Kaligula

Miejsce, w którym przeczytać można różne intrygujące opowieści związane ze Spirytyzmem.

Kaligula

Postautor: Hansel » 30 lip 2015, 01:19

Swetoniusz ,,Żywoty Cezarów,,

,,Nie Korneliusz Sabinus, drugi ze spiskowców, trybun, z drugiej strony przebił mu pierś. Inni znowu podają, że najpierw wtajemniczeni centurio-nowie usunęli tłum, potem Sabinus zwyczajem wojskowym przystąpił do cesarza po hasło, a gdy Gajus odpowiedział „Jowisz", w tej chwili Cherea zakrzyknął: „Niech się dzieje pomsta!", i rozpłatał mu szczękę, gdy Kali-gula usiłował spojrzeć wstecz. Leżąc już cały w skurczach, wołał, „że jeszcze żyje". Reszta spiskowców dobiła go trzydziestoma ciosami. Miano¬wicie hasło wszystkich brzmiało: „Powtórz". Niektórzy wbili żelazo nawet w organy męskie. Na pierwszy odgłos walki zbiegli się na pomoc tragarze lektyki z drągami oraz przyboczna gwardia germańska i poło¬żyli trupem niektórych spośród morderców, nawet kilku nie wtajemniczonych senatorów.

Kaligula żył lat dwadzieścia dziewięć, panował trzy lata, osiem miesięcy, osiem dni. Zwłoki jego zawleczono po kryjomu do ogrodów Lamii, opalono tylko na byle jakim stosie i przykryto cienką warstwą darni. Później dopiero jego siostry, powróciwszy z wygnania, wydobyły ciało, spaliły i prochy pogrzebały. Jest rzeczą zupełnie pewną, że zanim się to stało, dozorcy ogrodów ciągle byli niepokojeni przez mary, także w tym domu, gdzie umarł, nie minęła jedna noc bez jakiejś strasznej zjawy, wreszcie sam dom spłonął w pożarze. Razem z Kaligula zginęła żona jego, Cezonia, przeszyta mieczem przez centuriona, córkę roztrzaskano o ścianę.

Jakie to były czasy, łatwo mógłby każdy wywnioskować nawet z tego, co nastąpiło. Oto gdy rozeszła się wieść o mordzie, na razie nie dano jej wiary podejrzewając, że to sam Gajus zmyślił nowinę o swym zabójstwie i puścił ją w obieg, aby w ten sposób wybadać nastroje umysłów względem siebie. Spiskowcy także nie wyznaczyli nikogo na cesarza. Senat okazał tak jednomyślną wolę przywrócenia wolności, iż konsulowie zwołali pierwsze posiedzenie nie do kurii, gdyż nosiła nazwę Juliuszowej, lecz na Kapitol. Niektórzy senatorowie postawili wniosek, żeby w ogóle wymazać z pamięci ludzkiej imię Cezarów oraz świątynie ich zburzyć. Zauważono przy tym i zapamiętano sobie szczególnie, że wszyscy Cezarowie noszący imię Gajus ginęli od miecza, począwszy już od tego, który zgładzony został za czasów Cynny.,,

Co o tym myślicie ?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3746
Rejestracja: 13 gru 2014, 18:26

Wróć do Opowieści spirytystyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości