Strona 1 z 4

Agnieszka Pilchowa - Hejnał

Post: 20 kwie 2010, 13:06
autor: Jarzebina
Na niniejszym forum zadano pytanie, czy artykuły zawarte w wydawnictwie Hejnał, który należał do moich dziadków, są objęte prawem autorskim a w szczególności artykuły pisane przez moją babcię - jasnowidząca Agnieszkę Pilch - i czy można je skanować i publikować.
Uprzejmie informuję, że jestem w prostej linii spadkobierczynią Agnieszki Pilchowej. O mojej babce piszę między innymi na stronie http://www.jarzebina.com/

Re: Agnieszka Pilchowa - Hejnał

Post: 20 kwie 2010, 13:47
autor: cthulhu87
:)
Serdecznie witam na forum,

Wspomnę tylko, że w Bibliotece Narodowej znajdują się dwie powieści Agnieszki Pilchowej, jeśli szuka Pani informacji o swojej babci, w katalogu BN jest naprawdę niezrównane źródło informacji. Nie wiem natomiast czy Śląski Słownik Biograficzny, albo Słownik Biograficzny Ziemi Cieszyńskiej podają jakieś informacje... Jeśli kiedyś pozwoli mi na to czas, sporządzę odpowiednią kwerendę na ten temat :)
W każdym razie, z tego co wiem, my nie planujemy publikacji żadnych tekstów Agnieszki Pilchowej :), ale gdyby taki pomysł się pojawił (w co jednak wątpię, bo skupiamy swoje zainteresowanie na innych tekstach spirytystycznych), jestem pewny, że zostałoby to skonsultowane z Panią. Muszę przy tym zaznaczyć, że różne teksty Pilchowej są popularyzowane w internecie przez Śląską Bibliotekę Cyfrową, są konsekwentnie od kilku lat skanowane i publikowane przez tę instytucję oświatową. Można tam znaleźć np. numery "Odrodzenia", którego po 1928/1929 roku bezpośrednim następcą był miesięcznik "Hejnał".

Zapraszam do pisania na forum; osobiście będę wdzięczny za każdą, nawet najdrobniejszą ciekawostkę o spirytystach z Wisły:)

Re: Agnieszka Pilchowa - Hejnał

Post: 07 maja 2010, 21:18
autor: Leszek
Z tego co wyczytałem na stronie Jarzębina mieszka w Warszawie, a z Wisłą łączy ją tylko babcia. Szkoda bo myślałem, że trafi się coś z pierwszej ręki, jakiś kontakt ze spirytystami z Wisły.. heh :cry:

Re: Agnieszka Pilchowa - Hejnał

Post: 11 gru 2011, 00:11
autor: mateusso022
Ja sam nie wiedziałem że było kiedyś wydawnictwo hejnał z mojego rodzimego ślaska cieszyńskiego może przyszłym roku kupie książke o mediumizmie z hejnału prawdopodomnie .widziałem w atykwarjacie w cieszynie.Fajnie ze jest ktoś z naszej ziemi Cieszyńskiej tak wybitna osoba:0

Re: Agnieszka Pilchowa - Hejnał

Post: 12 gru 2011, 13:41
autor: cthulhu87
Jest bardzo fajna książka aurostwa Stanisława Hadyny o Agnieszce Pilchowej. Jej tytuł to "Przez okna czasu. Jasnowidząca z Wisły". Nie wiem jak jest z jej dostępnością, ale mam w domu ksero, więc zainteresowanym mogę użyczyć :). Autor pisze tam m.in. o proroczych wizjach jasnowidzącej, dot. m.in. obozów koncentracyjnych. W 1940 roku, kiedy Hitler był w sojuszu ze Stalinem, a Mołotow popijał sobie wódeczkę u Ribbentropa w Berlinie, Agnieszka miała wizję sztandaru radzieckiego łopoczącego nad bramą brandenburską... :)

Re: Agnieszka Pilchowa - Hejnał

Post: 27 cze 2015, 18:48
autor: Hansel
W Wikipedii znalazłem dziwną wzmiankę:,,Ze względu na wyjątkowe zdolności jasnowidzenia, prawdopodobnie powodowani zazdrością Spirytyści wykluczyli ją ze swojego środowiska.,, Nie chce mi się wierzyć żeby prawdziwi Spirytyści mogli by tak postapić... W każdym razie ja czułbym się zaszczycony mając w swoim gronie kogoś takiego...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnieszka_Pilchowa

Re: Agnieszka Pilchowa - Hejnał

Post: 27 cze 2015, 19:53
autor: Mirek
Czyli uważasz Hansel, że na tym forum nie ma prawdziwych spirytystów?

Re: Agnieszka Pilchowa - Hejnał

Post: 27 cze 2015, 22:04
autor: Hansel
Mirek pisze:Czyli uważasz Hansel, że na tym forum nie ma prawdziwych spirytystów?
A myślisz że Spirytyści z tego forum by kogoś takiego odrzucili ?

Re: Agnieszka Pilchowa - Hejnał

Post: 27 cze 2015, 22:11
autor: cthulhu87
W Polsce ruch spirytualistyczny nie był jednolity i trudno mówić, aby ktoś kogoś z niego mógł wykluczyć, gdyż stale działały różne grupy skupione wokół różnych ludzi. Nie podano też źródła tej informacji, może to być więc swobodna interpretacja któregoś z redaktorów...

Re: Agnieszka Pilchowa - Hejnał

Post: 28 cze 2015, 12:48
autor: Hansel
Ciekawa jest też to że Agnieszka Pilchowa tak jak Chico Xavier trafnie przewidziała datę swojej śmierci...