Rośnie liczba samobójstw wśród Polaków

Czyli wasze trudności życiowe, problemy z rodziną, przyjaciółmi i skomplikowane sytuacje. Nie wiesz, jak sobie poradzić? Napisz...

Rośnie liczba samobójstw wśród Polaków

Postautor: Jul » 16 lut 2010, 15:30

Szokujące dane o samobójstwach Polaków

"Z policyjnych statystyk wynika, że w zeszłym roku na swoje życie targnęło się niemal 5,9 tys. Polaków. Szokujący jest fakt, że ta liczba jest prawie równa liczbie osób, które giną w wypadkach drogowych. Eksperci nie mają wątpliwości - te statystyki świadczą o porażce państwa.

"Dzień dobry, mam na imię Maciej, mam 30 lat i mam taki problem... od jakiegoś czasu myślę o samobójstwie. (...) Poszukuję pracy bezskutecznie, do tego jeszcze długi, których nie mogę spłacić. Czuję, że przegrałem swoje życie, czuję się jak kompletne zero, do niczego się nie nadaję" – to tyko jeden z kilkudziesięciu wpisów na forum Depresja.pl.

Statystyczny polski samobójca to mężczyzna. Ma problemy z pracą, coraz częściej zagląda do butelki, a do tego zaczyna zauważać u siebie objawy depresji. Z danych KGP wynika, że w 2009 r. na swoje życie targnęło się 4839 mężczyzn, z czego 3739 skutecznie. W tym samym czasie w tego samego powodu zginęło 645 kobiet. – Mężczyźni piją więcej alkoholu, częściej zażywają też inne środki odurzające, są mniej religijni od kobiet, poza tym wybierają bardziej śmiertelne środki. A do tego silniej odczuwają presję, gdy tracą pracę, będąc jedynym żywicielem rodziny – tłumaczy Włodzimierz A. Brodniak z Pracowni Suicydologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Jego zdaniem policyjne statystyki nie oddają jednak pełni problemu. – To zaledwie wierzchołek góry lodowej. Znam przypadek dziewczyny, która targnęła się na swoje życie 17 razy, i mimo że była blisko śmierci, nikt tego w oficjalnych raportach nie ujął – mówi Włodzimierz A. Brodniak.

Nie ma jednej przyczyny

Policyjne dane są jednak wymowne: liczba zamachów samobójczych w 2009 r. była najwyższa od sześciu lat. – To są bardzo trudne sprawy, nie zawsze da się jednoznacznie określić przyczyny, czasem do odebrania sobie życia popycha cały splot fatalnych wydarzeń – mówi Grażyna Puchalska z KGP. Od lat najwięcej osób decyduje się targnąć na własne życie z powodu choroby psychicznej, inwalidztwa albo przewlekłych dolegliwości, zawiedzionego uczucia oraz braku pieniędzy i zatrudnienia. – Coraz więcej osób decyduje się na samobójstwo z przyczyn ekonomicznych, z powodu utraty pracy, długów – mówi Brunon Hołyst, prezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Na początku 2009 r. głośno było o śmierci 53-latka z Ustronia, którego media okrzyknęły pierwszą śmiertelną ofiarą kryzysu w Polsce. Mężczyzna najprawdopodobniej popełnił samobójstwo, bo wcześniej zwolniono go z pracy w Niemczech.

Ale kryzys, rosnące bezrobocie i grupowe zwolnienia oraz panika, jaką w związku z finansowych krachem siały media, to tylko część problemów. – Narastają też konflikty rodzinne i choroby, zarówno cielesne, jak i psychiczne. Wiele osób nie wytrzymuje już wyścigu szczurów, stresu i tempa życia – tłumaczy Hołyst. Szefowa Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tomaszowie Lubelskim Anna Rechulicz dodaje, że samobójstwa są zjawiskiem demokratycznym. – Dotykają zarówno prawników, lekarzy oraz menedżerów, jak i prostych ludzi pracujących na roli – mówi.

Obok bezrobotnych, osób z zaburzeniami psychicznymi, ofiar przemocy domowej największą grupą ryzyka stają się w ostatnich latach dzieci. Media donosiły już nawet o ośmiolatkach próbujących popełnić samobójstwo. Policja podaje, że w zeszłym roku zginęło 26 osób poniżej 15. roku życia. Rok wcześniej było ich 19.

To wciąż temat tabu

Zdaniem ekspertów te alarmujące statystyki to porażka państwa i polityki społecznej. Dlaczego? Bo w Polsce wciąż brakuje programu zapobiegania samobójstwom. – Osoby w kryzysie mają niewielkie możliwości znalezienia fachowej pomocy. A przecież samobójstwom można skutecznie zapobiegać, problem w tym, że to wciąż temat tabu – mówi prof. Hołyst. Ci, którzy noszą się z zamiarem odebrania sobie życia, coraz częściej szukają pomocy w internecie. A tam znacznie łatwiej niż fachową poradę można znaleźć strony z gotowymi receptami, jak popełnić samobójstwo."

http://www.dziennik.pl/wydarzenia/artic ... lakow.html

Zwrócił moją uwagę szczególnie ostatni akapit - ludzie przymierzający się do samobójstwa, szukają często pomocy w internecie. Może powinniśmy na stronie głównej naszego portalu wyeksponować porady i teksty pocieszające dla osób będących przed tą desperecką decyzją? Kto wie, a nuż uda nam się kogoś anonimowego uratować przed samobójstwem. Blisko 6 tysięcy samobójców rocznie w Polsce to średnio 16 osób dziennie, z których część może szukać pomocy w sieci. To jest pewne wyzwanie, nie tylko dla państwa, ale także naszego małego stowarzyszenia.
Jul
 
Posty: 346
Rejestracja: 01 lis 2008, 00:41

Re: Rośnie liczba samobójstw wśród Polaków

Postautor: Melys » 16 lut 2010, 17:34

ja juz o tym kiedys tu pisałam ... ostatnio coraz czesciej pracuje z ludzm załamanymi z ludzmi ktorych zycie powaliło na kolana Padam na twarz przed ich cierpieniem . Wiele osób mówi o samobojstwie. Czesto jest to spowodowane smiercia kogoś bliskiego. Wiele osób nie radzi sobie z problemami. Nie rozumie co sie dzieje, nie rozumie smierci męza, ojca czy dziecka / bo jak to pojac / Istnieje kilka forów w których poswiaca sie uwagE , rozmawai . Nasze numery gg maile są do dyspozycji takich osób, osbisty kontakt oczywiscie także. Jest bardzo duzo zgłoszen. Czesto pomaga rozmawa, wyjasnienie jak to jest , co sie dzieje... czasem niestety ponosimy kleske - bo każda proba samobójcza czy przewlekła depresja to dla mnie klęska. Wiele osób szuka pomocy - krzyczy o nia, blaga - mało kto słyszy.
Pisałam juz kiedys na tym forum by zajac sie pomoca - ale chyba tu mocniej przyjeło sie analizowanie ksiazek / takie forum / jedno z moich ulubionych :P
Dlatego robie to gdzie indziej.
Jul - jesli czujesz w sobie taka siłe zapraszam - każda pomoc sie przyda
Nie śmierć rozdziela ludzi , lecz brak miłości
Jim Morrison
Awatar użytkownika
Melys
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 376
Rejestracja: 08 gru 2009, 14:13
Lokalizacja: Łódź

Re: Rośnie liczba samobójstw wśród Polaków

Postautor: Jul » 16 lut 2010, 19:41

Jakie to są fora, o których wspominasz, Melys?

Myślę, że na naszym forum/portalu też można by pomyśleć o takiej pomocy dla ludzi zagrożonych samobójstwem - i świetnie, że masz tu już doświadczenie.
Jul
 
Posty: 346
Rejestracja: 01 lis 2008, 00:41

Re: Rośnie liczba samobójstw wśród Polaków

Postautor: atalia » 16 lut 2010, 22:52

Rzeczywiscie taka pomoc jest potrzebna-mam tutaj na uwadze swoje własne doswiadczenia...kto wie co ze mna było,gdyby nie Brune i Kardec.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 13:30

Re: Rośnie liczba samobójstw wśród Polaków

Postautor: atalia » 17 lut 2010, 20:34

Moze jeszcze parę słów o moim skromniutkim wkładzie w niesieniu pociechy osobom po stracie dzieci,czyli również potencjalnym samobójcom.Matki te czesto po prostu wyja z rozpaczy i kompletnie nie wiedza,gdzie sie zwrócić po pomoc.W tej chwili koresponduję z kilkoma paniami po stracie :staram się im niesć wsparcie duchowe,tłumacząc prawa duchowego wszechswiata,podsuwając ksiązki i linki do interesujących stron(oczywiście do naszej tez).Oczywiscie nie oczekuje cudów,ale widze,że niektóre z moich Pan jakby troszke poweselaly.

Planowałam działac na troszke większa skale na forum dla osób w żałobie po stracie dzieci,ale ostro mnie zrugano za "szerzenie tresci o charakterze religijnym " i 'pouczanie"-pewnie wzieto mnie za jakąs sekciarę.Celem moim było to,zeby ludzie na dnie rozpaczy uwierzyli lub chociaz wzięli pod uwage to,że ich dzieci zyją i mają się doskonale pod opieka Jezusa.Prosiłam równiez,zeby nie rozpaczali bez konca,gdyż duszy bardzo to szkodzi.I za to własnie dostałąm ostrą reprymendę.Z litosci nie wymienię tu nazwy forum.

Pozdrawiam :)
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 13:30

Re: Rośnie liczba samobójstw wśród Polaków

Postautor: Luperci Faviani » 18 lut 2010, 00:02

atalia pisze:Planowałam działac na troszke większa skale na forum dla osób w żałobie po stracie dzieci,ale ostro mnie zrugano za "szerzenie tresci o charakterze religijnym " i 'pouczanie"-pewnie wzieto mnie za jakąs sekciarę [...] dostałąm ostrą reprymendę.Z litosci nie wymienię tu nazwy forum.


Spirytyzmowi często zarzuca się "zabijanie współczucia" i fakt, faktem, nie jest to opinia całkowicie pozbawiona podstaw, ponieważ "logika" i (subiektywne) "poczucie sprawiedliwości" mogą doprowadzić niektórych ludzi do apatii. Stąd reakcje obronne niektórych środowisk, które nie potrafią zrozumieć, że prawdziwa miłość jest odporna na tego typu rozumowanie, że prawdziwa miłość do człowieka przejawia się właśnie poprzez współczucie nawet w sytuacji, gdy zasłużył on na karę.

Spirytyzm potępiają ci, którym nie udało się go zrozumieć.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2413
Rejestracja: 22 lip 2008, 17:23
Lokalizacja: Polska

Re: Rośnie liczba samobójstw wśród Polaków

Postautor: konrad » 22 lut 2010, 16:41

Często mówi się też, że spirytyzm albo utrzymuje ludzi w żałobie albo sprawia, że cieszą się z czyjejś śmierci i w ogóle nie mają przez to szacunku do zmarłych.

Tak się złożyło, że po śmierci bliskiej osoby, mój przyjaciel spirytysta napisał do mnie takie oto słowa, które chyba najlepiej podsumowują podejście spirytystów do kwestii zmarłych:

"Pamiętaj: tęsknij, ale się nie smuć" - to były chyba słowa jakiejś piosenki, w każdym razie dały dużo do myślenia :)
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 14:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rośnie liczba samobójstw wśród Polaków

Postautor: Luperci Faviani » 22 lut 2010, 18:34

konrad pisze:"Pamiętaj: tęsknij, ale się nie smuć"

To jest skomplikowana kwestia. Co, gdy umiera zupełnie obca osoba? Tęsknić za nią nie można, a brak smutku oznacza obojętność. Jeśli ktoś jest obojętny, to nie kocha. Lecz smutek może być spowodowany samym faktem pojawienia się czyjejś krzywdy. Można by powiedzieć: "tęsknij, smuć się, ale się nie martw" - wszyscy kroczymy tą samą drogą, wszyscy będziemy zbawieni - można by dodać. Ale teraz pojawia się kwestia "zmartwienia". Gdy ktoś umiera, możemy zadać sobie kolejne pytanie: "czy zdołał wykorzystać swój czas, co z nim się teraz dzieje?" a tego nigdy nie wiemy (w normalnych okolicznościach). Brak zmartwienia oznacza brak miłości. Tak więc, tęsknota, smutek i zmartwienie są elementami, które muszą pojawić się (w jakimkolwiek stopniu) w umyśle spirytysty, w chwili, gdy umiera człowiek. Jeśli tego nie ma, jeśli rozum zasłania odruchy serca, możemy zacząć mówić o apatii. Zdrowy człowiek kocha, więc się martwi, smuci i tęskni.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2413
Rejestracja: 22 lip 2008, 17:23
Lokalizacja: Polska

Re: Rośnie liczba samobójstw wśród Polaków

Postautor: sigma » 22 lut 2010, 20:44

Luperci Faviani pisze:..."czy zdołał wykorzystać swój czas...


Myślę że to jest najbardziej istotne. I co do tego nie mam wątpliwości.

A kryteria oceny wykorzystania czasu spędzonego tutaj ? Jest ich przecież tak wiele jak religii. Nawet jeżeli istnieją podobieństwa to istnieją też różnice. W końcu, dlatego jest tak wiele religii.

A przecież to nie nam oceniać.

Religii jest wiele a pewnie jest tak że "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu"...
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 20:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Re: Rośnie liczba samobójstw wśród Polaków

Postautor: Tai-Chi-Chuan.pl » 02 maja 2010, 16:32

Witam serdecznie. Odświeżam temat.

te statystyki świadczą o porażce państwa


Na forum dziennika widzę krytykę polityków. Bardzo ciężko
zmienić innych ludzi. Zamiast obarczać winą rząd sugeruję
samemu zastanowić się jak rozwiązać swoje problemy.
Jak kilkudziesięciu polityków może rozwiązać problemy
całego państwa? To tylko ludzie...

Pozdrawiam.
Tai Chi Chuan - Ścieżka zdrowia, długowieczności i sztuki walki

Polecam Marketing Wielopoziomowy - praca dodatkowa, biznes
Sprawdź Marketing Wielopoziomowy w FM Group!
Awatar użytkownika
Tai-Chi-Chuan.pl
 
Posty: 9
Rejestracja: 02 maja 2010, 15:52

Następna

Wróć do Na zakręcie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość