Cena książki a jej dostępność

Dyskusje o książkach związanych z tematyką spirytystyczną i dostępnych w Polsce. Recenzje, zapowiedzi, streszczenia książek zagranicznych.

Książki powinny być:

droższe o 5 zł, ale dostępne w księgarniach
12
63%
tanie jak teraz, ale dostępne głównie w internecie
7
37%
 
Liczba głosów : 19

Re: Cena książki a jej dostępność

Postautor: Sebastian » 29 lip 2012, 22:16

Zgadzam się z cthulhu87. Zachowanie status quo pogrąży wydawnictwo, wiec tak czy siak trzeba coś zdziałać. Dobra reklama w Internecie przekracza możliwości drobnej oficyny wydawniczej. Jeśli książki będą wprowadzone do księgarń, to one umieszczą je na swoich stronach. To samonapędzająca się reklama, bo przeglądarka to wszystko z czasem indeksuje i łatwiej będzie trafić na stronę PTSS czy Rivail. Poza tym faktycznie, książka stojąca na półce miewa działanie wręcz magnetyczne, coś o tym wiem. Z jednej strony zakupy online są impulsywne, robimy klik klik i tylko jakieś cyferki na ekranie się zmieniają. Z drugiej strony stojąc w księgarni wiemy, że po wyjściu z niej już tego egzemplarza na półce nie dostaniemy. Ale ważniejsze jest to, że kiedy pierwszy, drugi, trzeci, dziesiąty raz zobaczy ją człowiek w księgarni to utknie w pamięci - działa to jak billboard. Niby nikt nie zwraca uwagi, ale jak przez kilka miesięcy jadąc do pracy mignie nam butelka nowego piwa, to kiedy będziemy chcieli kupić sobie piwo o nietypowym nowym smaku, to będziemy pamiętać obrazek z billboardu.

I skończył z tymi zniżkami wszystkimi. Ok, fajne to jest i w ogóle. Ale jak się te 10% nazbiera, to trochę wyjdzie...

Również zwracałem na to kiedyś uwagę. Zgadzam się, dla nas to fajne, ale lepiej zapłacić normalną cenę niż za rok nie mieć gdzie kupić książek... :(

Przy czym ja bym miał jedną uwagę. Konrad zastrzega, że ceny musiałyby wzrosnąć minimum o 5zł. Dla niszowego grona odbiorców ceny wyższe o przynajmniej 5zł może być istotne. Jest różnica, jeśli cena "Ewangelii..." będzie wynosić 30zł aniżeli np. 38,99zł... Dlatego jeśli książki miałyby trafić do pojedynczych ezoterycznych księgarni w kilku miastach, to wtedy nie zrekompensuje podwyżek cen. Jeśli to będą sieci księgarni, które mają np. sklepy w każdym województwie, to już gra jest warta świeczki.

Ale i tak mimo wszystko dochodzi jeszcze wspomniana sprawa polityki z księgarniami. Wiele osób chyba zna kłopoty z Empikiem... Książki trzymane przez wiele miesięcy i zwlekanie z zapłatą dla wydawcy, dlatego małe wydawnictwa nie mają szans się wtedy utrzymać...

PS Teraz przeczytałem, że KD, mające ponad pół tysiąca stron(sic!) ma kosztować 35zł. To faktycznie niska, nierynkowa cena (chyba, że za książkę wydaną przynajmniej 10 lat temu albo używaną). Akurat gdyby KD kosztowała 40zł to nie byłoby tak źle (no, 39,99zł :D). Za to dziwi mnie np. cena "Listów z zaświatów", nie ma nawet stu stron, a kosztuje ponad 20zł. Chyba, że to tak dla równowagi? :D
Awatar użytkownika
Sebastian
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 499
Rejestracja: 14 sty 2010, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Cena książki a jej dostępność

Postautor: konrad » 30 lip 2012, 11:16

Oczywiście rynek książki jest bardzo trudny i ulega nagłym zmianom. Myślę, że coraz większą rolę zaczyna odgrywać książka elektroniczna i księgarnie internetowe. Ale poruszyliście kilka ważnych kwestii:

Sebastian pisze: Zachowanie status quo pogrąży wydawnictwo, wiec tak czy siak trzeba coś zdziałać


Myślę, że to nie status quo może pogrążyć wydawnictwo, ale brak osób, które będą książki chciały kupić. Pytanie jest teraz takie: czy na książkę będzie łatwiej przeciętnemu Kowalskiemu trafić, jeśli będzie leżała na półce w dużej księgarni, czy jak będzie dostępna bez problemu w internecie?

Sebastian pisze:Jeśli książki będą wprowadzone do księgarń, to one umieszczą je na swoich stronach. To samonapędzająca się reklama, bo przeglądarka to wszystko z czasem indeksuje i łatwiej będzie trafić na stronę PTSS czy Rivail.


Niekoniecznie. Jeśli po wpisaniu tytułu książki i tak pojawia się już strona PTSS lub rivail, to sukces jest już osiągnięty ;) Dla przeciętnego człowieka szukającego danej książki nie ma różnicy, czy jest ona dostępna w 40 księgarniach czy w jednej.

Sebastian pisze:Poza tym faktycznie, książka stojąca na półce miewa działanie wręcz magnetyczne, coś o tym wiem.


To fakt. Pytanie tylko, czy to nie zaczyna się zmieniać... Wszystkie wydawnictwa z czasem będą szły w stronę książki elektronicznej, która nie ma już zapachu wydrukowanego papieru i nie można jej przekartkować ;)

Jeśli chodzi o cenę książki... Czasem złotówka może robić różnicę. Ja sam po sobie obserwuję, że np. książka za 30 zł jest dla mnie tania, a za 39 już niekoniecznie. Różnica w cenie niby niewielka, ale percepcja się zmienia.

Sebastian pisze:Ale i tak mimo wszystko dochodzi jeszcze wspomniana sprawa polityki z księgarniami. Wiele osób chyba zna kłopoty z Empikiem... Książki trzymane przez wiele miesięcy i zwlekanie z zapłatą dla wydawcy, dlatego małe wydawnictwa nie mają szans się wtedy utrzymać...


To największy chyba problem. Wejście do księgarń wymaga olbrzymiego nakładu finansowego, bo trzeba wydrukować dużo więcej egzemplarzy. Jeśli np. chcemy, by książka była we wszystkich Empikach, a jest ich powiedzmy 200 w całej Polsce, to musimy im przekazać minimum 200, jeśli nie 300 egzemplarzy. Moje doświadczenie z księgarniami pokazuje też, że na zwrot zainwestowanych środków czeka się bardzo długo. A niektóre sieciówki lubią w ogóle nie płacić... ;) Wówczas to już w ogóle tragedia.

Sebastian pisze:PS Teraz przeczytałem, że KD, mające ponad pół tysiąca stron(sic!) ma kosztować 35zł. To faktycznie niska, nierynkowa cena (chyba, że za książkę wydaną przynajmniej 10 lat temu albo używaną). Akurat gdyby KD kosztowała 40zł to nie byłoby tak źle (no, 39,99zł ). Za to dziwi mnie np. cena "Listów z zaświatów", nie ma nawet stu stron, a kosztuje ponad 20zł. Chyba, że to tak dla równowagi?


Trochę tak. Chcę utrzymać na niskim poziomie cenowym przede wszystkim Kardeca, bo to najważniejsza lektura.

cthulhu87 pisze:Duże księgarnie posiadają własne strony i własne sklepy internetowe - jeśli udałoby się wprowadzić do nich nasze książki, jest naturalne, że księgarnie wprowadzą je równiez do oferty online i będzie można zamawiać je w różnych miejscach w internecie.


Pytanie tylko, na ile jest w tym sens. ;)

Voldo pisze: I skończył z tymi zniżkami wszystkimi.


Jak Wam się zniżki nie podobają, to kupujcie więcej książek ;)

Melys pisze:Więc chyba internet wygrywa.


Póki co chyba jeszcze nie, ale widać, że w ciągu ostatnich lat internet zmienił bardzo rynek. Nasza ankieta pokazuje, że "internetowych" jest ok. 30%, co w pewnym sensie oddaje obecną sytuację, ale myślę, że za 2-3 lata będzie tych osób jeszcze więcej.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cena książki a jej dostępność

Postautor: Sebastian » 30 lip 2012, 12:45

czy na książkę będzie łatwiej przeciętnemu Kowalskiemu trafić, jeśli będzie leżała na półce w dużej księgarni, czy jak będzie dostępna bez problemu w internecie? [...] Dla przeciętnego człowieka szukającego danej książki nie ma różnicy, czy jest ona dostępna w 40 księgarniach czy w jednej


Na książkę zamówioną w Internecie trzeba (1) poczekać od dwóch dni do dwóch tygodni, (2) trzeba dopłacić za przesyłkę. Bywa tak, że bardziej opłaca mi się kupić coś w sklepie, niż zamówić w Internecie - taniej i szybciej.
Wydaje mi się, że dla przeciętnego człowieka istotne jest to w jak wielu punktach może tę książkę zdobyć. Jeżeli to jest mała księgarnia ezoteryczna w Łodzi, gdzieś w środku kamienicy przy Wólczańskiej, to nie za bardzo chce mi się tam udać. Ale jeśli będzie w 40 miejscach w Łodzi, to nie tylko mam ogromną szansę, że dostanę ją tam, gdzie zazwyczaj bywam, ale mogę po prostu iść do miejsca gdzie "są sklepy" (niekoniecznie nawet centrum handlowe) i wiem, że mogę kupić tę książkę bo jest w ofercie wielu sklepów.

Pytanie tylko, na ile jest w tym sens.

Jest sens. Nie wiem jak inni, ale ja bardzo rzadko kupuje pojedyncze produkty przez Internet. Jak już kupuję, to trochę "hurtowo". Jeśli mam jakieś wydawnictwo/księgarnię/sklep, w którym zamawiam produkty online i zobaczę, że są książki spirytystyczne to jest większa szansa,że dodam je do zamówienia (a nie daj Boże jakaś promocja, wtedy szansa wzrasta o połowę :P).

Póki co chyba jeszcze nie, ale widać, że w ciągu ostatnich lat internet zmienił bardzo rynek. Nasza ankieta pokazuje, że "internetowych" jest ok. 30%, co w pewnym sensie oddaje obecną sytuację, ale myślę, że za 2-3 lata będzie tych osób jeszcze więcej.

Zmienia się, ale nie ma rewolucji. Internet miał "zniszczyć" telewizję i prasę, po co tyle płacić skoro wszystko można wyklikać. A jednak telewizja nie upada, a rynek prasy nadal jest ogromny. Po prostu się zmieniają.

Poza tym książki w księgarni, tak mi się wydaje, zdobywają prestiż. Ile znacie dobrych, popularnych książek sprzedawanych tylko w Internecie? Zazwyczaj to niszowe pozycje, które szybko się rozchodzą i obchodzą tylko wąskie grono ludzi - przez co nie są atrakcyjne, dlaczego ktoś nieobeznany z tematem ma ufać takim publikacjom? Skoro jest ich mało, nie ma nimi dużego zainteresowania i nikt ich nie chce sprzedawać... to może nie są takie dobre jak się wydaje? A już tym bardziej jak byłoby dostępne tylko i wyłącznie w wersji elektronicznej. Znacie e-czasopismo NIE wydawane w formie papierowej, które jest wartościowe, ciekawe i popularne? E-czasopismo może sobie założyć nawet licealista, wydawać czasopismo na całą Polskę może tylko wąskie grono ludzi - oni muszą dbać o (jakiekolwiek) walory swoich produktów.

Nie chcę, żebyście mnie źle zrozumieli, książki na Rivail są dla mnie o stokroć bardziej wartościowe od całej kategorii "spirytyzm" czy "ezoteryka" na Merlinie. Ale sądzę, że warto przeanalizować punkt widzenia potencjalnego przyszłego czytelnika, który sięgnąłby po książkę o zaświatach.

Zastanawia mnie też inny problem. Wyjście z ofertą do księgarni - do tych większych (niekoniecznie Empik, bo to gigant, ale można go uznać za pewną ikonę w swojej kategorii) - wiążę się z kosztami i rezerwą finansową. Rivail ma takie możliwości?
Awatar użytkownika
Sebastian
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 499
Rejestracja: 14 sty 2010, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Cena książki a jej dostępność

Postautor: konrad » 30 lip 2012, 13:54

Sebastian pisze:Zastanawia mnie też inny problem. Wyjście z ofertą do księgarni - do tych większych (niekoniecznie Empik, bo to gigant, ale można go uznać za pewną ikonę w swojej kategorii) - wiążę się z kosztami i rezerwą finansową. Rivail ma takie możliwości?


Nie.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cena książki a jej dostępność

Postautor: konrad » 30 lip 2012, 13:59

Żeby jeszcze uzupełnić moją wypowiedź: wejście z powiedzmy 20 tytułami do największych sieci księgarń w Polsce to inwestycja minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych, jak nie więcej. Zakładam, że pierwsze pieniądze spłyną ze sprzedaży po około kilku miesiącach, o ile w ogóle spłyną, bo znane mi są przypadki osób, które wydały książki własnym sumptem, przekazały hurtowniom do dystrybucji. Te książki sprzedały, ale niestety zbankrutowały, więc autor pieniędzy nie zobaczył ;)
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cena książki a jej dostępność

Postautor: Sebastian » 30 lip 2012, 14:04

Dlatego pytałem o zaplecze finansowe. Niestety nie napawa to optymizmem :( Nawiasem trzeba chyba aż 20? Nie wystarczy połowę (albo i mniej), tych, które najlepiej by się mogły sprzedać?

Pogooglowałem trochę. Zasadniczo widzę, że ekspansja wydawnictwa tak czy siak postępuje, ku miłemu zaskoczeniu znalazłem sporo stron, na których są książki z Rivail :) Możesz nam, Konradzie, powiedzieć czy daje to jakieś efekty?
Awatar użytkownika
Sebastian
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 499
Rejestracja: 14 sty 2010, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Cena książki a jej dostępność

Postautor: konrad » 30 lip 2012, 14:46

Sebastian pisze:Zasadniczo widzę, że ekspansja wydawnictwa tak czy siak postępuje, ku miłemu zaskoczeniu znalazłem sporo stron, na których są książki z Rivail Możesz nam, Konradzie, powiedzieć czy daje to jakieś efekty?


W tej chwili książki są w kilku księgarniach. Przez cały okres zdarzyło się może raz, że udało się sprzedać więcej książek niż na rivail.pl. I mówię tu o łącznej liczbie książek sprzedanych we wszystkich księgarniach w porównaniu do zamówień on-line. Są to dość popularne w swoich miastach księgarnie ezoteryczne, więc sądzę, że tych książek schodzi u nich więcej niż zeszłoby w Empiku. Mogę się jednak mylić.

Na razie nawiązałem współpracę z jedną z hurtowni w południowej Polsce, więc może uda się tych książek sprzedać nieco więcej. Zobaczymy, jak to będzie szło.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cena książki a jej dostępność

Postautor: konrad » 30 lip 2012, 16:47

Sebastian pisze:Nawiasem trzeba chyba aż 20?


Jak dasz jeden tytuł tylko, to nikt Cię poważnie nie potraktuje.

Chodzi mi też po głowie jeszcze jeden pomysł: stworzenie programu partnerskiego wydawnictwa, który w skrócie polegałby na tym, że ludzie mogliby zamieszczać reklamy na swoich stronach, a w zamian za to otrzymały jakiś procent od złożonych zamówień. Mógłbym np. z taką ofertą wyjść do różnych blogów i stron ezoterycznych. Wiele z nich ledwo przędzie, a tak by mogli zawsze parę złotych zarobić. Nie będzie to duży zarobek, ale generalnie banery księgarni pojawią się w wielu miejscach, co też jest bardzo ważne.

Co o takim rozwiązaniu sądzicie?

Wygląda to w skrócie tak:

1) osoba zakłada sobie u nas konto i pobiera kod banera do umieszczenia na stronie
2) po kliknięciu w baner dany użytkownik przechodzi na naszą stronę i jest zarejestrowany jako osoba z polecenia
3) po złożeniu zamówienia system odnotowuje wysokość prowizji, która dolicza się do konta danego partnera
4) gdy suma prowizji przekroczy ustaloną kwotę np. 20-30 zł, partner otrzymuje pieniądze
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cena książki a jej dostępność

Postautor: Luperci Faviani » 30 lip 2012, 16:52

System jest uczciwy.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Cena książki a jej dostępność

Postautor: Voldo » 30 lip 2012, 16:55

Jeśli by się znaleźli na to chętni - no to jest to dobry pomysł :)
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

PoprzedniaNastępna

Wróć do Literatura spirytystyczna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości