Jaka ksiazka dla laika?

Dyskusje o książkach związanych z tematyką spirytystyczną i dostępnych w Polsce. Recenzje, zapowiedzi, streszczenia książek zagranicznych.

Jaka ksiazka dla laika?

Postautor: jario » 22 gru 2009, 14:40

Ktora z ksiazek o spirytyzmie jako pierwsza,druga i kolejna byscie polecili osobie ktora zupelnie jeszcze nie zetknela sie ze spirytyzmem lub zna ta filozofie bardzo slabo?
Mysle ze kolejnosc w pewien sposob moze byc istotna zeby odpowiednio poznac i zrozumiec spirytyzm.
Mistrz pojawia się tylko wtedy, kiedy uczeń jest gotowy ...
Awatar użytkownika
jario
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 465
Rejestracja: 15 gru 2009, 17:09
Lokalizacja: Wedel

Re: Jaka ksiazka dla laika?

Postautor: konrad » 22 gru 2009, 14:53

Najpierw "Księga Duchów" Allana Kardeca. Od niej tak naprawdę wszystko się zaczęło :) Pozostałe książki Kardeca można czytać już w dowolnej kolejności. Ważne tylko by zacząć od Księgi Duchów. Co do "Księgi Duchów", myślę, że czytając ją po raz pierwszy można pominąć przedmowę Allana Kardeca i przejść od razu do pytań i odpowiedzi.

Na początek dobre są też książki F. Brune'a, które można czytać bez wcześniejszego przygotowania. Myślę, że dobrze też sprawdzi się tu "Życie po śmierci" Leona Denis.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka ksiazka dla laika?

Postautor: vinitor » 01 sty 2010, 20:22

Nie miałem dojścia do wszystkich pozycji tematycznie związanych z spirytyzmem lecz moim zdaniem dobrze jest zaczynać od skromniejszych pod względem stron. "Księga Duchów", nawet pominąwszy wstęp, ma jeszcze ponad 1000 pytań i odpowiedzi, która dla przeciętnego początkującego poszukiwacza nowych nauk, jest i tak materiałem ciężkim do strawienia. Mnie w ręce wpadł "Spirytyzm" tegoż samego autora i zawiera znacznie mniej pytań, no i stron zarazem, dając już jakieś pojęcie o temacie. Można mówić o przygotowaniu adepta do większego kalibru wydawniczego jakim jest "Księga Duchów", "Niebo i Piekło", "Księga Mediów". Problemem jest jej dostępność. W księgarniach nie ma. Pozostają antykwariaty. Na Allegro poszła ostatnio za 5.50 (używana).
Leon Denis kontynuował prace rozpoczęte przez Kardeca. "Życie po śmierci" (372 s.) - jedna z czterech przetłumaczonych na j, polski książek Denisa

Autor Denis, Léon (1846-1927).
Tytuł Życie po śmierci ! : wykład nauki duchów : naukowo uzasadnione rozwiązanie zagadnień życia i śmierci - natura i przeznaczenie jaźni ludzkiej, przeżycia kolejne / Léon Denis ; spolszczyła Janina Kreczyńska.


.......................................................
" Rzeka prawdy płynie korytem błędów."
Rabindranath Tagore
Awatar użytkownika
vinitor
 
Posty: 577
Rejestracja: 25 gru 2009, 07:58

Re: Jaka ksiazka dla laika?

Postautor: konrad » 02 sty 2010, 12:02

vinitor pisze:Mnie w ręce wpadł "Spirytyzm" tegoż samego autora i zawiera znacznie mniej pytań, no i stron zarazem, dając już jakieś pojęcie o temacie.


Trzeba pamiętać, że "Spirytyzm" nie jest tak naprawdę dziełem samego Kardeca, a jedynie zbiorem fragmentów jego książek, których dokonał Przemysław Grzybowski, zanim zaczął tłumaczyć pierwsze jego książki.

Gdy ktoś szuka krótkiej lektury, ja zawsze polecam "Spirytyzm w najprostszym ujęciu", ewentualnie będę mógł niedługo polecić "Czym jest spirytyzm?", który powinien ukazać się w drugiej połowie roku, a także książkę Richarda Simonettiego "Kto się boi śmierci?", która ukaże się zaraz po "Ewangelii według spirytyzmu".
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka ksiazka dla laika?

Postautor: Sebastian » 16 sty 2010, 13:45

konrad pisze:Najpierw "Księga Duchów" Allana Kardeca. Od niej tak naprawdę wszystko się zaczęło :) Pozostałe książki Kardeca można czytać już w dowolnej kolejności. Ważne tylko by zacząć od Księgi Duchów. Co do "Księgi Duchów", myślę, że czytając ją po raz pierwszy można pominąć przedmowę Allana Kardeca i przejść od razu do pytań i odpowiedzi.

Podpisuje się pod tym. KD czytałem na dwa etapy, które zajęły mi po tyle samo czasu - wstęp i pytania :D
vinitor pisze: "Księga Duchów", nawet pominąwszy wstęp, ma jeszcze ponad 1000 pytań i odpowiedzi, która dla przeciętnego początkującego poszukiwacza nowych nauk, jest i tak materiałem ciężkim do strawienia.

Hm... ja nie miałem z tym problemów, druga połowa KD mnie bardzo wciągnęła. Aczkolwiek rozdziały o somnambulizmie i inne mogą niektórych przytłoczyć xD

konrad pisze:Na początek dobre są też książki F. Brune'a, które można czytać bez wcześniejszego przygotowania.

O! Jakie tytuły byłyby godne polecenia?
Awatar użytkownika
Sebastian
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 499
Rejestracja: 14 sty 2010, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka ksiazka dla laika?

Postautor: konrad » 16 sty 2010, 21:37

Sebastian pisze:konrad napisał(a):
Na początek dobre są też książki F. Brune'a, które można czytać bez wcześniejszego przygotowania.

O! Jakie tytuły byłyby godne polecenia?


"Umarli mówią" i "Powiedzcie im, że śmierć nie istnieje".
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa


Wróć do Literatura spirytystyczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości