Radio Infra o spirytyźmie

Wszystko o Spirytyzmie w Internecie: ciekawe strony, nagrania, linki do książek w wersji elektronicznej, informacje o ciekawych aukcjach.

Radio Infra o spirytyźmie

Postautor: Jul » 29 sie 2009, 13:13

Dość późno się dowiedziałem, ale dzisiaj o 19 będzie audycja radiowa o spirytyźmie, organizowana przez organizację paranormalną Infra, a wspomagana przez Radio Wolne Media. Tu jest link do radia i jego program: http://radio.wolnemedia.net/

Audycję prowadzić będzie Maurycy Hawranek, który będzie rozmawiać z Adrianem Zwolińskim (Orson). Tego drugiego pana już zdążyliśmy poznać - tak więc sądzę, że audycja może być ciekawa, ale niekoniecznie zgodna z ideami Kardeca i PTSS.
Nie wiem czy będzie możliwość włączenia się słuchaczy do rozmowy - ale myślę, że warto prześledzić dziś lub później to nagranie i odnieść się do niego choćby poprzez forum Infra (tu namiary też mam).

Jest to też asumpt dla nas - może my też się pokusimy o takie audycje w przyszłości?
Jul
 
Posty: 346
Rejestracja: 31 paź 2008, 23:41

Re: Radio Infra o spirytyźmie

Postautor: cthulhu87 » 29 sie 2009, 15:36

Jul pisze:Jest to też asumpt dla nas - może my też się pokusimy o takie audycje w przyszłości?


Myślę, że pomysł jest bardzo dobry. Trochę to dziwne, ale na razie w Polsce o spirytyzmie wypowiadaja się wszyscy, ale nie sami spirytyści :roll: . Jest w tym zapewne trochę przesady, ale po części jest tak, jakby w programach historycznych wypowiadali się chemicy czy fizycy, a nie historycy. Potem powstają z tego tytułu różne nieporozumienia... Z chęcią jednak posłucham dzisiejszej audycji, nawet jeśli będzie tam zaprezentowane stanowisko negatywne wobec teorii spirytystycznej, będę zadowolony, jeśli już sama treść pozostanie w zgodzie z faktami, bo najgorsze jest wypaczanie i naginanie do swoich przekonań, co nagminnie pojawia się w programach w rodzaju "Jarmark cudów" czy książkach rodzimych i zagranicznych antypotterów:).
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Radio Infra o spirytyźmie

Postautor: cthulhu87 » 29 sie 2009, 18:54

Cierpliwie wysłuchałem ;) . Moje obawy były w zasadzie bezpodstawne, bo treść audycji (prócz kilku słów w ramach wstępu) dotyczyła nie tyle spirytyzmu, jego doktryny, historii czy założeń, co przede wszystkim eksperymentów, poltergeistów, latających noży, fotografii duchów, demonów, ouija, wywoływania duchów itp. :) - bardzo ciekawe, ale rozminęło się z tematem, mimo pozornej zbieżności...
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Radio Infra o spirytyźmie

Postautor: konrad » 29 sie 2009, 21:01

Wydaje mi się, że nie ma sensu na siłę pchać się do audycji radiowych czy telewizyjnych. Po prostu róbmy swoje. Udostępniajmy literaturę, przygotowujmy materiały i przedstawiajmy je ludziom na wykładach czy warsztatach.

Nasze działania z pewnością kiedyś sprawią, że spirytyzm stanie się znany w Polsce. Gdy PTSS przestanie być anonimowym stowarzyszeniem, ludzie i nas zaczną zapraszać.

A co do samej audycji, niestety nie miałem okazji jej słuchać. Z całą pewnością jednak fakt, że skupiono się jedynie na zjawiskach spirytystycznych, wskazuje, że autorzy podeszli do tematu dość pobieżnie. To trochę jak gdyby robić audycję o Uniwersytecie Warszawskim, opowiadając jedynie o stołecznych podstawówkach. Prawda jest taka, że latające stoły, stukania to przeszłość spirytyzmu, rodzaj przedszkola, z którego wyrosła teoria naukowa i filozoficzna. Kto choć przez moment nie wspomina o samym Kardecu, który było nie było stworzył takie słowa jak "spirytyzm", "medium" itd., pokazuje, że temat zna jedynie pobieżnie.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Radio Infra o spirytyźmie

Postautor: OrsonINFRA » 29 sie 2009, 23:07

Witam. Zaglądam tu stosunkowo rzadko, mimo to, jak to często ze mną bywa, zdążyłem zapomnieć hasła do starego nicku. Dlatego też, moje sporadyczne objawienia na tym forum przybiorą formę OrsonINFRA, a nie jak wcześniej to było Orson:).
Co do audycji, w założeniach i realizacji była ona bardziej skupiona na tematyce aktywności duchowości anormalnej i oszustach, pośrednio poświęcona spirytyzmowi i spirytualizmowi, co błędnie sugeruje tytuł. No, ale jest, jak jest. Zresztą te zagadnienia skutecznie się ze sobą łączą.
Rivail, z tego co pamiętam, pojawił się podczas programu. Mam nadzieję, konradzie, że na tyle dobrze znasz swoje guru, iż wiesz, jak naprawdę się on nazywał:). Jego pseudonim artystyczny mniej mnie interesuje.
Wydawało mi się to tak oczywistym, że przy podsumowaniu, do grona ezoteryków, magików i mediów, nie włączyłem spirytualistów i spirytystów wszelkiej maści, podczepiając ich podświadomie gdzieś między tymi trzema grupami sztukmistrzów. Co do spirytyzmu, wydaje mi się, że ostatnimi osobami, które powinny się wypowiadać na jego temat, są właśnie spirytyści, którzy mają z nim tyle wspólnego co ze spirytusem:). To jednak moje zdanie.
Kolejne audycje INFRY w Radio Wolne Media i innych mediach niebawem.
Pozdrawiam, jak zawsze ciepło.
OrsonINFRA
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 sie 2009, 22:57

Re: Radio Infra o spirytyźmie

Postautor: Jul » 30 sie 2009, 00:10

Orsonie, doceniam inicjatywę z radiem.
Zapraszam do powrotu do polemiki w odpowiednich tematach na forum. Natomiast uszczypliwe uwagi niezbyt przybliżają do zrozumienia.
Jul
 
Posty: 346
Rejestracja: 31 paź 2008, 23:41

Re: Radio Infra o spirytyźmie

Postautor: konrad » 30 sie 2009, 18:19

Orson,

Z Twoich postów wyraźnie wypływa skrajna pogarda, której nie rozumiem. Wydaje mi się, że jeśli jesteśmy rzeczywiście w błędzie, o wiele lepszym pomysłem byłoby zamknąć nam usta skuteczną argumentacją. W momencie, gdy uciekasz się do porównywania nas z miłośnikami spirytusu, czy też innych nieprzyjemnych uwag, wykazujesz wyraźnie, że Twoim celem jest ośmieszenie nas, a nie poważna dyskusja.

Co do Rivaila, czy też Kardeca, jego pseydonimu itd.: "Treść jest wszystkim. Forma jest niczym". To cały mój komentarz. Używam pseudonimu, gdyż to nim podpisywał dzieła spirytystyczne. Nazwiska Rivail używał w pracach pedagogicznych.

Taka mała dygresja też na temat Twojego argumentu z innego forum. Że możesz spać spokojnie, jeśli ruch spirytystyczny rozwija się w Polsce tak jak w Europie. Dla Twojej informacji:
1) francuska biblioteka elektroniczna www.spiritisme.net ma na swoim koncie już miliony wejść z całej Europy; to zapewne kilka tysięcy razem więcej niż strona radia Infra
2) w całej Europie, zwłaszcza Portugalii, Hiszpanii, Francji, Anglii są setki grup spirytystycznych
3) w przyszłym roku zorganizowany zostanie światowy kongres spirytystyczny (Walencja), w którym wziąć ma udział ok.2000-3000 osób

To tyle. Na Twoim miejscu jednak bym się nie przejmował. Możesz dalej spać spokojnie, gdyż spirytyści nie mają zamiaru zrobić Tobie krzywdy :) Nie ma więc powodów do obaw.

Na koniec dodam jeszcze, że na przestrzeni ostatnich 160 lat teorię spirytystyczną wsparło swoim nazwiskiem więcej autorytetów niż informacje, które przedstawiałeś na antenie.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Radio Infra o spirytyźmie

Postautor: konrad » 30 sie 2009, 23:33

Chciałbym dodać jeszcze w nawiązaniu do audycji, że nazwisko Rivail wymawia się [riwaj]. Może to dlatego ludzie wolą mówić Kardec, bo tak przynajmniej wiedzą, że nie popełniają błedu. :)
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Radio Infra o spirytyźmie

Postautor: OrsonINFRA » 31 sie 2009, 03:12

Z Twoich postów wyraźnie wypływa skrajna pogarda, której nie rozumiem.

Taki to już los sekt i ugrupowań paranaukowych.
Wydaje mi się, że jeśli jesteśmy rzeczywiście w błędzie, o wiele lepszym pomysłem byłoby zamknąć nam usta skuteczną argumentacją.

Problem polega na tym, że nie mam siły ani czasu powtarzać tych samych argumentów, czy w zasadzie pewników, które światowo czynią spirytyzm niepoważnym. Kilka z nich na tym forum już chyba nawet wymieniłem. Ostatecznie zapraszam na czat INFRY, staram się być na nim raz w tygodniu i odpowiadać na wszelkie pytania, wątpliwości, czy kwestie dyskusyjne. Jeśli ktoś będzie się chciał ze mną umówić, proszę podać terminy na e-maila grupy INFRA. Zweryfikuje je ze swoim wolnym czasem i odpowiem.
W momencie, gdy uciekasz się do porównywania nas z miłośnikami spirytusu, czy też innych nieprzyjemnych uwag, wykazujesz wyraźnie, że Twoim celem jest ośmieszenie nas, a nie poważna dyskusja.

Ależ skąd. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem w kwestii ,,Spirytyści i spirytus", a zauważysz, że nigdzie nie stwierdziłem, że jesteście miłośnikami spirytusu. Jung, czy też Freud z pewnością mieliby wiele do powiedzenia, na temat Twojego niedopatrzenia;). Żart, żeby nie było:).

Co do Rivaila, czy też Kardeca, jego pseydonimu itd.: "Treść jest wszystkim. Forma jest niczym". To cały mój komentarz. Używam pseudonimu, gdyż to nim podpisywał dzieła spirytystyczne. Nazwiska Rivail używał w pracach pedagogicznych.

A to już faktycznie kwestia trzeciorzędna.
Rivail, po angielsku należy czytać jako ,,riwejl", czy po francusku ,, rhivwaj". Nie mam zielonego pojęcia skąd skryb ,,riwaj", chyba, że spolszczona wersja francuska. Nie pamiętam której formy użyłem, być może się pomyliłem i z pamięci przekręciłem nazwisko Pana Rivail'a. Jeśli tak, przepraszam, zdarzają się różne wpadki.


1) francuska biblioteka elektroniczna http://www.spiritisme.net ma na swoim koncie już miliony wejść z całej Europy; to zapewne kilka tysięcy razem więcej niż strona radia Infra

I uważasz, że milion wejść Z CAŁEJ EUROPY, to naprawdę dużo? Filmiki o Fredzie na youtube mają tylko z samej Kanady kilka milionów wejść... I skąd to idiotyczne porównanie? Jeśli nawet mam się do niego odwołać, jeśli chodzi o wejścia na stronę INFRA, nie jest to imponujący wynik. Zatem porównanie całkowicie błędne.
2) w całej Europie, zwłaszcza Portugalii, Hiszpanii, Francji, Anglii są setki grup spirytystycznych

Według statystyk Office of National Statistics mimo tych setek grup o których wspominasz, spirytyzm jest mniej popularny od wyznania pastafarian. No cóż...:)
3) w przyszłym roku zorganizowany zostanie światowy kongres spirytystyczny (Walencja), w którym wziąć ma udział ok.2000-3000 osób

I to naprawdę jest dla Ciebie duża liczba? Na jeden koncert Dylana przychodziło więcej widzów, tylko z jednego kraju. Babiści funkcjonują w granicach błędu statystycznego, patrząc pod kontem makrosocjologii, wy, ilościowo, nie doszliście jeszcze nawet do tych granic. Nie wspomnę już że na kongresy psychotroników i scientystów zajmujących się zagadnieniami parapsychologicznymi zjeżdża się średnio 20000 osób. Proszę Cię, to śmiesznie małe liczby, a 3000, to przy nich marny dowcip. Zresztą od kiedy to ,,im więcej tym lepiej?", według was? No bo jeśli ilość świadczy o legitymizmie, co chyba starałeś się przekazać podając te dane, to macie marne argumenty. To kolejna wewnętrzna sprzeczność.

To tyle. Na Twoim miejscu jednak bym się nie przejmował. Możesz dalej spać spokojnie, gdyż spirytyści nie mają zamiaru zrobić Tobie krzywdy :) Nie ma więc powodów do obaw.

W to nie wątpię:)

Na koniec dodam jeszcze, że na przestrzeni ostatnich 160 lat teorię spirytystyczną wsparło swoim nazwiskiem więcej autorytetów niż informacje, które przedstawiałeś na antenie.
[/quote]
No cóż, mogę jedynie schylić głowę w kpiącym milczeniu przed takimi autorytetami. Pseudonaukowcy, media, magicy, cudotwórcy- faktycznie, można wymieniać ich wielu.
Ostatecznie z całą pewnością spirytyzm, czy też spirytualizm funkcjonują na marginesie marginesów, czemu się nie dziwię, z racji na ich sekciarski i wewnętrznie niespójny charakter. I tak też pozostanie:). Oczywiście, zapewne macie na ten temat inne zdanie, ale nadzieja matką wsteczności, kroczy przed upadkiem. :) Moja krytyka tego nurteczku (czyli mini wersji nurtu), wynika z faktu nieścisłości wewnętrznej spirytyzmu i spirytualizmu, propagowania pseudonauki, propagowania papki ezoterycznej, jakie te nurteczki serwują, aż w końcu tego, że żerują na religiach, jakkolwiek bym tych religii nie oceniał. To tak w skrócie.
Pozdrawiam, jak zawsze ciepło.
OrsonINFRA
 
Posty: 7
Rejestracja: 29 sie 2009, 22:57

Re: Radio Infra o spirytyźmie

Postautor: Luperci Faviani » 31 sie 2009, 09:49

Tylko drobne wyjaśnienie: SPIRYTUALIZM to nie tylko spirytyzm, ale każdy pogląd zakładający istnienie w człowieku jakiejś formy duszy, np. chrześcijaństwo.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Następna

Wróć do Spirytyzm w Internecie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości