Youtube

Wszystko o Spirytyzmie w Internecie: ciekawe strony, nagrania, linki do książek w wersji elektronicznej, informacje o ciekawych aukcjach.

Re: Youtube

Postautor: Luperci Faviani » 25 sty 2009, 23:04

Jul pisze:Ostatni odcinek Strefy Tajemnic...

Nie lubię tych programów. Zawsze wydaje mi się, że te odcinki, bez względu na poruszany w nich temat, przygotowyją ludzie mający bardzo pobieżne pojęcie o danej sprawie... Robienie sensacji i nic innego. Jak można przygotować program o Duchach i nie wspomnieć w nim o choć kilku najważniejszych spirytystach? I kto wymyśla te ich wnioski?

W części trzeciej: 7'27" - Jasnowidz: bo Duch jest, że tak powiem, taką istotą silną i tutaj bym proponował żeby ludzie jednak za bardzo sobie...się nie bawili, chyba, że jest to kwestia, mówię, osoby bliskiej, którą kochamy, która nas kochała, a wtedy nic nam nie grozi... - o co chodzi? Czy "zabawą" jest, w tym przypadku, wywoływanie Duchów? Jeśli tak, to najwyraźniej pan wypowiadający te słowa nie słyszał o Duchach podających się za inne osoby (jeśli można tak to ująć). I uważam, że już samo zapewnianie ludzi, iż nic im przy tym nie grozi, i umieszczenie takiej kwestii w odcinku, który zobaczy kilkanaście milionów Polaków, mających słabe pojęcie o spirytyzmie, dyskwalifikuje ten program jako źródło rzetelnej informacji.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Youtube

Postautor: Jul » 28 sty 2009, 16:58

Luperci, po części podzielam Twój krytycyzm, ale nieco inaczej patrzę na tę kwestię. Naturalnie, że w 20 minutowym odcinku nie da się poruszyć tematu głęboko, ani szeroko.
Moim zdaniem jednak dobrze, że w ogóle są takie próby przedstawienia problemu. Większość ludzi nigdy nie sięgnie po "Ksiegę Duchów" Kardeca, z tej chociażby przyczyny, że połowa Polaków nie czyta nic. Więc trzeba docierać do ludzi inną drogą, chociażby za pomocą telewizji. I chociaż w tym odcinku temat spirytyzmu został ledwo "liźnięty", to jednak nie został moim zdaniem tak źle wykonany jak uważasz.
Ludzie na ogól postrzegają duchy stereotypowo jako coś strasznego albo odległego, nie wiedząc o tym, że spotkanie z duchem (mówię o przypadkowym spotkaniu, nie seansie czy wywoływaniu) może być przeżyciem takim samym, albo podobnym jak do spotkania kogoś na ulicy. Nie postrzegam tego jako próby robienia sensacji. Wiadomo, że głównym kryterium oglądalności dla stacji komercyjnych jest oglądalność, ale przy okazji można coś przekazać ludziom głębszego niż kolejny serial (nota bene "Strefa Tajemnic" już została zdjęta z dotychczasowej pory emisji i zastąpiona przez serial "I kto tu rządzi"). Maciej Trojanowski od lat popularyzuje zjawiska paranormalne i musi się dostosować do logiki rynku medialnego, co nie musi od razu oznaczać degrengolady umysłowej.

Słowa jasnowidza interpretujesz jakoś opatrznie - przecież mówi on wyraźnie, żeby się nie bawili, tj. nie próbowali wywoływać duchów. Nie zauważyłem żeby zachęcał tam do wywoływania duchów bliskich - lecz po prostu do nie bania się ich, do podzielenia się miłością, która nie ustaje. Tak ja to zrozumiałem.
Jul
 
Posty: 346
Rejestracja: 31 paź 2008, 23:41

Re: Youtube

Postautor: Luperci Faviani » 28 sty 2009, 20:27

W tych sprawach jestem śmiertelnie :) krytyczny. Nie przyjmuję niczego, co sprawia u mnie choćby kawałeczek cienia ziarna najmniejszych wątpliwości. Mimo, że przed umieszczeniem wcześniejszej opinii kilka razy, uważnie obejrzałem komentowaną sekwencję, dzisiaj powróciłem do tego programu. Moja opinia nie zmieniła się.

Proszę uważnie przeczytać mój wcześniejszy wpis. Nie twierdziłem, i nawet nie zasugerowałem, że Jasnowidz namawiał do wywoływania Duchów bliskich. Pisałem o czymś zupełnie innym.

Zapewniam wszystkich, że przez 21 "telewizyjnych" minut można dobrze wypowiedzieć się na każdy temat.

Jeżeli chcemy mówić o Duchach w sposób komercyjny, to emitujemy hollywood'ski horror, a nie pokazujemy pseudonaukowy program telewizyjny. Jestem równocześnie świadom, że szeroka publiczność łapie się na takie chwyty, a stacje telewizyjne też muszą zarabiać...

Ten rodzaj programów ma "produkować" sensację. Jak napisałeś, Jul, większość ludzi nigdy nie sięgnie po "Ksiegę Duchów" Kardeca, z tej chociażby przyczyny, że połowa Polaków nie czyta nic ale także, ponieważ nie jest to sensacja. Dlaczego ludzie chętniej czytają Harry Potter'a? a stacje telewizyjne też muszą zarabiać...

Program jest udany, owszem, swoją funkcję spełnia doskonale - przyciąga widzów.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Youtube

Postautor: Jul » 28 sty 2009, 22:26

Proszę uważnie przeczytać mój wcześniejszy wpis. Nie twierdziłem, i nawet nie zasugerowałem, że Jasnowidz namawiał do wywoływania Duchów bliskich. Pisałem o czymś zupełnie innym.


Jasnowidz: bo Duch jest, że tak powiem, taką istotą silną i tutaj bym proponował żeby ludzie jednak za bardzo sobie...się nie bawili, chyba, że jest to kwestia, mówię, osoby bliskiej, którą kochamy, która nas kochała, a wtedy nic nam nie grozi... - o co chodzi? Czy "zabawą" jest, w tym przypadku, wywoływanie Duchów? Jeśli tak, to najwyraźniej pan wypowiadający te słowa nie słyszał o Duchach podających się za inne osoby (jeśli można tak to ująć). I uważam, że już samo zapewnianie ludzi, iż nic im przy tym nie grozi, i umieszczenie takiej kwestii w odcinku, który zobaczy kilkanaście milionów Polaków, mających słabe pojęcie o spirytyzmie, dyskwalifikuje ten program jako źródło rzetelnej informacji.


Luperci, wydaje mi się, że trochę tu łapiesz tego pana jasnowidza za słówka. Użył on owszem, niefortunnego słowa "zabawa", ale wierzę że w znaczeniu potoczno-kolokwialnym, jak się obaj zgodziliśmy, nie zachęcał on na pewno do wywoływania duchów.
Co do kwestii duchów poddających się za inne osoby, rzeczywiście nie ma tu takiego ostrzeżenia i istotnie nie ma tu takiej uwagi.
Jeśli zaś chodzi o brak wyraźnego ostrzeżenia przed praktykami spirytystycznymi, to tu już sie przecież zgadzamy, że zachęty do wywoływania duchów nie ma.
O co więc chodzi? Jasnowidz powiedział za mało i niezręcznie, owszem, ale chyba lepsza taka informacja dla widzów niż żadna?

Gdyby program był wykonany w duchu przesłania "Bójcie się duchów, nigdy się z nimi nie kontaktujcie, nie interesujcie się tym" to nie różnił by się podejściem od stanowiska typowo katolickiego, gdzie jak wiadomo spirytyzm jest potępiany w większości środowisk kościelnych i w dużej mierze stąd wynikają negatywne stereotypy Polaków o tym terminie.

Jeżeli chcemy mówić o Duchach w sposób komercyjny, to emitujemy hollywood'ski horror


Horrory dopiero psują opinie nam, zainteresowanych spirytyzmem. Większość horrorów (z paroma chwalebnymi wyjątkami) przedstawia wszystkie duchy jako coś demonicznego, strasznego, krwawego, co jest przecież niewielką częścią prawdy, a nawet w jakiś sposób ją wytwarza (bo jeśli większość ludzi ma taki wizerunek duchów jak w horrorach, to poniekąd w jakiś sposób przyciąga takie właśnie byty).

Obstaję przy tym, że można próbować połączyć komercyjne zyski z jakąś formą edukacji, choćby zupełnie elementarnej. Nie obrażajmy się na telewizję, reguły rynku i większość społeczeństwa, że jest jaka jest. Inaczej nie wyjdziemy nigdy ze skansenu prawdziwego i rzetelnego spirytyzmu w naszym kraju. Może za 5-10 lat sami wyemitujemy coś lepszego ;)
Jul
 
Posty: 346
Rejestracja: 31 paź 2008, 23:41

Re: Youtube

Postautor: Luperci Faviani » 28 sty 2009, 23:17

Jeżeli uważasz, że program jest rzetelnie zrealizowany i jesteś gotów polecić go osobom nie mającym większego pojęcia o Spirytyzmie, by się czegoś nauczyły - Twoje prawo. Ja napewno czegoś takiego nie uczynię.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Youtube

Postautor: Jul » 29 sty 2009, 01:26

Traktuję program jako ciekawostkę. Kto rzetelnie będzie chciał zgłębić temat - sięgnie przecież do odpowiedniej literatury.
Podobnie jak można czasami obejrzeć kilkudziesięciominutowy program przyrodniczy o ssakach na Discovery, ale kto chce naprawdę coś wiedzieć o ssakach, powinien sięgnąć do poważnych badań podręcznikowych.
Jul
 
Posty: 346
Rejestracja: 31 paź 2008, 23:41

Re: Youtube

Postautor: konrad » 01 lut 2009, 11:05

Myślę, że naszym zadaniem jest sprawienie, by ze słowem spirytyzm od razu kojarzył się wszystkim Kardec. W ten sposób, nawet jeśli programy telewizyjne będą mniej lub bardziej rzetelne, ludzie i tak trafią na odpowiednią literaturę. Z drugiej strony ponieważ mamy pełną kontrolę nad witryną www.spirytyzm.pl, której odwiedzenie od razu narzuca się każdemu, kto usłyszy coś na temat spirytyzmu, nie jest źle :)
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Youtube

Postautor: Jul » 12 lut 2009, 17:46

Kolejna rewelacja z "The Sun"

Duch ukazał się dwójce brytyjskich dzieci

Dwunastoletni chłopiec twierdzi, że sfilmował niesamowite zjawisko: ducha zmierzającego w stronę schodów w jego domu – podaje brytyjski dziennik "The Sun".

Wystraszony Reece Pitman usłyszał świst – i zdecydował się użyć telefonu komórkowego, by uwiecznić ukazującą mu się mglistą postać. Stało się to w klika dni po tym, jak 9-letnia siostra chłopca skarżyła się, że ktoś w nocy dokańcza układanie rozpoczętych przez nią puzzli.

Matka dzieci, Tonia, skonsultowała się w tej sprawie z wróżką, która stwierdziła, że duch mógł mieć przyjazne zamiary. – Miałam ostatnio trudny okres, opuścił mnie mąż – mówi Tonia. – Nie wierzyłam w duchy; teraz myślę, że ta istota to mój opiekuńczy anioł – przyznaje kobieta.

Julian Banks z Brytyjskiego Towarzystwa ds. Zjawisk Paranormalnych widział film Reece’a i ocenił go jako "prawdopodobnie najlepsze ujęcie ducha ostatnich lat".

http://www.youtube.com/watch?v=dHn-wZECqGI
Jul
 
Posty: 346
Rejestracja: 31 paź 2008, 23:41

Re: Youtube

Postautor: knyp » 13 lut 2009, 21:28

E lipa... Jakby to była "zjawa" to ten cień byłby cały czas w jednym kształcie, a tak to widać jak zmienia kąt jak zwykły cień człowieka, przesuwa się po ścianie po prostu. Duchy chyba nie poruszają się po ścianach tylko normalnie jak w przestrzeni. Takie moje wnioski ;).
Życie po życiu, ratunek w beznadziei,
Bez tego nie ma sensu być.
To proste, a jak trudne do przyjęcia.
Awatar użytkownika
knyp
 
Posty: 124
Rejestracja: 16 lip 2008, 22:19
Lokalizacja: Dębica

Re: Youtube

Postautor: Luperci Faviani » 14 lut 2009, 11:11

Duchy zawsze poruszają się według wzoru :)
Załączniki
mat_7_2.gif
mat_7_2.gif (1.45 KiB) Przeglądany 7359 razy
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

PoprzedniaNastępna

Wróć do Spirytyzm w Internecie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości