Cofnięcie w rozwoju

Dyskusje o książkach związanych z tematyką spirytystyczną i dostępnych w Polsce. Recenzje, zapowiedzi, streszczenia książek zagranicznych.

Cofnięcie w rozwoju

Postautor: megan6 » 24 sty 2014, 22:09

Zastanawia mnie pewna kwestia mianowicie to że w KD jest mowa o tym że nie można cofnąć się w rozwoju duchowym. I po części można się z tym zgodzić ponieważ gdy nabywamy pewną wiedzę ona w nas zostaje. Czyli pod względem inteligencji nie można się cofnąć, ale kwestia moralności jest już inna. Duch zaczynając swoją drogę nie rozróżnia dobra i zła i ma wolną wolę, jeśli pójdzie w kierunku zła i wyrządza krzywdę, zabija niszczy dochodzi w swoich wcieleniach do etapu gdzie nie ma w nim dobra. Taki Duch w kolejnych wcieleniach będzie musiał dokonać zadość uczynienia za popełnione przewinienia, ale skoro poznał zło jego świadomość podobnie jak nabytą wiedzę która w nim zostaje, to wydaje mi się że zło również w nim jest. I naprawiając swoje winy, stając się lepszy zło w nim przebywa. Nie wiem jak napisać to o czym myślę. Chodzi mi o to że Duch który kiedyś miał naturę demoniczną staje się lepszy ale jego demoniczna natura dalej w nim jest. I teraz pytanie czy mimo że Duch staje się lepszy ale w dalszym stopniu jest niedoskonały może na nowo rozbudzić w sobie swoją demoniczną naturę? Czyli cofnąć się w swoim rozwoju? Wydaje mi się że w kwestii inteligencji cofnąć się nie można, ale w kwestii moralności już tak i rozbudzić w sobie uśpioną z poprzednich wcieleń złą naturę.
In the arms of the angel fly away from here ...
you're in the arms of the angel, may you find some comfort here
Awatar użytkownika
megan6
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 214
Rejestracja: 23 lut 2013, 19:57
Lokalizacja: Kendal

Re: Cofnięcie w rozwoju

Postautor: Xsenia » 24 sty 2014, 23:55

Czarna strona człowieka istnieje w każdym z nas. Choć pewnie niektórzy będą temu zaprzeczali. Nasze wybory są ważne tu i teraz. Czy wybierzesz dobro, czy wybierzesz zło zależy tylko i wyłącznie od ciebie. I wydaje mi się, że można stać się dobrym będąc wcześniej złym i można stać się złym będąc wcześniej dobrym. Czy w tym drugim przypadku można mówić o cofnięciu się w rozwoju? Nie powiedziałabym. Czym jest wyrzeczenie się jedzenia mięsa jeśli od urodzenia go nie jadłaś? A czym będzie wyrzeczenie się jedzenia mięsa dla miłośnika pieczonych żeberek? Wydaje mi się, że aby docenić dobro, trzeba było zasmakować również zła. Pójście ścieżką dobra nie jest łatwe. To ścieżka wyrzeczeń i walki z sobą samym. Ścieżka zła jest łatwa. Możesz robić co chcesz, komu chcesz i kiedy chcesz. Wydaje mi się więc, że dusza zła, może pójść w stronę dobra (choć pewnie jest to rzadkie i dość trudne dla tej duszy), ale i dusza dobra może zostać skuszona przez zło. Ale w tym drugim przypadku nie nazwałabym tego cofnięciem się w rozwoju.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Cofnięcie w rozwoju

Postautor: Brutal Kołolsky » 25 sty 2014, 11:20

Brzmi jak temat dość skomplikowany. Sądzę że nie da się odpowiedzieć na te pytanie szybko i łatwo. Tutaj może działać tyle czynników ile możesz sobie wyobrazić sytuacji życiowych + tych z innego wymiaru. Do tego prawa jakie panują w obu światach, również te nie pisane - miłosierne, od Boga. Szansa i sposób w jaki demon miałby ją dostać. Czy taki demon w pewnym momencie zaczął żałować, czy raczej szansa poprawy została mu narzucona itd. Czy demon może stać się kimś dobrym zachowując w sobie uśpioną złą energię? Skoro wszyscy mamy szansę daną od Boga a duchy dobre są zawsze w stanie nam pomóc to pomogą nam zmazać zło choć może zająć to trochę dłużej. Ja to po prostu nazywam złymi nawykami :) Byłoby trzeba zapytać jakieś dobre medium. Jak takie dzisiaj spotkam to zapytam i napiszę co powiedziała/powiedział. Co będę się sam mądrzył :)
Spokojnie powoli
Przechodzicie obok
Nic was nie boli
Obojętnie spokojnie
Przechodzicie w pobliżu
Ktoś umiera na krzyżu

Post Regiment
Awatar użytkownika
Brutal Kołolsky
 
Posty: 115
Rejestracja: 18 gru 2013, 21:33
Lokalizacja: Kendal

Re: Cofnięcie w rozwoju

Postautor: Nikita » 25 sty 2014, 12:57

Zawsze mozna zboczyc z dobrej drogi...ale nawet to zboczenie jest korzystne dla rozwoju duszy bo za kazde przewinienie trzeba cierpiec a wiec dusza po teog typu doswiadczeniu nabierze nowej wiedzy ...We mnie nadal duzo zla choc i pewnie troche dobra....ale nawet gdy sie cofam to uwazam, ze mnie to rozwija....
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Cofnięcie w rozwoju

Postautor: Krzysztoff » 25 sty 2014, 13:58

megan6 pisze:Zastanawia mnie pewna kwestia mianowicie to że w KD jest mowa o tym że nie można cofnąć się w rozwoju duchowym. I po części można się z tym zgodzić ponieważ gdy nabywamy pewną wiedzę ona w nas zostaje.


To samo dotyczy moralności, czyli jak już się czegoś naprawdę nauczysz to w Tobie zostaje :); Jak już zaczniesz jeździć na rowerze to już to umiesz ale zanim to nastąpi to próbujesz , trochę pojedziesz - potem upadasz , jedziesz , upadasz.

Z punktu widzenia jednego życia lub kilku żyć, pewnie takie upadki są częste, czyli już tak dobrze mu szło a potem "zszedł na złą drogę".
Myślę że my zazwyczaj myślimy o tym co się z nami dzieje na przestrzeni miesięcy lub lat a duchy mówią o setkach i tysiącach lat :)

Kolejne pytanie - czym jest zło ? Czy to jest jak "pierwiastek chemiczny" który w nas jest i jest go mniej lub więcej ?

Czy raczej zło wynika z naszych niedoskonałości - czyli niskich umiejętności moralnych - kierowanie się niskimi egoistycznymi pobudkami , egoizm, zawiść, zemsta , nienawiść. Ja jestem za tą 2-gą teorią , czyli nie pozbywamy się zła które w nas jest , tylko pozbywamy się własnych niedoskonałości.
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cofnięcie w rozwoju

Postautor: Zbyszek » 25 sty 2014, 15:09

Inteligencja jest względna, i w dużej mierze zależy od ciała, w którym się znajdujemy. Defekty ciała, mogą wpłynąć na rozwój inteligencji.
Z drugiej strony, ktoś normalny, w dziewiętnastym wieku, ze swoimi wiadomościami, mógł być uważany za osobę inteligentna. Przenosząc go do naszego wieku, z tymi samymi wiadomościami, to zwykły ignorant. Inteligencja w dużej mierze to zbiór wiadomości jakie posiadamy, i w rożnych wcieleniach, ten stan może się zmienić.
Nie dotyczy to natomiast, rozwoju moralnego, ponieważ osoba, która w swoich wcieleniach doszła do pewnego punktu, osoby dobrej, nie odejdzie od tego, gdyż to ma zakodowane w ciele duchowym. Podświadomość danej osoby nie pozwoli, na takie błędy.
Nasuwa mi się jeden przykład, trochę okrutny, wybaczcie! Myślę ze go zrozumiecie?
Rodzice, pewnego dziecka, uwielbiają wszystkie zwierzęta, zgodnie, walczą o ich ochronę. Można powiedzieć ze ich morale są na wysokim poziomie. Niestety wszystko się zmienia, kiedy bezpański pies zagryza ich dziecko. Matka w bólu, przyjmuje to zdarzenie, jako nieszczęśliwy wypadek i nie zmienia swojego nastawienia do zwierząt, natomiast ojciec, zmienia swój punkt widzenia, i zaczyna obwiniać wszystkie zwierzęta. Tu na tym prostym przykładzie można zobaczyć, kto tak naprawdę jest na wyższym poziomie moralnym. Nieraz bywa tak ze nasza właściwa osobowość jest ukryta i tylko w sytuacjach konkretnych jest pokazana, albo w danym wcieleniu jest ominięta, by się pokazać w następnym.
Zbyszek
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 642
Rejestracja: 19 lis 2010, 00:01
Lokalizacja: Madryt

Re: Cofnięcie w rozwoju

Postautor: megan6 » 25 sty 2014, 15:39

a co w przypadku gdy w moim obecnym życiu mam próbę, ale w pewnym momencie mojego życia dowiaduję się że mogę z niej zrezygnować i się poddać. W czym problem skoro w następnym wcieleniu znów będę mogła odbyć taką próbę a w tym życiu stwierdzam że nie chce się męczyć i pomęczę się w następnym. Mało tego dowiaduję się że to co miałam osiągnąć wysiłkiem podczas tej próby mogę również osiągnąć pod warunkiem że pójdę drogą zła. Zakładam hipotetycznie dlatego nie piszcie że mogę tej rzeczy jednak nie dostać a zło mi ją tylko obiecuje a na koniec mi jej nie da. Załóżmy że da ale muszę stać się zła i za kumplować się z niskimi Duchami. Natomiast ja jako osoba chcę dążyć do dobroci ale jeśli przystanę na propozycje to czy cofnę się w moim rozwoju moralnym ???
In the arms of the angel fly away from here ...
you're in the arms of the angel, may you find some comfort here
Awatar użytkownika
megan6
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 214
Rejestracja: 23 lut 2013, 19:57
Lokalizacja: Kendal

Re: Cofnięcie w rozwoju

Postautor: Zbyszek » 25 sty 2014, 16:20

Nigdy nie cofamy się w naszym rozwoju moralnym, doświadczenia jakie nabywamy na zawsze, zostają zapisane w naszym ciele duchowym. Problem w tym, ze często nie wiemy, jakie próby mamy za sobą a jakie jeszcze musimy przejść. Nie jest tez powiedziane ze musimy doświadczyć wszystkiego, co jest możliwe by się rozwinąć. Uczymy i rozwijamy się tez bez potrzeby cierpienia. Często tylko cierpimy, z powodu naszej głupoty, gdyż nie wykorzystujemy, okazji do pójścia dobra droga.
Jeżeli nie wykorzystasz, danego życia i nie przejdziesz danej próby w tym wcieleniu, w następnym możesz mieć jeszcze ciężej.
Zycie dla ducha który jest świadomy swojej egzystencji, jest szansa na oczyszczenie się, ze wszystkich nieczystości, które zalegają w jego ciele duchowym. Nie jest łatwo powrócić na ziemie, duchowi który nie wykorzystał swojej szansy, i musi dlatego cierpieć w świecie duchowym/Cierpienie moralne/, aż do momentu, gdy mu pozwolą na powrót.
Zbyszek
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 642
Rejestracja: 19 lis 2010, 00:01
Lokalizacja: Madryt

Re: Cofnięcie w rozwoju

Postautor: Xsenia » 25 sty 2014, 17:45

megan6 pisze:Załóżmy że da ale muszę stać się zła i za kumplować się z niskimi Duchami.

Kumplowanie się ze złem nigdy ci nie wyjdzie na dobre. Obojętnie co masz na myśli, czy twoją moralność, czy rozwój duchowy, czy cokolwiek innego. Jeśli zadasz się ze złem, zgodzisz się na jego warunki, to tego pożałujesz. Nagroda może być obiecana, możesz nawet ją dostać, ale reszta życia ci się posypie, tego i być może przyszłego. Nie radzę próbować.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Cofnięcie w rozwoju

Postautor: megan6 » 25 sty 2014, 18:53

Brutal Kołolsky pisze: Czy demon może stać się kimś dobrym zachowując w sobie uśpioną złą energię?


Wydaje mi się że tak, może po wielu wcieleniach stać się dobry ale zalążek jego demonicznej duszy zostanie w nim aż do momentu całkowitego oczyszczenia, by mógł go prowokować do czynienia zła.
In the arms of the angel fly away from here ...
you're in the arms of the angel, may you find some comfort here
Awatar użytkownika
megan6
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 214
Rejestracja: 23 lut 2013, 19:57
Lokalizacja: Kendal

Następna

Wróć do Literatura spirytystyczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości