Demot xD

Czyli odrobina humoru na naszym "poważnym" forum...

Re: Demot xD

Postautor: vinitor » 12 sie 2010, 17:48

atalia pisze:Stwierdzenie,że to co teraz można było spotkać wiele,wiele lat przed Chrystusem jest opinią,a nie faktem,w dodatku nie popartą żadnymi przykładami.
Odpowiem pytaniem na pytanie. A kto odpowiadając na moje posty sypie faktami i przykładami?
Pytam ponownie i dotyczy to jak najbardziej czasów teraźniejszych:
Chciałbym zobaczyć jak współcześni widzą świat oparty na odruchu pomagania w skali masowej, bo jak na razie pachnie to czystą teorią. Co się robi i co zamierza robić w najbliższej przyszłości, aby ta przepiękna wizja poczęła stawać się wyrazista a nie rozpływającą się w strumieniu czasu legendą?
Trudne do zrozumienia? Jak widzisz to pomaganie, aby stało się powszechne i dotyczyło każdego? A może skorzystasz z bogatej wyobraźni? Jak można czegoś chcieć i wymagać jak się o tym nie ma pojęcia? W tej chwili nie domagam się faktów. Rozszerzając owo pomaganie staniemy przed wyborem robienia samych dobrych uczynków. Czy jest to możliwe, czy znowu dopadną mnie słowa, że nie wiem o czym piszę?
Rzuca się mnie lwom na pożarcie, nieustannie wygarnia, że na niczym się nie znam a ile z moich pytań doczekało się odpowiedzi. Nawet krótkie posty dostają kopa i kwituje się wymijającymi odpowiedziami i to tak skromnymi , jakby dopadły je galopujące suchoty.
.......................................................
" Rzeka prawdy płynie korytem błędów."
Rabindranath Tagore
Awatar użytkownika
vinitor
 
Posty: 577
Rejestracja: 25 gru 2009, 07:58

Re: Demot xD

Postautor: Luperci Faviani » 12 sie 2010, 17:52

vinitor pisze:Rzuca się mnie lwom na pożarcie, nieustannie wygarnia, że na niczym się nie znam a ile z moich pytań doczekało się odpowiedzi. Nawet krótkie posty dostają kopa i kwituje się wymijającymi odpowiedziami i to tak skromnymi , jakby dopadły je galopujące suchoty.
Jeśli tak jest, to zastanów się dlaczego tylko Ty użalasz się na tak złe traktowanie.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Demot xD

Postautor: atalia » 12 sie 2010, 19:33

Znowu nie odpowiedziałeś na moją uwagę merytorycznie,tylko wymijająco.
Przyganiał kocioł garnkowi...
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Demot xD

Postautor: Sebastian » 12 sie 2010, 21:30

Chciałbym zobaczyć jak współcześni widzą świat oparty na odruchu pomagania w skali masowej

Masz na myśli np. pomoc powodzianom? Bo to jest w jakimś sensie pomoc masowa. Z inicjatywą takiej pomocy powinny wychodzić takie instytucje, które mają masowy zasięg (i na początku afer i katastrof np. media taką pomoc organizują). Myślę jednak, że przeciętny spirytysta (generalnie każdy człowiek :P) powinien skupić się na tej najmniejszej, codziennej pomocy. Niewidomemu pomóc przejść przez ulicę, porozmawiać z zasmuconą sąsiadką, doradzić przyjacielowi w rozwiązaniu problemu, w wieku dojrzałym (jeśli wymaga tego sytuacja) wspierać rodziców etc. etc.
Awatar użytkownika
Sebastian
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 499
Rejestracja: 14 sty 2010, 22:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Demot xD

Postautor: atalia » 13 sie 2010, 08:17

Pytanie:czy Matka Teresa była altruistką czy egoistką?Jeżeli uczyniła tyle dobra wyłącznie z myślą o zbawieniu duszy,to czy można jej przypisać wyłącznie altruizm?
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Demot xD

Postautor: cthulhu87 » 13 sie 2010, 08:30

atalia pisze:Jeżeli uczyniła tyle dobra wyłącznie z myślą o zbawieniu duszy,to czy można jej przypisać wyłącznie altruizm?


Nie wydaje mi się. To byłby instynkt samozachowawczy ubrany w religijne formy, a nie altruizm. Trzeba robić wszystko, żeby ludzie byli świadomi tego co robią, a nie działali według zasady: "Czyń dobrze to pójdziesz do nieba i będziesz się cieszył życiem wiecznym, nie czyń źle, bo pójdziesz do piekła potępiony na wieki". Nie mówię, że efekty takiego działania są złe, ale niedobrze jest, aby powodem był zakorzeniony w człowieku strach przed śmiercią i cierpieniem.
Wydaje się jednak, że czynienie dobra daje po prostu radość i nie ma w tym nic złego, to nie jest egocentryczne. Przypomnijmy sobie te chwile, kiedy dawanie prezentu sprawiało nam większą przyjemność niż otrzymywanie;)
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Demot xD

Postautor: atalia » 13 sie 2010, 10:08

Oj tak,ogromną przyjemnosć sprawia mi dawanie pieniędzy żebrakom,jednakże zawsze przy takiej okazji zastanawiam się ,czy nie robię tego przypadkiem własnie po to,aby sobie zrobić przyjemność,czyli z pobudek egoistycznych.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Demot xD

Postautor: Luperci Faviani » 13 sie 2010, 10:39

Nie popadajmy w skrajność :)
Jeśli sprawia Ci radość udzielenie komuś pomocy, nie możesz oskarżać się o egoizm, bo właśnie na tym polega prawdziwe szczęście - dzielenie się z innymi.

W momencie, gdy przyczyniasz się także do czyjegoś szczęścia, o egoizmie nie ma mowy. Inną sytuacją by było, gdybyś, np. świadomie ofiarowała biedakowi pieniądze w sposób upokarzający go, a mimo to, Ty miałabyś satysfakcję z podarunku - egoizm w czystej postaci :twisted:
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Poprzednia

Wróć do Humor

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości