.


Nie wiem co to jest "pole kwantowe" ...nie mówiąc już o "dozie subiektywizmu pamięci". Słyszałem gdzieś o pojęciu "pole kwantowe", ale obawiam się, że do zrozumienia, co ono oznacza, musiałbym przeczytać kilka książek do fizyki. Nie zakładaj, że na tym forum są sami dobrzy matematycy. W najlepszym razie mogą tu być jedynie osoby rozwiązujące - tak jak ja - różne problemy inżynierskie. A stąd do zrozumienia pojęć "twardej" fizyki jest jeszcze daleka droga.
"Spirytyzm będzie naukowy albo nie będzie go wcale." - Allan Kardec
Awatar użytkownika
forrest
 
Posty: 457
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:25
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: rivail.pl - Nowości

Postautor: atalia » 05 sie 2013, 21:02

Hmm...zbyt dobrą matematyczką i fizyczka to ja nie jestem. :oops:
Mówię tylko o tym, co znam z róznych ksiązek.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: rivail.pl - Nowości

Postautor: Krzysztoff » 05 sie 2013, 21:55

forrest pisze:
Ego - czyli to, co ma świadomość swojego istnienia, co ma pamięć minionych zdarzeń, wszelkie cechy osobowości, charakter, temperament... . Ego to jest to samo co dusza (duch).


no chyba jednak nie , Ego to termin psychologiczny opisujący umysł człowieka wcielonego i jeżeli dobrze rozumiem naukę duchów , to jesteśmy marnym wycinkiem tego co reprezentuje Duch razem ze swoim ciałem duchowym , wiedzą z poprzednich wcieleń , rozszerzoną wiedzą wynikającą z uwolnienia od materii , rozszerzonymi zmysłami , idealnym postrzeganiem itd...
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: rivail.pl - Nowości

Postautor: forrest » 06 sie 2013, 21:37

http://sjp.pwn.pl/szukaj/ego
Skoro to jest świadoma część osobowości, to znaczy że jest to określenie ducha, którego potencjał jest czasowo ograniczony przez powiązanie z ludzkim ciałem.
"Spirytyzm będzie naukowy albo nie będzie go wcale." - Allan Kardec
Awatar użytkownika
forrest
 
Posty: 457
Rejestracja: 10 sty 2009, 23:25
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: rivail.pl - Nowości

Postautor: Luperci Faviani » 07 sie 2013, 20:53

A ja w tym temacie wolałbym dowiedzieć się kiedy wyjdzie kwartalnik 1 i 2 / 2013 :) bo cała reszta to chyba off topik :shock:
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: rivail.pl - Nowości

Postautor: dankamik » 18 sie 2013, 19:08

Luperci Faviani pisze:A ja w tym temacie wolałbym dowiedzieć się kiedy wyjdzie kwartalnik 1 i 2 / 2013 :) bo cała reszta to chyba off topik :shock:

jestem za ...
Wiedzcie, że dla poety jedna tylko droga: W sercu szukać natchnienia i dążyć do Boga!
- Adam Mickiewicz
dankamik
 
Posty: 27
Rejestracja: 25 gru 2010, 08:14
Lokalizacja: Mikołów

Re: rivail.pl - Nowości

Postautor: Voldo » 18 sie 2013, 20:57

Wyjdą jak będą gotowe - cierpliwości :)
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: rivail.pl - Nowości

Postautor: dankamik » 24 sie 2013, 06:00

Łatwo mówić ...
Wiedzcie, że dla poety jedna tylko droga: W sercu szukać natchnienia i dążyć do Boga!
- Adam Mickiewicz
dankamik
 
Posty: 27
Rejestracja: 25 gru 2010, 08:14
Lokalizacja: Mikołów

PoprzedniaNastępna

Wróć do Literatura spirytystyczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 9 gości