Rośliny potrafią mówić ?

Rozwój nauki, naukowe ciekawostki, pseudo i paranauki. Sprytne i ciekawe rzeczy, badania i doswiadczenia.. Pisz o swoich zainteresowaniach.

Rośliny potrafią mówić ?

Postautor: Hansel » 17 gru 2015, 22:13

,,Mówiące drzewa i bohaterowie rozmawiający z roślinami wypełniają bajkowe opowieści, które pojawiają się we wszystkich kulturach. W niektórych rejonach świata szamani utrzymują, że mogą kontaktować się z roślinami i słyszeć je. Czy to tylko starożytne wierzenia, które całkowicie odbiegają od rzeczywistości? Naukowcy specjalizujący się w biologii roślin postanowili to sprawdzić.

Niemal wszystko, co żyje, wytwarza dźwięki. Nawet malutkie, jednokomórkowe bakterie potrafią się ze sobą komunikować wytwarzając wibracje. Stąd przypuszczenie, że być może również owady i rośliny potrafią „rozmawiać”. Naukowcom udało się już udowodnić, że np. pszczoły brzęczą z częstotliwością, która pomaga oderwać pyłek z kwitnących roślin, a korniki potrafią odbierać delikatne stuknięcia i trzaski powodowane przez pęcherzyki powietrza wewnątrz drzewa, co oznacza, że jest ono wysuszone.

- Zainteresowałam się dźwiękami dzięki długiej, obecnej w folklorze tradycji ludzi mówiących do roślin i ich słuchających oraz roślin wydających dźwięki – wyjaśnia Monica Gagliano, badaczka z Uniwersytetu Australii Zachodniej w Crawley - Chciałam sprawdzić, czy są jakieś naukowe podstawy opowieści, które uparcie powracają w naszej kulturze. Szamani twierdzą, że potrafią słyszeć rośliny. Może są bardziej wyczuleni na sygnały, na które nie zwracamy uwagi. To jest naprawdę fascynujące. Mogliśmy stracić tę więź z roślinami, ale nauka jest gotowa ją odbudować.

Małe roślinki „boją się” kopru

Od dawna wiadomo, że kwiaty i drzewa potrafią wyczuwać siebie nawzajem przy pomocy „węchu”, mogą reagować na światło, obecność wody, wiatr, dotyk. Jednak idea „mówiących” roślin jest naprawdę rewolucyjna. Potwierdzają ją badania, które przeprowadzono na sadzonkach chilli. Rośliny te „wiedziały” o obecności sąsiadów nawet, jeśli były odizolowane tak, aby nie przedostawały się między nimi żadne substancje chemiczne.

Przeprowadzono trzy rodzaje eksperymentów. W pierwszym sadzonki chilli umieszczono w szalkach Petriego ustawionych wokół naczynia, w którym rósł fenkuł włoski - roślina wydzielająca do gleby i powietrza związki, które spowalniają wzrost innych roślin. W drugim fenkuł dodatkowo został zamknięty w szczelnym pojemniku, który blokował przedostawanie się cząsteczek chemicznych w powietrzu i glebie. Natomiast trzeci rodzaj „zestawu” uwzględniał jeszcze izolację dźwiękową centralnej rośliny od sadzonek.

Jak oczekiwano – chilli, które miały bezpośredni kontakt z fenkułem, rosły wolniej, natomiast te, które odcięto zarówno od substancji chemicznych wspomagających wzrost jak i od dźwięków, rozwijały się nieco szybciej. Jednak zachowanie roślin, które odizolowano od związków produkowanych przez fenkuł, ale nie zasłonięto barierą dźwiękoszczelną, zaskoczyło badaczy. Te sadzonki rosły najszybciej ze wszystkich!

Gagliano powtórzyła eksperyment z 2400 siewkami chilli i za każdym razem otrzymywała taki sam rezultat, który sugerował, że rośliny reagowały na jakiś bodziec. Badaczka uważa, że sadzonki odbierały informację o obecności fenkułu i przewidywały, że może on uwolnić substancje spowalniające ich wzrost. Aby się przygotować na ten "chemiczny atak", rosły szybciej. Ponieważ fenkuł był odizolowany chemicznie, ale nie dźwiękowo – Gagliano uznała, że rośliny musiały się jakoś słyszeć.,,

http://odkrywcy.pl/kat,111412,title,Ros ... omosc.html
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Wróć do Nauka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość