Gotuj z duszą ;)

Jeśli szukasz miejsca, gdzie zamieścić temat niezwiązany ze Spirytyzmem, złożyć życzenia, zamieścić ogłoszenie o sprzedaży "nienawiedzonego" domu to miejsce jest właśnie dla Ciebie.

Gotuj z duszą ;)

Postautor: Brutal Kołolsky » 25 gru 2013, 23:20

Po słowach Nikity "świetny pomysł" nie mogłem dłużej czekać :) Chcąc "udowodnić" że wegańskie gotowanie nie jest takie trudne i drogie jak pokazują to wymyślne strony internetowe i książki pana lub pani ą i ę zamieszczę kilka przepisów i chętnie nauczę się czegoś od Was.
Parę dni temu wstawiłem do wody czarną fasolę nie mając pojęcia co z nią zrobię. Często moczę fasolę, groch czy co tam się jeszcze moczy przed gotowaniem nie mając żadnego planu. Plan ma przyjść w trakcie gotowania! Żeby wzbogacić fasolę wstawiłem w osobnym garnku brązowy ryż. Jedno i drugie się gotuje a ja stoję i wpatruję się w bebechy lodówki szukając co tutaj się zaraz zepsuje. Szafki też przeglądam. Pod nóż wpadła wielka cebula i 2 czerwone papryki. Pokroiłem drobno żeby córka się nie męczyła. Podsmażyłem na oleju rzepakowym i gdy wszystko już "doszło" wymieszałem w jednym garze. Odstawiłem żeby wystygło. Gdy temperatura była letnia zalałem pastą miso rozrobioną w małej ilości chłodnej wody żeby łatwiej się rozprowadziło. Miso nie można podgrzewać powyżej 40 stopni bodajże, gdyż traci właściwości. Trochę pieprzu i koperku. Do tego duża miska surówki z sałaty, czerwonej kapusty i marchewki z dodatkiem oliwy, octu balsamicznego (nie aż takie potrzebne), odrobinka soli czosnkowej, pieprz cayene, znowu koperek i to chyba wszystko. Nigdy nie doprawiam tak samo, zawsze sypie i leje to co myślę w danej chwili że się dobrze skomponuje.
Jeśli ktoś lubi łączyć wiele składników to można zrobić na przykład falafele czy kotlety z kaszy gryczanej ale ja osobiście uważam że ryż i fasola w zupełności wystarczą. Chodzi tutaj o to żeby nie komplikować trawienia. Jeśli zjemy coś cięższego i czujemy się ospali to oznacza że organizm niepotrzebnie zużywa energię czyli kalorie żeby to wszystko strawić. Podobno to wytwarza stres nie tylko dla żołądka ale również naszego samopoczucia psychicznego. Jedząc lekko strawne, pełno wartościowe potrawy nie będziemy wcale potrzebowali 2000 albo 2500 kalorii tylko na przykład 1500 bo te 500 nie będzie zużywane niepotrzebnie w procesie trudnego trawienia.
Jedzenie te dostarcza białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin i minerałów.
Po jedzeniu smoothie z: banan, 4 nektarynki, sok z cytryny, odrobina oleju jakikolwiek zdrowy, syrop z agawy, świerzo zmielone siemie lniane kilka garści szpinaku.
Przepis banalnie prosty i niezbyt wymyślny ale jestem w wiecznym pośpiechu i nie chce marnować czasu na bzdury ;) Jutro bardziej się postaram :)
Rano płatki musli z mlekiem z konopi (sam robię - dużo taniej) albo sojowym. Do tego kilka owoców około pół godziny po płatkach.
Przekazuję klawiaturę...
Spokojnie powoli
Przechodzicie obok
Nic was nie boli
Obojętnie spokojnie
Przechodzicie w pobliżu
Ktoś umiera na krzyżu

Post Regiment
Awatar użytkownika
Brutal Kołolsky
 
Posty: 115
Rejestracja: 18 gru 2013, 21:33
Lokalizacja: Kendal

Re: Gotuj z duszą ;)

Postautor: Krzysztoff » 25 gru 2013, 23:27

Rewelacyjnie ! będę czytał i gotował :)
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gotuj z duszą ;)

Postautor: Nikita » 26 gru 2013, 12:58

Ja na sniadanko zwykle gotuje kasze gryczana ale tylko ja zagotowuje i sciagam z pieca....jest miekka...acha kasze kupuje nieprazona...ma ona taki zielonkawy odcien i jest pycha! No wiec kasza, wode zostawiam ale mozna odlac....wsypuje do tego czosneczek zmiazdzony tluczkiem, pokrojona nac pietruszki, cebule szalotke lub czerwona, cykorie pokrojona i w zaleznosci co jest w domu: pomidorki lub troche papryki ale nie musi byc....z przypraw dodaje sol, pieprz , kurkume i jakies ziola prowansalskie lub wloskie lub greckie....acha zapomnialam dodaje oliwe z oliwek oczywiscie na zimno tloczona , sok z cytryny....proste i jakze pozywne.....kasza gryczana ma wlasciwosci rozgrzewajace....


A czasami robie owsianke na wodzie...dodajac troche soli i zmielonego siemienia lnianego.-....mozna wkroic jakies jablko lub banan dodac troche orzeszkow i rodzynek....mniam....
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Gotuj z duszą ;)

Postautor: cthulhu87 » 26 gru 2013, 13:43

Brutal Kołolsky, mógłbyś założyć bloga i kopiować tu notki oraz linki. Bo tak na samym forum to kiedyś poginą twoje przepisy...
Nie wiem co Krzysztof o tym myśli, ale moglibyście też zrobić taki mały dział kulinarny na portalu :D dla osób, które chciałyby rozwijać podobną dietę. :D Myślę, że wiele ludzi szuka takich informacji, a przy okazji trafiłoby na spirytyzm.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis
http://www.ksiazki-spirytystyczne.pl
Awatar użytkownika
cthulhu87
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 4282
Rejestracja: 19 lip 2008, 12:44

Re: Gotuj z duszą ;)

Postautor: danvue » 26 gru 2013, 13:55

No Marcin, bardzo dobry pomysł z tym działem osobnym! ;)
Uderzył z nieba grom
i wypalił w ziemi znak
znak ten wielki był jak dom
to był krzyż, a obok stał
z postury szczupły, wysoki gość
ale słowa miał jak stal
ludzie wnet oblegli go
krzycząc: Tak! To Ten! To On!
Awatar użytkownika
danvue
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 459
Rejestracja: 12 paź 2013, 17:31

Re: Gotuj z duszą ;)

Postautor: Brutal Kołolsky » 26 gru 2013, 18:47

Hehe jasne :) Nie dość że dieta która wyniszcza to jeszcze duchy :lol: Co do bloga to chyba mi się nie chce albo nie mam czasu a tak naprawdę to nie chce sam pisać :| . Moje przepisy to "wstyd się przyznać" ale Nikita zamieściła coś co na bank zrobię. Lubię kaszę gryczaną paloną i nie. Właśnie ugotowałem tą niepaloną z fasolą i zrobiłem do tego sos chiński - marchew starta, kilka dymek poszatkowanych, przecier pomidorowy (albo puszkowe), świeży imbir starty i ciemny sos sojowy. Aha muszę jeszcze dodać czosnek, nigdy za późno... To wszystko usmażyć. Imbir i czosnek daje na końcu.do tego wielka surówa , skład taki jak poprzednio tylko że dużo więcej czerwonej kapusty i extra pieprz ziołowy i sok z cytryny.
Wczoraj moja córka miała niestrawności, pewnie od mojego pichcenia. Zrobiłem jej ciemny ryż z bananem, awokado, mlekiem sojowym, melasą (żelazo), świeżo zmielonym siemieniem lnianym. Zanim dodam składniki do ryżu czekam aż wystygnie, żeby np. siemienie lniane nie straciło właściwości (omega 3 w tym przypadku). Od siemienia lepsza jest chia seeds czyli szałwia argentyńska ale kosztuje duużo więcej więc ten rarytas zarezerwowany jest tylko dla niej i też nie zawsze. Mogłem dodać cynamon gdybym go miał. Lekko strawne, łatwe w przygotowaniu i dobre w smaku.

Nikita, warzywa podgrzewasz, czy surowe?

Krzysztoff, cthulhu87 i danvue może Wy macie jakieś pomysły kulinarne bezmięsne...?
Spokojnie powoli
Przechodzicie obok
Nic was nie boli
Obojętnie spokojnie
Przechodzicie w pobliżu
Ktoś umiera na krzyżu

Post Regiment
Awatar użytkownika
Brutal Kołolsky
 
Posty: 115
Rejestracja: 18 gru 2013, 21:33
Lokalizacja: Kendal

Re: Gotuj z duszą ;)

Postautor: danvue » 26 gru 2013, 20:04

Ja mam zawsze powiedzenie: Ja chętnie zostałbym wegetarianinem, gdyby nie kotlety ;)
A tak na poważnie, to tak przyglądając się temu wszystkiemu co piszecie, mam ochote przynajmniej spróbować tego, tylko wiecie jak trudno jest się nagle zabrać do takiego czegoś. Coś czuję, że dopiero się na lato zabiore, jako że wtedy będę miał pod dostatkiem wszystkiego. Tak, żyje na wsi i mam wszystko swoje ;).
I mów mi Michał, jeśli chcesz, bardzo mi się spodobał ten zwyczaj mówienia sobie po imieniu, niespotykany na innych forach, a dodający bliskości :)
Uderzył z nieba grom
i wypalił w ziemi znak
znak ten wielki był jak dom
to był krzyż, a obok stał
z postury szczupły, wysoki gość
ale słowa miał jak stal
ludzie wnet oblegli go
krzycząc: Tak! To Ten! To On!
Awatar użytkownika
danvue
spirytysta
spirytysta
 
Posty: 459
Rejestracja: 12 paź 2013, 17:31

Re: Gotuj z duszą ;)

Postautor: Brutal Kołolsky » 26 gru 2013, 20:15

Nie ma to jak swoje nie skażone toną pestycydów.
Mi się wegetarianizm trafił w dobrym wieku, miałem wtedy chyba 17 lat i chęci do działania. Siedziałem na strychu u kumpla, coś piliśmy, graliśmy punka i nagle on wyskoczył z tekstem że przestaje jeść mięso. Parę pytań i zaświtało mi w głowie "ej to jest to co powinieneś zrobić już dawno!" Wróciłem do domu i oznajmiłem że nie jem mięsa i koniec. Ryby jednak jadłem przez jakiś okres więc nie zaskoczyło to u mnie tak od razu :)
Ja mam na imię Sebastian, tylko nie mów nikomu ;)
Spokojnie powoli
Przechodzicie obok
Nic was nie boli
Obojętnie spokojnie
Przechodzicie w pobliżu
Ktoś umiera na krzyżu

Post Regiment
Awatar użytkownika
Brutal Kołolsky
 
Posty: 115
Rejestracja: 18 gru 2013, 21:33
Lokalizacja: Kendal

Re: Gotuj z duszą ;)

Postautor: Nikita » 27 gru 2013, 11:33

Sebastian jestes artysta w kuchni....takie gotowanie to sztuka....


Ja dodaje wsyzstko surowe....tylko kasze zagotowuje....Te kasze gryczana podpatrzylam kiedys u pewnej pani Rosjanki bioenergoterapeutki: ona robila prosciej. Gottowala kasze do tego oliwa, nac pietruszki i sol, pieprz...ja dodaje wiecej dodatkow...


Nie uwierzycie mi ale dzis rano piszac sobie moj pamietnik-dziennik nagle naszla mnie pewna mysl....od 24 grudnia do 6 stycznia jest szczegolny czas bo na Ziemie przychodza wyzsze duchy....to mi powiedziano na spotkaniu medytacyjnym...ja w kazdym razie czuje "cos" w powietrzu....i w tym czasie duza moc maja nasze postanowienia szczegolnie te na Nowy Rok....no i ja postanowilam...zostac wegetarianka.... :)
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Re: Gotuj z duszą ;)

Postautor: Nikita » 27 gru 2013, 11:36

...i mysle tez, ze to wsyzstko nie jest przypadkiem....ze dowiedzialam sie o mocy postanowien w tym czasie i o to, ze pojawil sie Sebastian na forum i rozmowa na temat wegetarianizmu....i wiele moich przemyslen w tym czasie....nie ma chyba przypadkow....
Nikita
Sympatyk spirytyzmu
 
Posty: 5352
Rejestracja: 03 maja 2010, 15:31

Następna

Wróć do Różne różności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości