sprawy dające do myślenia

Jeśli szukasz miejsca, gdzie zamieścić temat niezwiązany ze Spirytyzmem, złożyć życzenia, zamieścić ogłoszenie o sprzedaży "nienawiedzonego" domu to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

Re: sprawy dające do myślenia

Postautor: vinitor » 27 gru 2009, 12:46

„Sami bądźcie sobie światłem przewodnim.”
Czy ten cytat sigmy z materiałów edukacyjnych buddyzmu ma być dewizą życiową? Czy nie brzmi to nadto egoistycznie i tchnie zarozumialstwem? A jaka pewność, że właśnie to własne światło przewodnie jest prawdziwe i prowadzi do doskonałości, do celu idealnego nie skażonego pychą i obłudą? Jeżeli posiadacz takiego światła jest pewny swej mądrości, to czy nie powinien się nią dzielić? Wszak światła nie trzyma się pod korcem, ukrytego pod osłoną własnego Ja. I pewna analogia. Jeśli jesteś silny i zdrowy (załóżmy), to nie należy w imię szlachetnych uczuć wspierać słabszych i zagubionych?

Mówienie, że wszystko wolno, czego nie zabrania prawo, oznacza brak rozsądku i wewnętrznej harmonii. Ludzie pozbawieni zdrowej samokontroli wkraczają na niebezpieczną ścieżkę źle rozumianej , bo nieograniczonej prawem wolności. Widać to wyjątkowo jaskrawo obserwując ludzkie poczynania.
Nawet powiedzenie „ Nie czyń bliźniemu, co tobie niemiłe” brzmi mało przekonywująco, bo co się stanie jeśli natrafimy na takiego, który sam siebie lekceważy, lub – co gorsza – okalecza?

..................................................................
„Rzeka prawdy płynie korytem błędów”
Rabindranath Tagore
.......................................................
" Rzeka prawdy płynie korytem błędów."
Rabindranath Tagore
Awatar użytkownika
vinitor
 
Posty: 577
Rejestracja: 25 gru 2009, 07:58

Re: sprawy dające do myślenia

Postautor: Jul » 27 gru 2009, 14:01

Vinitor, każdą sentencję mądrościową można wypaczyć. Na pewno Buddzie nie chodziło o wzmacnianie egoizmu, przeciwnie. Świadczy o tym jego życie. Przecież osobistym poszukiwaniom duchowym poświęcił blisko osiem lat, a nauczaniu i przekazywaniu dharmy innym blisko pół wieku.
Zachodnim odpowiednikiem tego cytatu jest "Poznaj samego siebie", napisane nad wejściem do wyroczni delfijskiej, a spopularyzowane przez Sokratesa i Platona.
Zgadzam się z tym, że aby zmienić świat, należy najpierw zmienić siebie.
Jul
 
Posty: 346
Rejestracja: 31 paź 2008, 23:41

Re: sprawy dające do myślenia

Postautor: sigma » 27 gru 2009, 14:19

Cytat pochodzi nie tyle z materiałów edukacyjnych buddyzmu, co z nauczania Buddy :).

I jest tylko cytatem, fragmentem wyjętym z większej całości, jak to cytat. I żadną miarą nie ośmieliłbym się twierdzić że przeczytałem całość...

W swoim czasie, kiedy starałem się naśladować św. Franciszka z Asyżu, wpadła mi w ręce książka (raczej nieduża) pt. "Krótkie wprowadzenie w zen" napisana przez Hugo M. Enomiya-Lassalle, jezuitę. Wydało ją wydawnictwo Verbinum. Z tego co wiem to wydawnictwo WAM wyda (lub już wydało) kolejną książkę tego autora.
Stąd moja, przyznaję, fascynacja medytacją zen. I buddyzmem w ogóle. I, konsekwentnie, stąd ten cytat.

Nie będący dewizą życiową, żadną miarą, raczej wezwaniem do roztropności. W końcu, gdyby tak czerpać tylko z jednego źródła to człowiek bałby się sięgać po książki napisane przez Hugo M. Enomiya-Lassalle, Anthony de Mello, Willigisa Jaegera, Anselma Gruena, Wojciecha Eichelbergera, Alice Miller, Valerio Albisettiego i wielu innych ponieważ nie każdemu to co piszą się podoba. A ściślej naprawdę wielu się nie podoba.

I nie byłoby go też i tutaj.

Co jak brzmi i tchnie to zależy w naprawdę dużej mierze od słuchającego :). Ja mogę napisać tylko tyle że ja rozumiem ten cytat jako wezwanie do życia na tyle świadomego i roztropnego na ile to możliwe :).

A pewności co do nieskażoności, idealności, itp. to ja nie mam, o nie... A kto Ci da taką pewność ?

Ew.Mat.22, 39b: "Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego"

http://online.biblia.pl/rozdzial.php?id ... rset2=40#W

Jeżeli spotkasz takiego który kaleczy sobie palce ale zna i pamięta o Ew.Mat. 22,39b, to ryzykujesz tylko skaleczeniem palca. Bo jeżeli trafisz na kogoś nie obeznanego należycie z Ew.Mat. 22,39b, to ryzykujesz całą ręką...

Mnie osobiście to przekonuje :).

Co do dzielenia się to właśnie to zrobiłem powyżej. Zachęcam do lektury, wniosków i dzielenia się nimi :).

pozdrówka :)
Piotr

Kto zwycięża innych, jest silny. Kto zwycięża siebie, jest wielki.
sigma
 
Posty: 1136
Rejestracja: 12 sie 2009, 19:02
Lokalizacja: Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie

Poprzednia

Wróć do Różne różności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości