Strona 1 z 1

Dżiny w islamie

Post: 26 maja 2015, 16:22
autor: Hansel
http://religie.wiara.pl/doc/1297566.Dziny-islamu Teraz mnie ten temat zainteresował co na temat Dżinów mówi Spirytyzm ?

Re: Dżiny w islamie

Post: 27 maja 2015, 08:15
autor: atalia
Dzinów czy dzinu? Jeśli chodzi o dżin to z pewnoscią podejscie jest ze wszech miar pozytywne, bowiem dżin jest, jak powszechnie wiadomo, artykułem SPIRYTusowym. :?

Re: Dżiny w islamie

Post: 27 maja 2015, 11:28
autor: cthulhu87
atalia pisze:Dzinów czy dzinu? Jeśli chodzi o dżin to z pewnoscią podejscie jest ze wszech miar pozytywne, bowiem dżin jest, jak powszechnie wiadomo, artykułem SPIRYTusowym. :?


Dżinowi często towarzyszy duch bliźniaczy, niejaki Tonic :)

Hansel pisze:Teraz mnie ten temat zainteresował co na temat Dżinów mówi Spirytyzm ?


Był kiedyś artykuł o tym kwartalniku spirytystycznym, jak uda mi się znaleźć, to postaram się zeskanować.

Re: Dżiny w islamie

Post: 27 maja 2015, 12:06
autor: Hansel
cthulhu87 pisze:Był kiedyś artykuł o tym kwartalniku spirytystycznym, jak uda mi się znaleźć, to postaram się zeskanować.
Było by super !

Re: Dżiny w islamie

Post: 27 maja 2015, 13:22
autor: atalia
Wy z tymi dzinami to tak na poważnie? :shock:
Jesli zas chodzi o Dżin(a) z Tonikiem, słyszałam, że stanowia oni nierozłączna triadę duchową łącznie z Lodem. :lol:

Re: Dżiny w islamie

Post: 27 maja 2015, 13:46
autor: cthulhu87
Odtąd przychylniejszym okiem będę spoglądał na dogmat trynitarny ;)

Re: Dżiny w islamie

Post: 27 maja 2015, 19:32
autor: atalia
:lol:

Re: Dżiny w islamie

Post: 28 maja 2015, 08:57
autor: jario
atalia pisze:Wy z tymi dzinami to tak na poważnie? :shock:
Jesli zas chodzi o Dżin(a) z Tonikiem, słyszałam, że stanowia oni nierozłączna triadę duchową łącznie z Lodem. :lol:



Czemu zapominacie o najwyzszym ktory stoi ponad ta duchowa triade i rozdziela ja milosiernie potrzebujacym czyli barmanie?

Re: Dżiny w islamie

Post: 28 maja 2015, 13:43
autor: atalia
Przecież myśmy tylko niewinnie żartowali, bez uderzania w podniosły ton. :?

Re: Dżiny w islamie

Post: 21 gru 2015, 18:26
autor: Hansel
,,Dżinny (arab. جن) – demony i duchy powstałe z czystego ognia bez dymu (w niektórych wersjach wierzeń z czystego płomienia oraz obłoku pary), które posiadają nadnaturalną potęgę i są niewidzialne, mogą jednak przyjmować dowolną postać (człowieka, zwierzęcia lub potwora). Utożsamiały one wrogie człowiekowi siły natury. Uważano ich za mieszkańców pustyni. Wiara w dżinny stanowiła bardzo istotny składnik religii Arabów w okresie przed przyjęciem przez nich islamu.

Jako pozostałość mitologicznych wyobrażeń z przedmuzułmańskiej Arabii pojawiły się także w islamie, gdzie stanowią trzecią kategorię rozumnych istot stworzonych przez Boga (obok aniołów i ludzi). Dżinny w wierzeniach muzułmańskich dzielą się na dobre i złe. Dobre służą Bogu i pomagają ludziom (w szczególności prorokom), zaś złe (ifrity, sile i ghule) szkodzą. Czasem do złych dżinnów zalicza się szatana (szejtana). Podobnie jak ludzie, dżinny dzielą się na plemiona i rody.

Dżinny były bardzo popularne w ludowej tradycji muzułmańskiej. Zgodnie z ludowymi legendami i baśniami, człowiek przy pomocy zaklęć może sobie w pewnych wypadkach dżinna podporządkować (np. zmusić do spełnienia trzech życzeń), a także uwięzić w lampie lub butelce (Księga tysiąca i jednej nocy). Często pełnili w opowieściach funkcję strażników skarbów, byli mieszkańcami ruin, miejsc ponurych i opuszczonych.

Arabowie w czasach przed islamem uważali, że każdy poeta ma swojego dżinna, od którego zależy wielkość jego talentu. Według hadisów, każdy człowiek ma towarzysza dżina (zwanego po arabsku karin), który namawia go do grzechu. Jedynie karin Mahometa był dobrą istotą.

Ochronę przed złymi demonami miało dawać żelazo lub pierścienie ze złota i stali. Pomagają także amulety z wilczych kłów i wersetów z Koranu, które wypisano zielonym lub czerwonym atramentem. Staroarabskie praktyki magiczne (sihr) wymagały między innymi nawiązania kontaktów ze światem zmarłych oraz właśnie światem dżinnów. Dzięki nim leczono i wróżono. W czasach islamu większości tych praktyk zakazano.,,

https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCinn