Nowe strony o spirytyzmie a prawa autorskie

Wszystko o Spirytyzmie w Internecie: ciekawe strony, nagrania, linki do książek w wersji elektronicznej, informacje o ciekawych aukcjach.

Nowe strony o spirytyzmie a prawa autorskie

Postautor: Kevaquel » 28 cze 2009, 13:03

Witam,

Od długiego czasu noszę się z zamiarem utworzenia strony o spirytyźmie i tematach z tym związanych. Wiadomo, że główną (przynajmniej u mnie) siłą napędową są pozycje Allana Kardeca, ale przy opisywaniu różnych zagadnień zastanawiam się, na ile mogę użyć sformułowań zawartych w jego książkach. Wiadomo, że są to przeważnie relacje Duchów, które same w sobie są najlepszą odpowiedzią, opisem zagadnień, no ale nie mogę ich użyć. Dlatego przychodzi mi do głowy jedynie opisanie tych zagadnień własnymi słowami, jak przypisy Kardeca pod niektórymi wypowiedziami. Niestety nie mam takiej wiedzy jak Eugene Maurey.
Chciałbym potraktować tę stronę bardziej w formie opisu z podawaniem cytatów z konkretnych książek, żeby to bardziej było podsumowaniem, zebraniem informacji a nie zbiorem przemyśleń, które (z różnych względów) mogą być prawdą bądź nie, a autorytetem to niestety nie jestem.
Kevaquel
 
Posty: 26
Rejestracja: 28 cze 2009, 12:12

Re: Nowe strony o spirytyzmie a prawa autorskie

Postautor: Luperci Faviani » 28 cze 2009, 14:58

W Polsce prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci autora chronionego dzieła, więc jeżeli sam przetłumaczysz fragmenty książek Kardec'a, to na pewno nikt Cię nie zaskarży, a jeżeli wykorzystasz parę cytatów np. z wydawnictwa KOS, to również nie sądzę aby P.Grzybowski zechciał cię za to powiesić. Moje tłumaczenia ze strony spirytyzm.pl możesz sobie spokojnie przekopiować.
Luperci Faviani - życie jest niczym, wieczność jest wszystkim.
La certitude est une autre dimension de la croyance.
Awatar użytkownika
Luperci Faviani
 
Posty: 2412
Rejestracja: 22 lip 2008, 16:23
Lokalizacja: Polska

Re: Nowe strony o spirytyzmie a prawa autorskie

Postautor: konrad » 28 cze 2009, 20:18

Hej, z mojej strony również nie mam nic przeciwko, by fragmenty, które przetłumaczyłem i umieściłem na stronie (czyli 90% strony), były wykorzystywane w innym miejscu. Oczywiście zawsze będzie miło, jeśli ktoś poda link do strony, ale nawet jeśli tego nie zrobi, nie będzie problemu. Ważne jest, by wiedza spirytystyczna się rozpowszechniała. Książki, które umieściłem w formie pdf już zresztą można znaleźć na niektórych stronach z plikami do ściągnięcia. :)

Zamierzam jednak wprowadzić niewielkie ograniczenia co do książek w formacie elektronicznym, które stopniowo będziemy umieszczać, idąc za przykładem Francuskiej Encyklopedii Spirytystycznej (spiritisme.net), na której znaleźć można już setki tytułów. Oni oczywiście wszystko umieszczają za darmo, dodają jednak stronę z informacjami na temat praw autorskich (nie do samej książki, ale do internetowego wydania). Blokują też możliwość nanoszenia zmian w książkach. Wynikło to wszystko z tego, że niektóre osoby książki ściągnięte ze strony encyklopedii wystawiały na e-bayu i zarabiały sobie na czyjejś pracy.

Jeśli chodzi o książki spirytystyczne wydane przez KOS, nie mamy na razie zgody, by umieszczać je w wersji PDF na stronie, ale nie ma problemu, by umieszczać cytaty z tych książek, o ile podawane będzie źródło.
Awatar użytkownika
konrad
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 2952
Rejestracja: 15 lip 2008, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe strony o spirytyzmie a prawa autorskie

Postautor: Kevaquel » 28 cze 2009, 20:49

Dzięki wielkie :)

Oczywiście moim celem jest zawarcie tej wiedzy w jak najbardziej przystępny, zrozumiały sposób z podawaniem wszelkich źródeł do stron, autorów, książek itd., tak aby ktoś, kto się zainteresuje danymi fragmentami lub zapragnie rozszerzyć wiedzę w tym temacie, będzie wiedział gdzie się udać.
Nie mam zamiaru robić tego na zasadzie Copy/paste a bardziej na omówieniu zagadnień na podstawie obszernych cytatów.

Cieszy mnie niezmiernie faktycznie propagowanie wiedzy a nie chęć zysku, który spotykam na każdym kroku.

pzdr.
Kevaquel
 
Posty: 26
Rejestracja: 28 cze 2009, 12:12


Wróć do Spirytyzm w Internecie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości