Obrotny rządca

Miejsce, w którym przeczytać można różne intrygujące opowieści związane ze Spirytyzmem.

Obrotny rządca

Postautor: Hansel » 23 maja 2015, 19:30

EWANGELIA ŁUKASZA 16, 1-9

,,1 Powiedział też do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. 2 Przywołał go do siebie i rzekł mu: "Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą". 3 Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. 4 Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. 5 Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: "Ile jesteś winien mojemu panu?" 6 Ten odpowiedział: "Sto beczek oliwy". On mu rzekł: "Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt". 7 Następnie pytał drugiego: "A ty ile jesteś winien?" Ten odrzekł: "Sto korcy pszenicy". Mówi mu: "Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt". 8 Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.,,

Jak waszym zdaniem należało by interpretować tę przypowieść ?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Obrotny rządca

Postautor: Xsenia » 24 maja 2015, 18:50

Hansel zadaj to pytanie na jakimś forum chrześcijańskim, co? :)
Dla mnie Biblia to jedna wielka bajka. A interpretacja każdego jej fragmentu nie ma dla mnie za bardzo sensu. Tak samo jak interpretacja obecności elfów w "Władcy pierścienia", czy interpretacji zachowania Edka w "Tangu" Mrożka.
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Obrotny rządca

Postautor: Krzysztoff » 24 maja 2015, 19:59

Xsenia pisze:Hansel zadaj to pytanie na jakimś forum chrześcijańskim, co? :)
Dla mnie Biblia to jedna wielka bajka. A interpretacja każdego jej fragmentu nie ma dla mnie za bardzo sensu. Tak samo jak interpretacja obecności elfów w "Władcy pierścienia", czy interpretacji zachowania Edka w "Tangu" Mrożka.

to forum też jest chrześcijańskie :) a myślę że spora część dyskutujących nie koniecznie uważa nauki Jezusa za bajkę

Ten fragment ma swoją kontynuację

"Dobry użytek z pieniądza

9 Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną4, aby gdy [wszystko] się skończy4, przyjęto was do wiecznych przybytków.
10 Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. 11 Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni5, prawdziwe dobro kto wam powierzy? 12 Jeśli w zarządzie cudzym dobrem6 nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze?
13 7 Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie». "


To chyba jest dosyć jasne
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Obrotny rządca

Postautor: Xsenia » 24 maja 2015, 20:29

Totalnie nie rozumiem tego fragmentu. Dla mnie to zachęcanie do fałszerstw, obracaniem cudzymi pieniędzmi i oszukiwania.
A podkreślony przez ciebie cytat rozumiem tak: by dostać sie do nieba, trzeba kraść i oszukiwać i za te pieniądze kupować sobie przyjaciół. W sumie to ciekawe jak interpretują ten fragment chrześcijanie :)
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Obrotny rządca

Postautor: Mirek » 24 maja 2015, 21:40

A szczególnie spirytyści.
„Osądzanie, obrazy i jakakolwiek wewnętrzna agresja wobec siebie jest ukrytym życzeniem sobie śmireci."
Awatar użytkownika
Mirek
 
Posty: 4398
Rejestracja: 25 cze 2014, 13:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Obrotny rządca

Postautor: Hansel » 25 maja 2015, 08:44

Mirek pisze:A szczególnie spirytyści.
?
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Obrotny rządca

Postautor: Krzysztoff » 25 maja 2015, 09:54

Według spirytyzmu , człowiek bogaty jest jedynie zarządcą tych bogactw, które powierzył mu Bóg aby nimi zarządzał czyniąc dobro

i nie warto być nadmiernie surowym wobec dłużników , czy wobec partnerów - czasami takie pozornie niekorzystne operacje jak umorzenie długu rodzą dobre owoce. Myślę że tą opowieść trzeba brać szerzej - że bogaty człowiek nie powinien tylko "robić pieniędzy" ale też patrzeć na stronę moralną swoich działań
Krzysztoff
Moderator forum
Moderator forum
 
Posty: 2787
Rejestracja: 05 sty 2012, 21:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Obrotny rządca

Postautor: Hansel » 25 maja 2015, 13:10

Przecież Spirytyzm powstał między innymi właśnie po to żeby wyjaśnić to co jest jeszcze dla ludzi nie zrozumiałego w naukach Jezusa...
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Re: Obrotny rządca

Postautor: Xsenia » 25 maja 2015, 14:46

Hansel pisze:Przecież Spirytyzm powstał między innymi właśnie po to żeby wyjaśnić to co jest jeszcze dla ludzi nie zrozumiałego w naukach Jezusa...

A toś mnie zaskoczył :shock: A ja myślałam, że spirytyzm tylko wywodzi się z Chrześcijaństwa, ale raczej się z nim nie utożsamia. No cóż, chyba najwyższa pora poszukać nowych filozofii oddzielonych od jakiejkolwiek religii....
Wyznaję zasadę Sokratesa - "wiem, że nic nie wiem". :)
Awatar użytkownika
Xsenia
Moderator forum.
 
Posty: 3163
Rejestracja: 08 lis 2013, 22:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Obrotny rządca

Postautor: Hansel » 25 maja 2015, 21:56

Tak szczeże mówiąc to sam podejrzewam że to jest raczej taka wtórna racjonalizacja wymyślona żeby nie zadrażniać stosónków z Katolicyzmem...
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
Awatar użytkownika
Hansel
 
Posty: 3754
Rejestracja: 13 gru 2014, 17:26

Następna

Wróć do Opowieści spirytystyczne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości