Rozwój Duchów

Re: Rozwój Duchów

Postautor: vinitor » 04 maja 2010, 04:21

Voldo pisze:Owszem, zgadzam się z Tobą, że jest to tylko zarys teorii.
Pisałem na szybko, jak trzeba, to mogę się bardziej rozpisać.


Ilość słów nie nie przeistoczy jej w niepodważalne dzieło naukowe. Teoria jest zawsze teorią i nie przeobraża się automatycznie w fakty.

Voldo pisze:Nie jestem pewien, ale chyba jest tak, że nowy Duch dowiaduje się pewnych rzeczy przed swoim pierwszym wcieleniem.


Dopóki czegoś nie wiemy z całą pewnością, to przechodzimy do podstaw cytatu poprzedniego, czyli znajdujemy się dalej na początku drogi do poznania niewiadomej.
.......................................................
" Rzeka prawdy płynie korytem błędów."
Rabindranath Tagore
Awatar użytkownika
vinitor
 
Posty: 577
Rejestracja: 25 gru 2009, 07:58

Re: Rozwój Duchów

Postautor: methyl » 04 maja 2010, 07:25

Voldo pisze:598. Czy dusza zwierzęcia zachowuje po śmierci swa indywidualność i świadomość?
"Swą indywidualność - tak, lecz nie świadomość własnego ja. Życie umysłowe pozostaje w stanie uśpienia".

Wiemy już, że Duch zwierzęcia różni się od Ducha człowieka. Różnica ta jest różnicą w poziomie rozwoju - u Ducha animującego istoty ludzkie wykształcona jest już wolna wola i - u zwierzęcia nie - jak pisze KD w powyższym cytacie.
- Wiemy, że wszystko we wszechświecie podlega prawu postępu. Czy to Duch człowieka, czy zwierzęcia, bez znaczenia, oba rozwijają się na mocy tego prawa.
- Wiemy, że miłosierny i sprawiedliwy Bóg nie tworzyłby rozgraniczenia u istot na takie, które mogą Go poznać rozumem i na takie, które nie mogą.
Skoro życie umysłowe pozostaje u zwierząt w stanie uśpienia a podlegają one nieustannemu rozwojowi dla mnie logicznym jest, że pewnego dnia dojrzeją do wcielenia się w istoty ludzkie. W przyrodzie wszystko jest płynnym przejściem.
KD mówi, że Bóg stwarza Duchy proste i bez wiedzy. Ale absolutnie nic nie mówi o tym, że są to Duchy ludzkie. W całej KD nie ma dużo informacji o początkach Ducha. Dobrze by było rozwinąć tę kwestię na jakimś seansie :mrgreen:
Voldo pisze:603. Czy w światach wyższych zwierzęta znają Boga?
"Nie, dla nich bogiem jest człowiek (...)"

Odczytywałbym to jedynie jako metaforę.
Poza tym, jakoś trudno mi wyobrazić sobie jedna kwestię. Skoro Duchy Ludzi mogą się rozwijać na mocy prawa postępu do etapu poznania Boga, to do jakiego poziomu rozwijają się Duchy zwierząt?
arecki

"Wiedza to jedyny skarb podążający za swym właścicielem" - przysłowie chińskie
Awatar użytkownika
methyl
 
Posty: 347
Rejestracja: 02 mar 2010, 20:20
Lokalizacja: Pabianice

Re: Rozwój Duchów

Postautor: Nikita » 04 maja 2010, 07:50

Cthulhu87 ja lubie dyskusje i rozne poglady. Kazdy z nas przeszedl swoja droge i przeczytal jakies ksiazki i doswiadczyl roznych rzeczy. I dlatego roznimy sie w pogladach. Ale to naprawde fajnie jak sa rozne poglady bo wtedy mozna podyskutowac. Moje poglady nie sa jakies sztywne. Wszytko ciagle sie zmienia. Ja jestem otwarta na nowe. Oczywiscie zanim w cos uwierze musze byc do tego czegos przekonana. Na pewno nie chce nikogo przekonywac do swojego zdania. Bardzo fajne to Wasze forum gdzie ludzie naprawde aktywnie biora w nim udzial. Na innych forach ludzie pisza jeden post na 2 tygodnie a tutaj dsyskusja wrze. To mi sie podoba.
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Rozwój Duchów

Postautor: konrad » 04 maja 2010, 11:01

Nikita, masz rację. Wymiana poglądów to zawsze coś pięknego. I po to właśnie jest to forum.

Ja wychodzę z założenia, że spirytyzmu ludzie nie muszą znać, więc staram się odpowiadać cierpliwie na wszystkie pytania w miarę możliwości, ale oczywiście chętnie słucham, co inni mają do powiedzenia, jakie oni mają wizje świata itp. Nie jest tak, że spirytyzm zawiera w sobie całą prawdę. Prawda jest jak rozbite lustro, którego kawałki zostały rozsiane po całym świecie i naszym zadaniem jest je zebrać i ułożyć w jedną całość. Na szczęście spirytyzm to dość spory fragment tego lustra, na tyle duży, że można się w nim przejrzeć i zobaczyć, kim naprawdę jesteśmy.

Pozdrawiam ciepło!
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozwój Duchów

Postautor: Voldo » 04 maja 2010, 13:34

methyl pisze:W całej KD nie ma dużo informacji o początkach Ducha. Dobrze by było rozwinąć tę kwestię na jakimś seansie


Tylko, że tutaj jest jeden problem którego przeskoczyć się nie da.
Duchy nic nie wiedzą o swoim początku. Nie pamiętają tego.
Czy Ty pamiętasz chwilę swoich narodzin lub czas, gdy spałeś po kilkanaście godzin dziennie?
Bo ja nie. I tak samo mają Duchy. Też nie pamiętają swojego "dzieciństwa".

methyl pisze:Skoro Duchy Ludzi mogą się rozwijać na mocy prawa postępu do etapu poznania Boga, to do jakiego poziomu rozwijają się Duchy zwierząt?


601. Czy zwierzęta - podobnie jak ludzie - podlegają prawu postępu?
"Tak; to dlatego w światach, w których ludzie są słabiej rozwinięci, również zwierzęta mają mniejsze możliwości komunikowania; jednak w porównaniu z człowiekiem, zawsze są one niższej kategorii; zwierzęta są inteligentnymi poddanymi człowieka".

604. Jeśli zwierzęta - nawet te doskonalsze w światach wyższych - zawsze są niższej kategorii niż człowiek, to czy znaczy to to, że Bóg stworzył istoty inteligentne skazane na wieczny stan niższości? Wydaje się to nie zgadzać z ideą jednakowego traktowania przez Boga rozwoju wszystkich stworzeń.
"W naturze wszystko łączy się w łańcuch, którego jeszcze nie jesteście w stanie ogarnąć - zaś sprawy choćby najbardziej sprzeczne posiadają jednak cechy, których człowiek przy swoim obecnym stanie rozwoju nie będzie w stanie pojąć nigdy. (...)"

No, w końcu udało mi się znaleźć porządny fragment:

605.
-
"Dusze zwierząt i ludzi różnią się, dlatego też nie jest możliwe, by dusza człowieka animowała ciało zwierzęcia - i odwrotnie."
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia

Wróć do Księga Duchów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości