Efekt potwierdzania

Rozwój nauki, naukowe ciekawostki, pseudo i paranauki. Sprytne i ciekawe rzeczy, badania i doswiadczenia.. Pisz o swoich zainteresowaniach.

Efekt potwierdzania

Postautor: cthulhu87 » 08 paź 2011, 15:48

Zajrzałem dziś na wikipedię i od razu zwróciłem uwagę na hasło promowane na głównej stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_potwierdzania

W skrócie: Efekt potwierdzania (nazywany też błędem konfirmacji) – tendencja do preferowania informacji, które potwierdzają wcześniejsze oczekiwania i hipotezy, niezależnie od tego, czy te informacje są prawdziwe[1]. Powoduje, że ludzie poszukują informacji i zapamiętują je w sposób selektywny, interpretując je w błędny sposób. Efekt ten jest szczególnie silny w przypadku zagadnień wywołujących silne emocje i dotyczących mocno ugruntowanych opinii. Przykładowo, czytając o polityce dostępu do broni, ludzie zwykle preferują źródła, które potwierdzają to, co sami na ten temat sądzą. Mają również tendencję do interpretowania niejednoznacznych dowodów jako potwierdzających ich własne zdanie.

Sądzę, żę temat jest godny dyskusji, bo zauważyłem, że podobną tendencję zdradza naprawdę wiele osób, prezentujących rozmaite poglądy. Sam zdradzam się czasami na tym, kiedy czytam książki poświęcone spirytyzmowi czy parapsychologii. Z drugiej strony czuję, że trzeba z tym walczyć, bo obiektywna prawda jest ważniejsza niż moje tymczasowe poczucie bezpieczeństwa w twierdzy własnego, ograniczonego oglądu świata.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Efekt potwierdzania

Postautor: 000Lukas000 » 08 paź 2011, 19:13

Każdy z nas się na to łapie, ja sam nie wiem na ile jestem obiektywny czasami w ocenach.
Człowiek potrafi się do twierdzeń przywiązać, a może nie zwracać uwagi na rzeczy które twierdzeniu przeczą.

To zjawisko występuje powszechnie, choćby religię, polityka,teoria ewolucja, zawsze ludzie patrzą na to co pasuje im do teorii a zapominają o innych rzeczach.

Wypada nam tylko być zawsze czujnym.
Poznacie ich po zasadach prawdziwego miłosierdzia, które będą głosić i wcielać w życie; poznacie ich po liczbie osób strapionych, którym przyniosą pocieszenie; poznacie ich po miłości do bliźniego, wyrzeczeniach, bezinteresowności;

Ew. Wg. Spirytyzmu
Awatar użytkownika
000Lukas000
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 1687
Rejestracja: 13 kwie 2011, 11:54
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Efekt potwierdzania

Postautor: Przepol » 28 paź 2011, 11:04

dawno sie nie wypowiadałem ale forum ciągle czytam a co do błędów to polecam
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_b%C5%82%C4%99d%C3%B3w_poznawczych

naprawdę jest tego trochę
Przepol
 
Posty: 82
Rejestracja: 20 lis 2009, 22:01

Re: Efekt potwierdzania

Postautor: atalia » 28 paź 2011, 17:44

kubeł zimnej wody na głowę dla otrzeźwienia...a moze byśmy tak przeprowadzili postepowanie dowodowe w celu wykazania,ze świat duchowy i życie po śmierci są faktem?
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Efekt potwierdzania

Postautor: Luperci Faviani » 30 paź 2011, 22:20

Dżentelmeni o sprawach oczywistych nie rozmawiają.
;)
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Efekt potwierdzania

Postautor: atalia » 31 paź 2011, 11:17

Ale ja nie jestem dżentelMENEM. :?
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Efekt potwierdzania

Postautor: Voldo » 31 paź 2011, 18:14

Dżentelwomen też o sprawach oczywistych nie powinna rozmawiać ;)
Tomasz

„Jezus Chrystus nie prosił nas o wiele, nie wymagał od ludzi, by wspinali się na Mount Everest, czy wielce się poświęcali. Prosił nas tylko o to, byśmy kochali drugiego człowieka.” - Chico Xavier

Wiceprzewodniczący PTSS
Przewodniczący Wrocławskiego Oddziału PTSS
tomasz.grabarczyk.spirytyzm@gmail.com
Awatar użytkownika
Voldo
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2204
Rejestracja: 08 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Efekt potwierdzania

Postautor: atalia » 31 paź 2011, 20:52

Jak nie chcecie bawić sie w Sherlocków(Arthur Conan Doyle!) to nie.Zabieram zabawki i idę do domu. :(
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30

Re: Efekt potwierdzania

Postautor: Przepol » 03 lis 2011, 21:20

http://www.youtube.com/watch?v=yPnrLAK3BK4&feature=related

może było na forum a może nie - nie w temat ale ładnie wyjaśnione :D
Przepol
 
Posty: 82
Rejestracja: 20 lis 2009, 22:01

Re: Efekt potwierdzania

Postautor: atalia » 03 lis 2011, 22:13

kiedyś,dawno temu sporo było o tym na forum.
Istne szalenstwo,ale...w tym szalenstwie jest metoda.
atalia
spirytystka
spirytystka
 
Posty: 3943
Rejestracja: 17 sty 2010, 12:30


Wróć do Nauka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości